POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Rozvod a nehnuteľnosti jedného z manželov


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Prešov

Otázka: Rozvod a nehnuteľnosti jedného z manželov

Manzelka podala ziadost o rozvod. Rozviest sa chcem aj ja, ale s dovodmi uvedenymi v ziadosti velmi nesuhlasim. Zavisi nasledne rozdelenie spolocneho majetku od dovodov rozvodu? Manzelka ma skor ekonomicke dovody, ale uvadza hadky, dokonca fyzicke nasilie, s cim ale vobec nesuhlasim.

 

Pocas manzelstva sme nadobudli tri nehnutelnosti za specifickych okolnosti, ktorych rozdelenie moze byt sporne. Prosim o pravny nazor na kazdu z nich:

 

 

1. Rodicia sa kratko pred svadbou rozhodli na mna prepisat ich chatu. Bol to dar, ale nerozumne sme k tomu spravili kupnu zmluvu, podpisanu niekoľko dni pred sobasom, kde sa uvadza, ze "Kupujuci zaplatil kupnu sumu v hotovosti pri podani vkladu na kataster". Realne som im ale ziadne peniaze nedaval. Nasledne sa spravil vklad na kataster tiež niekoľko dni pred svadbou, ale zapis v katastri prebehol az 2 mesiace po svadbe. Tam som vedeny ako jediny majitel 1/1. Ma manzelka narok na podiel z tejto chaty?

 

 

2. Bratovi som kupil byt v Brne. Ak sa on budeme sudit, sud musi prebiehat v CR? Kupil som ho takto: Poslal som mu peniaze prevodom na ucet asi polrok pred svadbou. Ale developer mal problem so zapisom do katastra kvoli chybajucim parkovacim miestam a tak sa natahovala kolaudacia stavby i ked bratovi tam dovolili byvat. Niekolko mesiacov pred svadbou moj brat z penazi, co som mu poslal, splatil notarovi zalohovu sumu za byt. Kratko po svadbe podpisujeme Zmluvu o Buducej Zmluve, s bratom tam figurujeme ako kupujuci v podiele 50:50, on plati dalsiu zalohu, z penazi, co som mu davnejsie poslal. Kupnu zmluvu a posledne peniaze plati az rok po svadbe. Tento rok mi prepisal svoju polovicu bytu darovacou zmluvou. Aktualne v katastri figurujem ako jediny majitel. Ake vidite nároky manzelky na podiel z tohto bytu?

 

 

 Ake doporucujete "chovanie" pred rozvodom? Snazim sa byt maximalne slusny.. Odstahoval som sa do podnajmu, ale zena teraz byva aj s detmi v mojom "staromladeneckom" byte, kde platim vsetky ucty, nosim im potraviny, tankujem auto, atd. Ona chce aj peniaze v hotovosti kazdy mesiac, ale viem, ze na ucte ma zatial dost.. Mal by som jej nieco posielat? Je na materskej dovolenke.

Odpoveď: Rozvod a nehnuteľnosti jedného z manželov

Dobrý deň,

Pokiaľ ide o Vaše otázky ohľadom rozvodu a nehnuteľností jedného z manželov, uvádzame nasledovné odpovede na položené otázky.

 

1/ chata 

Pri prevode vlastníckeho práva k predmetnej chate prišlo na základe tzv. simulovaného právneho úkonu – kúpnej zmluvy. V tomto prípade by mal v zmysle §41a Občianskeho zákonníka (ďalej len „OZ“) platiť disimulovaný právny úkon, ktorým je darovanie, resp. darovacia zmluva (keďže k prevodu finančných prostriedkov nikde neprišlo). Následne pri aplikácii ustanovenia § 143 OZ treba prísť k záveru, že nakoľko išlo de facto a aj de iure o darovanie, chata je vo Vašom výlučnom vlastníctve a preto nebude predmetom vyporiadania bezpodielového spoluvlastníctva manželov (ďalej len „BSM“). Pokiaľ by manželka chcela tvrdiť, že v zmluve je uvedená kúpna cena a že šlo o kúpu, dôkazné bremeno je na Vás, aby ste preukázali na súde opak.

