Máte
otázku?

Rozvod s Talianom


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod,

Otázka: Rozvod s Talianom

Dobrý deň, môj manžel je Talian a ja som Slovenka, spolu bývame v Taliansku už niekoľko rokov. Ako je to pri rozvode s Talianom? Právny poriadok Talianska pozná tzv. rozluku, teda musím žiť oddelene 2 roky a až potom sa môžeme rozviesť. Čítala som na vašich stránkach, že slovenský právny poriadok nerozoznáva rozluku. Ak by sa však použil na rozvod právny poriadok Slovenskej republiky, potom by proces prebehol rýchlejšie a nemuseli by sme čakať na rozvod ešte ďalší rok. Musím sa rozvádzať na území Slovenska?

Odpoveď: Rozvod s Talianom

Dobrý deň,

I.

Vo vašom prípade sa uplatní NARIADENIE RADY (ES) č. 2201/2003 z 27. novembra 2003 o právomoci a uznávaní a výkone rozsudkov v manželských veciach a vo veciach rodičovských práv a povinností, ktorým sa zrušuje nariadenie (ES) č. 1347/2000 (ďalej len nariadenie „Brusel II bis“)

 II.

Článok 1 (upravujúci rozsah pôsobnosti tohto nariadenia) ods. 1 písm. a):

Toto nariadenie sa uplatňuje bez ohľadu na povahu súdu v občianskych veciach, ktoré sa vzťahujú na rozvod, rozluku alebo anulovania manželstva.

 

III.

 

Článok 3 (upravujúci všeobecnú právomoc pri rozvode, rozluke a anulovaní manželstva) ods. 1:

1. Vo veciach rozvodu, rozluky alebo anulovania manželstva majú právomoc súdy členského štátu

a) na ktorého území:

— majú manželia obvyklý pobyt, alebo

— manželia mali naposledy obvyklý pobyt, pokiaľ tam jeden z manželov stále býva, alebo

— má odporca obvyklý pobyt, alebo

— v prípade spoločnej žiadosti, má niektorý z manželov obvyklý pobyt, alebo

— má navrhovateľ obvyklý pobyt, ak tam býval najmenej jeden rok bezprostredne pred podaním návrhu, alebo

— má navrhovateľ obvyklý pobyt, ak tam býval najmenej šesť mesiacov bezprostredne pred podaním návrhu a je buď štátnym príslušníkom tohto členského štátu alebo v prípade Veľkej Británie a Írska tam má „domicil“;

b) ktorého štátnymi príslušníkmi sú obaja manželia alebo v prípade Veľkej Británie a Írska, ak tam majú obaja manželia „domicil“.

 

Vzhľadom na skutkový stav a zvýraznené časti citovaného ustanovenia, právomoc na konanie o rozluke, resp. rozvode majú talianske súdy.

 

Pre „obvyklý pobyt“ je rozhodujúcim kritériom skutočný stav, teda skutočný pobyt a nie napr. trvalý pobyt, ak by aj bol nahlásený na území SR. Pojem obvyklý pobyt síce nie je definovaný (ide teda o otvorený pobyt), avšak zo skutkového stavu nepochybne vyplýva, že obvyklý pobyt oboch manželov je v Taliansku.

 Ak by ste na súde tvrdili, že ste bývali v SR minimálne 6 mesiacov, potom by súd o rozvod manželstva s Talianom prebehol na Slovensku. 

 

III.

 

Článok 17 (upravujúci skúmanie právomoci)

Ak sa začalo konanie na súde členského štátu vo veci, v ktorej podľa tohto nariadenia nemá právomoc konať, a ktorá patrí podľa tohto nariadenia do právomoci súdu iného členského štátu, súd aj bez návrhu vyhlási, že nemá právomoc.

 

Uvedené ustanovenie nepriamo vylučuje možnosť podať žiadosť o rozvod na slovenský súd a rovnako nepriamo vylučuje „možnosť presunúť návrh na rozluku, prípadne na rozvod na Slovensko“.

IV.

