Dobrý deň,
v prvom rade treba zistiť, či vzniklo ručenie zákonným spôsobom, a teda Vaším písomným vyhlásením adresovaným veriteľovi, že beriete na seba záväzok splniť pohľadávku dlžníka, ak ju nesplní. Ak nie, tak Vám povinnosti z takéhoto právneho úkonu nevznikajú. Na druhú stranu, ak sú splnené podmienky vyžadované zákonom, potom máte povinnosť plniť za dlžníka, avšak ak túto pohľadávku splníte, môžete požadovať od dlžníka náhradu toho čo ste za neho plnili. Dôležité je tiež zistiť, či je naozaj pôvodný dlžník neschopný plniť svoj záväzok, nakoľko ručenie má iba podporný charakter a v prvom rade má povinnosť plniť on. Ak je v oddlžení, tak ak by ste voči nemu začali súdne konanie, to by bol návrh zastavený. Svoje práva voči nemu si v tom prípade uplatňujete v konkurze.
Ak mu už osobný bankrot skončil a Vy ešte platíte jeho dlhy, tak si toto právo môžete voči nemu uplatniť. Vám totiž vzniká právo na úhradu toho, čo ste za neho zaplatili až po tom ako to uhradíte.
To je poučenie, že človek by nemal ísť ručiť nikomu. Resp. ak idete ručiť, tak Vám nesmie vadiť, že to za toho človeka zaplatíte, inak nechoďte ručiť. Najhoršie je učiť sa na vlastných chybách. Tie bolia najviac. Nenechajte to ale tak, vymahájte to. Možno postupne, nie hneď všetko naraz, nech má aj on exekúciu.