 

2/ byt v Brne:

Podľa môjho názoru je v tomto prípade otázka vlastníctva nehnuteľnosti nasledovná: Pri nehnuteľnostiach je pre nadobudnutie vlastníckeho práva rozhodujúci vklad do katastra (§ 133 ods. 2 OZ). Je veľmi pravdepodobné, že pri určení či patrí alebo nepatrí polovica bytu do BSM sa bude prihliadať na to, kedy bola nehnuteľnosť nadobudnutá do BSM. Existuje však judikát, ktorý uvádza, že ak peniaze na kúpu veci boli použité výlučne z prostriedkov jedného z manželov, vec nepatrí do BSM (a to aj počas trvania manželstva). Dá sa preto o tento judikát oprieť (v SR však judikáty nie sú záväzné, a preto súd nemusí naň prihliadnuť, musí však vysvetliť, prečo ho nepoužil). V najhoršom prípade, ak by súd rozhodol, že polovica bytu patrí do BSM, potom si môžete započítať pri vyporiadaní platby na tento byt vložené výlučne z Vašich prostriedkov (tieto platby by znížili nárok manželky).

Pokiaľ ide o polovicu bytu, ktorú  Vám následne Váš brat daroval,  opäť sa uplatní ustanovenie § 143 OZ, t.j. že polovica bytu je vo Vašom výlučnom vlastníctve bezpodmienečne.

 

 

Vzhľadom na Vaše ostatné otázky ohľadom vášho správania a správania vašej manželky treba mať na zreteli najmä ustanovenie § 150 OZ, podľa ktorého:

 

Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti.

 

Preto sa často prihliada na dôvod rozvratu manželstva (správanie nemá vplyv na výšku nároku pri vyporiadaní, ale napríklad na to, keby ste sa sporili o nehnuteľnosť a sudca by sa nevedel rozhodnúť komu ju prisúdi, potom si pozrie rozsudok o rozvode, preto je pre Vás dôležité, aby tam bol dôvod rozvratu všeobecný a nie vo Váš neprospech.)

 

Na záver sa ešte vyjadrím k rozvodu. Ak Vaša manželka uviedla do návrhu na rozvod nepravdivé údaje, treba jej ich vyvrátiť a uviesť tak skutkové okolnosti na pravú mieru. Dôvody, pre ktoré Vás súd rozviedol by následne mohla využiť pri návrhu na vyporiadanie BSM.

 

Vzhľadom na Vašu otázku ohľadom vášho správania, je dobré, že manželke vychádzate v ústrety.  Odporúčam Vám v tom pokračovať a posielať manželke „výživné“ na Vaše deti. Ak jej peniaze dávate „na ruku“, vypýtajte si od nej nejaký doklad, aby potom na sude neuvádzala, že ste neplatili.

 

Pri výške sumy, ktorú jej posielate sa snažte byť objektívny a posielajte jej len takú sumu, ktorá by mala pokryť neskoršie výživné na Vaše deti (ak jej budú zverené do starostlivosti). Ak by ste posielali privysokú sumu, potom by ju od Vás požadovala takéto vysoké výživné aj po rozvode. Súd by na to prihliadol a mal by za to, že ste schopný posielať vysoké výživné.  Vždy je lepšie posielať menej, ako viac ak ide o povinnosť posielať výživné. Súd pri určení výživného vychádza zo schopností možností a majetkových pomerov povinného rodiča a zo skutočnosti, že dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni oboch rodičov.

 

Nakoľko je manželka na materskej dovolenke, mohla by požadovať počas manželstva tzv. manželské výživné. Niektoré súdy sú v tomto veľmi prísne a je vysoko pravdepodobné, že by jej súd o manželské výživné vyhovel. Preto odporúčam byť ústretový, aby takýto návrh nepodávala a so všetkým prestať až po tom, ako sa rozvediete.

 

Po rozvode môže požadovať tiež príspevok na rozvedeného manžela, ten už však nie je v takej výške ako manželské výživné. Musíte s tým však rátať, keď sa bude určovať výživné na dieťa, že takýto nárok z jej strany po rozvode môže prísť.

 

Trápi vás "Rozvod a nehnuteľnosti jedného z manželov" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Rozvod a nehnuteľnosti jedného z manželov (Rozvod)

Dobrý deň, jej otec prepísal dom na manželku počas nášho manželstva a asi pred rokom ho manželka tajne prepísala na svojich súrodencov, pretože sa rozvádzame. Je to, čo urobila, v poriadku?

Odpoveď: Rozvod a nehnuteľnosti jedného z manželov

(odpoveď odoslaná: 14.02.2024)

Dobrý deň, ak bola manželka výlučným vlastníkom domu, mohla nehnuteľnosť aj bez vášho súhlasu darovať prípadne predať svojim súrodencom. K uvedenému právnemu kroku nepotrebovala váš súhlas ako manžela.

