Máte
otázku?

Sused nám strpčuje život


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Sused nám strpčuje život

Dobrý deň, žijeme v rodinnom dome a muž, ktorý býva v susednom dome, neustále nás obťažuje neopodstatnenými udaniami. Dnes museli zástupcovia z okresného aj mestského úradu riešiť už 35. písomnú sťažnosť od neho. Bolo tu aj mnoho telefonických, ktoré tiež skúmali úrady alebo polícia - presné dátumy máme zaznamenané. Predtým dokonca museli moji rodičia prísť na kriminálnu políciu. Moji rodičia sú už starší (mama má 74 a otec 76 rokov), majú zdravotné problémy a tieto udalosti ich doslova ničia a zhoršujú ich zdravie. Ja sama som operovaná pacientka s kardiovaskulárnymi problémami a taktiež ma to ničí. Sused sa neustále pohybuje po streche svojho domu, z ktorého vidí do nášho dvora a fotí nielen náš dvor, ale aj nás, a to napríklad, keď sme len v spodnej bielizni - veď sme sa nachádzali doma, kde by nás pod normálnych okolností nikto cudzí nemal vidieť. Fotí aj moju dcéru, ktorá má 18 rokov, fotil ju aj keď bola ešte neplnoletá, ale žiaľ, neriešila som to, bolo moje očakávanie, že to prestane. Lenže teraz sa to len zhoršuje. Naposledy nás natočil na kameru a má 15-minútový záznam, ktorý dnes ukázal úradníkom z uvedených úradov a vraj ho ukazuje hocikomu. Chcem podotknúť, že tento záznam vyhotovil bez nášho vedomia a súhlasu a za to podáme naň trestné oznámenie. Ale moja otázka je o niečom inom. Chcem sa spýtať, ako ho môžeme zastaviť, skôr ako úplne seba a nás zničí? Je možné podať návrh na preskúmanie jeho duševného zdravia? Jeho konanie naozaj nie je normálne, pre nás to predstavuje šikanu, ktorá nám ničí zdravie a život. Aké ďalšie kroky môžeme podniknúť, aby sme ho zastavili? Vopred ďakujem za váš čas a odpoveď.

Odpoveď: Sused nám strpčuje život

Dobrrý deň, sused, ktorý strpčuje život je často veľmi veľkým problémom. 

Takýmto ľuďom, ako je Váš sused, je úplne jedno, koho majú za suseda, robili by to komukoľvek. To, čo ste napísali jednoznačne možno považovať za choré správanie, pretože normálny človek by to nerobil. S chorým človekom sa však nedá jednať ako zo zdravým a často na takýchto ľudí neplatia "normálne" postupy. 

Niekedy nestačí ani výzva z advokátskej kancelárie, aby s tým prestal. 

Z praxe Vám môžem povedať, že je potrebné rázne zakročiť, potom bude nejaký čas (niekoľko rokov) pokoj, ale následne sa to bude opakovať. Úplne nie je tomu možné zabrániť, chorého človeka musíte "zamestnať" niečim iným, aby zameral svoju pozornosť na niečo iné, a tým sa nebude zameriavať na Vašich rodičov. Niekedy je potrebné dlhšie rozmýšľať, čo by to mohlo byť...nejaký problém..

Trápi vás "Sused nám strpčuje život" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:Podotázka: Sused nám strpčuje život (Občianske právo)

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať o možnosti riešenia situácie s mojim susedom. Podľa toho, čo mi o ňom povedali ostatní susedia, je považovaný za nespratného a závistlivého, a radia mi, aby som si ho nevšímal. Spolu s manželkou sme postavili dom naproti jeho a už rok tu bývame. Veľa negatívnych skúseností, ktoré sme s ním zažili, by vyplnilo román. Napriek tomu, že ho ignorujeme, stále nám ničí pohodu. Musím priznať, že ma to začína znepokojovať, obzvlášť keď prichádza domov opitý. Viem, že má doma guľovú zbraň, pretože je poľovník. Nevieť ako sa branit, útočiť sa mi nezdá byť dobrým riešením, ale zároveň nerozumiem, či by som sa mal ozbrojiť a počkať na zhoršenie situácie. Neviem, ako ďalej.

Odpoveď: Sused nám strpčuje život

(odpoveď odoslaná: 27.09.2022)

Dobrý deň,

nie je nič horšie ako mať zlého suseda. Vaše obavy (aj keď môžu byť oprávnené) nedokážete riešiť po právnej stránke. 

Určite by som ale kontaktoval príslušný orgán, aby si preverili, či je spôsobilý držať u seba zbraň. Pretože ak požíva alkoholické nápoje a býva agresívny, tak to môže byť dôvod na to, aby mu odobrali zbrojný preukaz. Podnet môžete podať aj Vy. 

To by bol prvý krok, ktorý by som urobil.

