Rozvod slovenky s čechom

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Zahraničie

Otázka: Rozvod slovenky s čechom

Prosím, obraciam sa na Vás s otázkou týkajúcou sa krízovej situácie, v ktorej sa ocitla moja sestra. Moja sestra je Slovenka s trvalým pobytom na Slovensku, manžel je občanom Českej republiky. Prežíva svoje druhé manželstvo, pričom z prvého získal dom a hypotéku. Moja sestra nie je spoluvlastníčkou nehnuteľnosti. Manželstvo uzavreli v roku 2010 v ČR. Spolu majú dve deti (5 a 2 rokov). Sestra bola na materskej dovolenke a momentálne poberá rodičovský príspevok, pretože sa stará o mladšie dieťa, keď staršie už chodí do škôlky. Doteraz rodina žila v dome na území ČR. Minulý rok si manžel našiel milenku a udržiaval s ňou mimomanželský vzťah. V júli predal rodinný dom, odstahoval sa s milenkou do bytu a moju sestru prakticky vyhodil na ulicu spolu s deťmi. Švagriná jej zohnala dočasné bývanie u takmer neznámej osoby.

Odpoveď: Rozvod slovenky s čechom

Dobrý deň,

keďže sa jedná o členské štáty EÚ, uplatní sa nariadenie Brusel II. V zmysle tohto nariadenia môže byť v tomto prípade návrh podaný v Českej republike, pretože v týchto prípadoch je určujúci obvyklý (skutočný) pobyt a nie občianstvo, či trvalý pobyt. Ak by chcela Vaša sestra podať návrh na Slovensku musela by pred podaním návrhu na rozvod žiť na Slovensku minimálne 6 mesiacov, teda mať tam obvyklý pobyt.