Musíme uviesť, že ak ste do domu počas trvania manželstva investovali nejaké finančné prostriedky na rekonštrukciu, potom v zmysle ust. § 150 Obč. zákonníka máte právny nárok, aby vám potom už bývalá manželka uhradila jednu polovicu investícií, lebo ste v pdostate investovali do cudzej nehnuteľnosti i keď ste ešte manželia /citujeme/ :

"Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti."

Uvádzame, že ak by došlo k rozvodu manželstva, z domu nie ste povinný sa vysťahovať. Toto by bolo ožné len na základe súdneho rozhodnutia.

 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Rozvod a nehnuteľnosti jedného z manželov (Rozvod)

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, či v prípade, že mám dom financovaný úverom, ktorý budem splácať ešte 10 rokov, a teraz uzavriem manželstvo, budem mať nárok na tento dom v prípade rozvodu? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Rozvod a nehnuteľnosti jedného z manželov

(odpoveď odoslaná: 28.01.2024)

Dobrý deň,
z otázky vyplýva, že nehnuteľnosť je vo vašom vlastníctve a preto ani v prípade uzatvoreni manželstva nehnuteľnosť do bezpodielového spoluvlastníctva manželov nemôže patriť, čo vyplýva z ust. § 143 Občianskeho zákonníka.

V prípade, že by došlo k rozvodu, manželka nebude mať právny nárok na podiel na dome, ale len na vyplatenie jednej polovice uhradených splátok úveru počas trvania manželstva. Je to tak z dlvodu, že príjem vyplatený počas trvania manželstva patrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, a teda aj váš príjem. Ide o to, že splátky úveru budú na nehnuteľnsoť vo vašom vlastníctve a manželka takto prispieva na splátky na v podstate cudziu nehnuteľnosť, i keď ste manželia. Uvedneé vyplýva z ust. § 150 Obč. zákonníka :

"Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti."


Podotázka: Rozvod a nehnuteľnosti jedného z manželov (Rozvod)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať: Ideme sa rozvádzať s manželom, a ešte predtým, ako som bola vydatá, v roku 2004 mi zomrel otec. Majetok sme dedili mama a štyria súrodenci. Moji bratia mi odstúpili svoj podiel a polovica ostala mame. Potom, keď som sa vydala, mama mi svoj podiel odovzdala prostredníctvom darovacej zmluvy. Chcem vedieť, či má manžel pri rozvode právo na polovicu tohto majetku. Ďakujem.

Odpoveď: Rozvod a nehnuteľnosti jedného z manželov

(odpoveď odoslaná: 09.01.2024)

Dobrý deň, z otázky predpokladáme, že ide o dom/byt, ktorého ste sa stali vlastníčkou na základe dedičského konania a čiastočne na základe darovacej zmluvy.
Uvádzame, že predmetný dom/byt nepatrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov a nebude ani predmetom vyporiadania BSM po rozvode, pričom poukazujeme na ust. § 143 Občianskeho zákonníka :

"V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka."

Ďalej poznamenávame, že ak ste v predmetnom dome/byte bývali počas trvania manželstva a aj ste spolu s manželom vynaložili finančné prostriedky na jeho rekonštrukciu, potom manžel má nárok na vrátenie jednej polovice investícií do vášho domu/bytu, čo je dané tm, že on v podstate investoval do cudzej nehnuteľnosti napriek tomu, že ste manželia, čo vyplýva z ust. § 150 Občianskeho zákonníka :

"Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti."


Trápi vás "Rozvod a nehnuteľnosti jedného z manželov" a chcete pomôcť?

Podotázka: Rozvod a nehnuteľnosti jedného z manželov (Rozvod)

Dobrý deň, momentálne prebieha náš rozvodový proces s manželom. Počas manželstva som nadobudla pozemok prostredníctvom darovacej zmluvy. Pred dvoma mesiacmi som tento pozemok predala a môj budúci exmanžel teraz uplatňuje nárok na peniaze z predaja tohto pozemku. Má na ne právo? Ďakujem vám vopred za odpoveď.

Odpoveď: Rozvod a nehnuteľnosti jedného z manželov

(odpoveď odoslaná: 16.09.2022)

Dobrý deň, na vami položenú otázku uvádzame, že váš manžel nemá nárok na peniaze z predaja darovaného pozemku vám. Ide o to, že je bol to vš výlušný majetok, ktorý nepatril do bezdpodielového prípadne podielového spoluvlastníctva manželov. Suma nadobudnutá predajom predmetného pozemku preto ani nebude predmetom vyporiadania BSM po rozvode manželov. To, že ste pozemok predali za trvania manželstva nemá vplyv na to, aby peniaze z predaja patrili do BSM.