Určite mu nedávajte nakladačku, pretože to nie je riešenie problémov. Teda aspoň nie právne. 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Sused nám strpčuje život (Občianske právo)

Dobrý deň, chcem sa opýtať - môže ma sused kamerovať bez môjho vedomia, ak si nainštaloval kameru na balkóne podomnou?

Odpoveď: Sused nám strpčuje život

(odpoveď odoslaná: 01.08.2022)

Dobrý deň,
nie, aj bezpečnostné kamery susedov musia byť nastavené takým spôsobom, aby snímali iba pozemok vlastníka namontovanej kamery. Kamera a jeho záber nemôže snímať ani iné súkromný pozemky, objekty a ani verejný priestor pred samotným domom suseda.

Ak má sused nastavenú kameru tak, že Vás s ňou natáča, porušuje Vaše práva.


Podotázka: Sused nám strpčuje život (Občianske právo)

Dobrý deň, potreboval by som radu o tom, ako postupovať v prípade neprispôsobivého suseda, ktorý vykonáva potrebu do spoločného výťahu a taktiež tam vylieva svoje výkaly. Po sťažnosti správcovi sme suseda upozornili, no stále sa to deje. Správca mi povedal, že nemôžu robiť nič, jeho argumentom je, že neprispôsobivý sused pravidelne platí nájomné a nemá žiadne dlhy voči správcovskému družstvu. Chcel by som sa opýtať, aké sú možnosti riešenia tohto problému. Ďakujem, Marcel.

Odpoveď: Sused nám strpčuje život

(odpoveď odoslaná: 16.07.2020)

Dobrý deň,
z otázky predpokladáme, že máte kamerový záznam a preto riešením je upozornenie suseda písomne na to, že ak s uvedeným konaním neprestane, vec postúpite obci ako oznámenie o spáchaní priestupku podľa ust. § 49 zákona o priestupkoch :

" Priestupky proti občianskemu spolunažívaniu
(1) Priestupku sa dopustí ten, kto
a) inému ublíži na cti tým, že ho urazí alebo vydá na posmech,
b) inému z nedbanlivosti ublíži na zdraví,
c) úmyselne uvedie nesprávny alebo neúplný údaj pred štátnym orgánom, pred orgánom obce alebo pred organizáciou za účelom získania neoprávnenej výhody,
d) úmyselne naruší občianske spolunažívanie vyhrážaním ujmou na zdraví, drobným ublížením na zdraví, nepravdivým obvinením z priestupku, schválnosťami alebo iným hrubým správaním,
e) sa dopustí konania podľa písmena a) alebo písmena d) na blízkej osobe alebo osobe, ktorá mu bola zverená do starostlivosti alebo výchovy,
f) od iného násilím sám alebo za pomoci ďalších osôb vymáha majetkové práva alebo práva z nich vyplývajúce, o ktorých sa domnieva, že mu patria bez vykonateľného rozhodnutia príslušného orgánu,
g) napomáha osobnou účasťou násilnému vymáhaniu majetkových práv alebo práv z nich vyplývajúcich, hoci na ich vymáhanie niet vykonateľného rozhodnutia príslušného orgánu.
(2) Za priestupok podľa odseku 1 písm. a) možno uložiť pokutu do 33 eur, za priestupok podľa odseku 1 písm. b) až d) a písm. g) pokutu do 99 eur, za priestupok podľa odseku 1 písm. e) pokutu do 200 eur a za priestupok podľa odseku 1 písm. f) pokutu do 331 eur."


Trápi vás "Sused nám strpčuje život" a chcete pomôcť?

Podotázka: Sused nám strpčuje život (Občianske právo)

Dobrý deň. Obraciame sa na vás s prosbou o pomoc. Sused nám komplikuje život. Už tretí rok čelíme problémom so susedom, ktorý sa nevie prispôsobiť. Pred troma rokmi sa prisťahoval k svojej priateľke do rodinného domu, v ktorom aj my bývame. Je to človek s kriminálnou minulosťou, alkoholik, ktorý pracuje len občas. V garáži oproti nášmu dvoru si nainštaloval hudbu, ktorá nám neustále narušuje pokoj. Teší sa, keď nám môže robiť zle naschvál, vyjadril sa tak len z toho dôvodu, že sa snažíme reagovať na jeho chovanie. K tomu všetkému k nemu prichádza partia rovnako nespratných ľudí a spoločne sa bavia vulgárnou a oplzlovou rečou a nerespektujú ani nás starších ľudí. Ja som vekom 74 rokov a môj manžel má 76 rokov. V našom živote sme nikdy nemali problémy ani so starými susedmi. Teraz našu pokojnosť narušujú stresy, ktoré jednoznačne ovplyvňujú náš zdravotný stav. Polícia už viackrát zasahovala, avšak bez hmatateľných výsledkov. Podali sme už aj niekoľko sťažností na obecný úrad, pretože sused drží tri psy, ktoré nie sú očkované, čipované a ani prihlásené v obci. Jeden z nich nám už viac ako 20-krát poškodil nové oplotenie, ktoré nás stálo viac ako 800 eur. Verikt policie však bol, že sa nestala žiadna škoda. Sme úplne zúfalí. Už neďalej vieme z nášho domu a jeho okolia mať radosť a začínam sa báť, ako budeme v ňom naďalej žiť. Sused má za sebou množstvo priestupkov a teraz nás čaká ďalšie predvolanie na priestupkové konanie. My, starí ľudia, budeme kvôli nespratníkovi musieť trpieť. Sused nemá tu ani trvalé, ani prechodné bydlisko a vieme, že i v minulosti tam, kde býval, vznikali problémy. Prosím, poraďte nám, čo s tým môžeme robiť. Ďakujeme za vašu radu.