 

Na založenie právomoci slovenských súdov by bolo potrebné aby:

1/ (v prípade, že je navrhovateľom manžel a odporcom manželka) manželka (ako odporca) mala na území SR obvyklý pobyt alebo

2/ (v prípade, že je navrhovateľom manželka a odporcom manžel) manželka (ako navrhovateľ) mala na území SR obvyklý pobyt, bývala v SR najmenej šesť mesiacov bezprostredne pred podaním návrhu a bola štátnym príslušníkom SR

 

Žiaden z účastníkov konania nemôže podať návrh na rozvod, príp. rozluku manželstva na slovenskom súde nakoľko slovenské súdy nemajú právomoc v danom prípade konať a rozhodovať. Ak by aj niektorý účastník konania takýto návrh podal, slovenský súd by o tomto návrhu nerozhodol s odôvodnení, že nemá právomoc konať vo veci.

 

Trápi vás "Rozvod s Talianom" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Rozvod s Talianom (Rozvod)

Dobrý deň, obraciam sa na Vás s prosbou o radu. Môj manžel je Talian, ja som Slovenka, a spolu máme štrnásťročného syna. Už desať rokov mám trvalý pobyt na Slovensku, kde žijem aj so synom. Môj manžel má trvalý pobyt v Taliansku, kde momentálne žije a je na invalidnom dôchodku. Chcela by som sa od neho rozviesť, s čím on súhlasí. Mohli by ste mi, prosím, poradiť, aký je postup, a či je možné uskutočniť rozvod na Slovensku? Vopred veľmi pekne ďakujem za informácie. S pozdravom.

Odpoveď: Rozvod s Talianom

(odpoveď odoslaná: 01.04.2017)

Dobrý deň, z Vášho krátkeho opisu obvyklých pobytov manželov a maloletého dieťaťa mám za to, že je založená právomoc slovenských súdov nielen pri rozvode manželstva, ale aj pri úprave výkonu rodičovských práv a povinností na čas po rozvode. T.j. rozvod môže prebehnúť kompletne na slovenských súdoch. Ak Váš manžel s rozvodom manželstva súhlasí a viete sa dohodnúť aj na úprave výkonu rodičovských práv a povinností na čas po rozvode, je možné rozvodové konanie vybaviť už na prvom pojednávaní. V prípade, že by ste mali záujem o poskytnutie právnej pomoci pri rozvode Vášho manželstva, môžete nás kontaktovať prostredníctvom e-mailovej adresy uvedenej na našej stránke.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Rozvod s Talianom (Rozvod)

Dobrý deň. Som Slovenka, vydatá za cudzinca a žijem v zahraničí. Máme maloleté deti a po trinástich rokoch manželstva nás s manželom už nič nespája, preto uvažujem o rozvode. Môj manžel je Talian a všetci žijeme v Taliansku, kde máme aj trvalé pobyty. Moja otázka znie: Ako mám podať žiadosť o rozvod? Musím sa rozvádzať v Taliansku? Aká je pravdepodobnosť, že sa budem môcť spolu s deťmi vrátiť žiť na Slovensko? Ďakujem.

Odpoveď: Rozvod s Talianom

(odpoveď odoslaná: 12.08.2015)

Dobrý deň, viem, že v taliansku je podmienka k rozvodu, aby ste s manželom nežili spoločne v domácnosti a až potom môžete podať návrh na rozvod

Ak by ste chceli, aby ste Vás rozvádzal slovenský súd, museli by ste žiť na slovensku minimálne 6 mesiacov pred podaním návrhu. Ak by manžel nerobil problémy s rozvodom a nenamietal by právomoc slovenského súdu, súd by Vás v SR rozviedol. Súd totiž neskúma dôkazmi, kde ste skutočne žili. Ak však s rozvodom nesúhlasí, tak musíte podať návrh na rozvod v Taliansku. 

Pokiaľ ide o návrat na Slovensko, tak platí, že ak majú deti obvyklý pobyt v Taliansku a Vy by ste odišli na Slovensko, otec by mal možnosť podať žiadosť o návrat detí späť do Talianska. Musel by to urobiť do 1 roka po odchode.



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Rozvod s Talianom" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.