Uvedené okrem iných vyplýva z ust. § 143 Obč. zákonníka :

"V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka."143


Podotázka: Rozvod a nehnuteľnosti jedného z manželov (Rozvod)

Dobrý deň, patrí pozemok, ktorý som získala vydržaním, do BSM? Ide o pozemok po mojej babičke, ktorý sa v geometrickom pláne rozdelil na 4 časti a každú časť získalo vydržaním jedno z jej vnúčat. Ja som vlastníčkou jednej z nich. Chystám sa rozvádzať a pozemok som vydržala počas manželstva. V liste vlastníctva som uvedená len ja, bez manžela. Môže si manžel pri rozvode nárokovať polovicu? Ďakujem za odpoveď. S pozdravom, Zdenka.

Odpoveď: Rozvod a nehnuteľnosti jedného z manželov

(odpoveď odoslaná: 09.08.2021)

Dobrý deň,

vo Vami uvedenom prípade platí, že pozemok, ktorý ste nadobudli vydržaním aj keď za trvania manželstva, nepatrí do bezpodielového spoluvlastníctva. Je to tak preto že pozemok ste nadobudli po svojich predkoch. Predmetný pozemok nepatrí do BSM a ani nebude predmetom vyporiadania po zániku BSM -  po rozvode.

Otázkou je, či ste predmetný pozemok za trvania manželstva zhodnotili použitím finančných prostriedkov patriacich do BSM. Ak by to tak bolo, potom manžel by mal právny nárok na to, aby ste mu vrátili jednu polovicu vložených investícií do zhodnotenia pozemku, lebo ide o Vaše výlučné vlastníctvo. To vyplýva z ust. § 150 Obč. zákonníka.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Rozvod a nehnuteľnosti jedného z manželov (Rozvod)

Dobrý deň,
Prosím o odpoveď na moju otázku, nakoľko sa neviem rozhodnúť a zariadim sa podľa nej.
Manžel ma pred 13 mesiacmi opustil, odsťahoval sa spať do svojho pôvodného bytu, ktorý zdedil po rodičoch. Boli sme zobratí len 4 mesiace. Príčinou rozchodu boli intrigy zo strany jeho sestry. Takže teraz bývame každý vo svojom - ja mám vlastný dom, on ma vlastný byt. Deti nemá ani jeden z nás. Ja už nemám ani súrodencov. On ma 1 sestru, od nej jednu neter.
Teraz neviem ako ďalej. V podstate sa u mňa nič moc nezmenilo - žijem sama, ako aj predtým. Ale znepokojuje ma budúcnosť - keby manžel zomrel prvý /diagnostikovali mu leukémiu/ - mám nárok zdediť celý jeho byt? A, keď by som potom zomrela aj ja - kto zdedí môj majetok /môj dom/? Musí to byt zo zákona jeho sestra - teda osoba /prípadne jej dcéra/, kvôli ktorej sa mi rozpadlo manželstvo? Alebo je možné, že by som potom ja mohla predať svoj dom ešte za života, prípadne spísať závet na niekoho /prípadne organizáciu/, aby sa k môjmu domu nedostala švagriná. Naše vzťahy so švagrinou sú tak veľmi narušené, že neverím, že sa zmenia. Spôsobila mi veľa zla. Ja som sa 15 rokov natrápila v zahraničí, aby som si mohla postaviť vlastný domček bez dlhov. Neviem dopustiť, že by ho prípade po mojej smrti mala zdediť práve ona /alebo časť. /.
Neviem, či mám zariaďovať rozvod, alebo nie. V podstate ma do rozvodu žiadne okolností netlačia /je to len stres a výdavky atď. /, podala by som rozvod asi iba v takom prípade, ak by hrozilo, že môj dom zdedí švagriná.
Chcem zdôrazniť, že sa nelakomím na manželov byt - skôr sa mi jedna o to, aby som si nemusela teraz nemusela komplikovať život s rozvodom, ak to nie je v súvislosti s otázkou nutné. Mám 56 rokov.
Budem Vám veľmi vďačná za každú informáciu.
Ďakujem. Janka.

Odpoveď: Rozvod a nehnuteľnosti jedného z manželov

(odpoveď odoslaná: 13.07.2021)

Dobrý deň,
oboznámili sme sa s Vami položenou otázkou. Vyslovujete v podstate obavu, aby v prípade Vášho úmrtia nezdedila Váš dom, ktorý je vo Vašom výlučnom vlastníctve, Vaša švagriná /manželova sestra/.