Odpoveď: Sused nám strpčuje život

(odpoveď odoslaná: 16.06.2020)

Dobrý deň,
uvedený problém je potrebné podrobiť bližšej analýze jeho konaní, či by niektoré nemohlo byť napr. trestným činom. Vo všeobecnosti však môžete na dotyčného podať žalobu, prípadne aj návrh na neodkladné opatrenie, ktorým budete žiadať súd, aby mu uložil zákaz zasahovať do Vašich práv. V prípade, ak by to nerešpektoval, potom by ste ho mohli donútiť cez súdneho exekútora, aby od svojho konania upustil. Ako som však uviedol, bolo by lepšie preštudovať detaily prípadu.


Podotázka: Sused nám strpčuje život (Občianske právo)

Dobrý deň. Potrebujem radu, ako postupovať, ak nám sused sleduje našu nehnuteľnosť v čase, keď nie sme doma. Toto zistenie sme uskutočnili na základe rozhádzaných vecí okolo domu a zranených mačiek, ktoré postrielo vlastnou zbraňou. Akým spôsobom sa máme brániť? Ďakujem vám za odpoveď.

Odpoveď: Sused nám strpčuje život

(odpoveď odoslaná: 01.08.2017)

Dobrý deň, podľa § 194 Trestného zákona, sa prečinu dopustí ten, kto neoprávnene vnikne do obydlia iného alebo tam neoprávnene zotrvá. Za uvedené konanie sa môže potrestať trestom odňatia slobody až na 2 roky. Obydlím sa pritom rozumie dom alebo byt iného alebo v iné priestory slúžiace na bývanie vrátane priestorov a pozemkov k nim patriacich, ak sú ako súčasť obydlia uzavreté. Zabitie mačky je taktiež postihnuteľné a to podľa jej hodnoty v priestupkovom alebo trestnom konaní. Odporúčam Vám preto podať trestné oznámenie na miestne príslušnú okresnú prokuratúru.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris GálPodotázka: Sused nám strpčuje život (Občianske právo)

Dobrý deň, veľmi by som chcela požiadať o radu s problémom, ktorý už psychicky nezvládame. Máme susedku, ktorá na nás neustále pokrikuje, nadáva nám vulgárne na celú ulicu. Už sme z toho zdrvení, všetci susedia naokolo sú rovnako obmedzení ako my. Keď sme doma a vieme, že je aj ona doma, radšej sa vonku ani nezdržiavame. Nadáva aj na naše deti, ktoré sa boja ísť aj na ulicu, nie je to už zvládnuteľné. Dokonca sme boli nútení si inštalovať kamerový systém, pretože nám ničí úrodu, poškriabala nám úplne nové okná, deťom preťala bazén a dokonca vošla do nášho domu, keď sme boli v práci a otvorila všetky vodovodné kohútiky. Riešilo sa to aj políciou, ale bezvýsledne. Mám strach hlavne o deti, pretože keď idé autom po ulici, v poslednej dobe nám namieri priamo na nás. Prosím Vás, poraďte, ako ďalej postupovať z tohoto psychického nátlaku, pretože už je to neúnosné. Veľmi pekne vopred ďakujem.

Odpoveď: Sused nám strpčuje život

(odpoveď odoslaná: 03.11.2015)

Dobrý deň, ak ste neuspeli na polícii, odporúčam Vám podať civilnú žalobu voči nej. Súd jej zakáže takéto konanie a ak by ho porušovala opakovanie, potom pôjde už určite o trestný čin. Takto jej zabránite v tom pokračovať. Súdne konanie môže trvať rok, ale vždy je to lepšie, ako si nechať strpčovať živoť ďalších 10 rokov.

Ak nepomáha to, že sa snažíte s ňou byť za dobre, tak žaloba bude Vaša posledná šanca. 

Ak chcete môžeme Vám s tým pomôcť, mimimálne spísať žalobu na súd.V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Sused nám strpčuje život" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka
Text zprávy
Moje zprava