V odpovedi sa budeme zaoberať stavom, že nedôjde k rozvodu Vášho manželstva.

K uvedenému by mohlo dôjsť a to v prípade, že Vy prežujete manžela, teda manžel zomrie skôr ako Vy a následne by došlo k dedeniu v zmysle ust. § 475 Obč. zákonníka :

"(1) Ak nededí manžel ani žiadny z rodičov, dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z toho dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.

(2) Ak niektorý zo súrodencov poručiteľa nededí, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti."
 
Riešením Vami uvedenej situácie  a to bez ohľadu na to, či sa rozvediete alebo nie, je spísanie závetu, v ktorom Váš majetok odkážete osobe, ktorej chcete. Manžel z tohto dôvodu, že nebude po Vás dediť, prípadne jeho sestra, závet napadnúť nemôže a to z dôvodu, že manžel a ani jeho sestra, prípadne jej deti, a to z dôvodu, že nie sú neopomenuteľnými dedičmi, ktorými sú len Vaše deti v zmysle ust. §  479 Obč. zákonníka :
 
"Maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým potomkom aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Pokiaľ tomu závet odporuje, je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov."
 
Riešením je aj darovanie domu za Vášho života so zriadením vecného bremena - práva doživot. užívania a bývania. Toto riešenie neodporúčame, lebo v prípade že dom darujete, nebudete môcť s ním  disponovať a to by Vás prípadne aj mohlo mrzieť.
 
Na spísanie závetu odporúčame kontaktovať notára. Závet, ak si to rozmyslíte, môžete kedykoľvek zmeniť.

Trápi vás "Rozvod a nehnuteľnosti jedného z manželov" a chcete pomôcť?

Podotázka: Rozvod a nehnuteľnosti jedného z manželov (Rozvod)

Dobrý deň, môj manžel počas manželstva získal dom darovacou zmluvou. Má manželka po rozvode právo na čiastku z hodnoty tohto domu?

Odpoveď: Rozvod a nehnuteľnosti jedného z manželov

(odpoveď odoslaná: 16.05.2021)

Dobrý deň,
v zmysle ust. § 143 Obč. zákonníka majetok nadobudnutý darom jedným z manželov nepatrí do bezpodielového spoluvlastníctva. V prípade rozvodu tento RD nebude predmetom vyporiadania BSM.

Otázkou však je, či ste v predmetnom RD aj spoločne žili s manželom a prípadne vykonávali nejaké rekonštrukcie alebo investície do RD. Ak je odpoveď kladná, potom v prípade rozvodu máte nárok na vyporiadanie vložených investícií do RD, lebo ide o výlučný majetok manžela, a to vo veľkosti jednej  polovice z vložených fin. prostriedkov do rekonštrukcie RD.


Podotázka: Rozvod a nehnuteľnosti jedného z manželov (Rozvod)

Dobrý deň. Pred uzavretím manželstva môj manžel vlastnil byt. Počas našeho manželstva som pracovala ako učiteľka a on bol invalidným dôchodcom. Vtedy bol byt ocenený na 6000 eur. Počas manželstva sme rekonštruovali celý byt a po rozvode je jeho hodnota 27000 eur. Nevie môžete mi poradiť, ako mám postupovať? Aké práva mám pri rozdelení majetku? Ďakujem.

Odpoveď: Rozvod a nehnuteľnosti jedného z manželov

(odpoveď odoslaná: 08.08.2020)

Dobrý deň,

v otázke ste neuviedli, kedy nadobudol právoplatnosť rozsudok o rozvode manželstva.
Z otázky vyplýva, že byt je výlučnom vlastníctve Vášho bývalého manžela a počas trvania manželstva ste byt rekonštruovali, pričom jeho hodnota stúpla.

V uvedenom prípade platí ust. § 150 Obč. zákonníka :

"Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti."

Z uvedeného zák. ustanovenia vyplýva, že v podstate za trvania manželstva dôšlo k zhodnoteniu výlučného majetku manžela a preto v rámci vyporiadania BSM manžel bude povinný Vám vrátiť min. jednu polovicu sumy, ktorá pripadá na rekonštrukciu bytu. Ak sa s bývalým manželom nedohodnete mimosúdne, návrh na súd je potrebné podať v lehote do 3 rokov od nadobudnutia právoplatnosti rozsudku o rozvode manželstva.



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Rozvod a nehnuteľnosti jedného z manželov" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.