Máte
otázku?

Dedenie


Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Trenčín

Otázka: Dedenie

Dobrý večer. Prišiel mi dokument od notárky, ktorý ma vyzýva, aby som sa dostavil na určenie dedičstva po dedovi. Ide o zostatok dedičstva v hodnote približne 600 eur. Sme nasledovníkmi traja, t.j. ja, moja teta a strýko. Keďže som sa nepostavil k notárke, prišiel mi ďalší dokument, v ktorom je uvedené, že sa mám buď dostaviť, alebo poskytnúť splnomocnenie inej osobe. Chcem sa spýtať, ak sme nasledovníkmi traja, je možné, aby druhí dve osoby rozhodli o rozdelení dedičstva rovným dielom bez mojej prítomnosti? Mám nárok na nejakú časť, aj keď ostatní u notárky podpísali, že si to chcú rozdeliť na polovicu? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dedenie

Dobrý deň, k Vašej otázke zastávam nasledovný právny názor:

Z Vami opísaného skutkového stavu vyplýva, že v danej veci sú dedičia stanovení podľa 1. dedičskej skupiny, t. j. potomkovia poručiteľa s tým, že ak niekttorí potomok poručiteľa nežije, dedí jeho podiel jeho potomok.

Podľa § 473 ods. 1 Občianskeho zákonníka v uvedenom prípade sú dedičské podiely dedičov rovnaké - teda ak ste neodmietli dedičstvo, máte nárok na dedičský podiel vo veľkosti 1/3.

Bez toho, že by ste sa vzdali dedičstva nie je možné, aby sa na pojednávaní len zvyšní dvaja dedičia dohodli na tom, že budú dediť len oni dvaja, a to každý polovicu dedičstva.

Je možné buď uzavretie dedičskej dohody, ktorej účastníkom budete aj Vy alebo ak sa nedohodnete, vyporiada medzi Vás dedičstvo súd prostredníctvom povereného notára ako súdneho komisára, pričom vyporiada dedičstvo tak, aby každý nadobudol 1/3 dedičstva.

Trápi vás "Dedenie" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Dedenie (Dedičské právo)

Dobrý deň, krásny deň prajem. Mala by som otázku. Sme partneri a máme spolu jedno dieťa. S bývalou ženou má môj partner dve už dospelé deti, ktoré s ním nekomunikujú. Chceli by sme vedieť, ako to zariadiť, aby som dedila ja a naša spoločná dcéra. Môj partner nechce, aby deti z prvého manželstva dedili. Ďakujeme za radu.

Odpoveď: Dedenie

(odpoveď odoslaná: 09.04.2025)

Dobrý deň,


v prvom rade je dôležité vedieť, že deti poručiteľa sú podľa Občianskeho zákonníka neopomenuteľnými dedičmi a majú nárok na povinný dedičský podiel, pokiaľ sa ich otec platne nevydedí. Na platné vydedenie je potrebné naplnenie niektorého zo zákonných dôvodov, ktoré sú nasledovné:

a) potomok v rozpore s dobrými mravmi neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch,

b) potomok o poručiteľa trvalo neprejavuje opravdivý záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať,

c) potomok bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní najmenej jedného roka,

d) potomok trvalo vedie neusporiadaný život.

Vo vzťahu k zákonnému dôvodu v zmysle písm. b) platí, že  sa musí jednať o trvalý nezáujem. Je nutné ale posúdiť, či tento stav nevyvolal samotný poručiteľ tým, že sa o dieťa nezaujímal od jeho narodenia. Ak by tomu bolo tak, tento zákoný dôvod nie je daný. 

Dôvod vydedenia musí existovať v čase vyhotovenia listiny o vydedení.  Je vhodné, ak poručiteľ má aj nejaké dôkazy, ktoré pripojí k listine o vydedení. V listine o vydedení musí poručiteľ uviesť, pre ktorý z dôvodov potomka vydeďuje, akým jeho konaním došlo k naplneniu označeného dôvodu vydedenia. 

Vydedenie musí byť písomné, môže byť spísané vlastnou rukou alebo vo forme notárskej zápisnice. Odporúčame ju spísať u notára, ktorí ju založí do Notárskeho centrálneho registra, aby bola v prípade jeho smrti ľahko dohľadateľná. Treba však počítať s tým, že ak by sa pre takýto krok rozhodol, je tu riziko, že jeho deti po jeho smrti budú vydedenie namietať a domáhať sa určenia jeho neplatnosti z dôvodu nenaplnenia zákonného dôvodu. 

Pokiaľ ale žiadny zo zákonný dôvodov vydedenia nebude daný, potom je tu ešte možnosť, čo robia mnohí rodičia, že ešte za života prevedú svoje majetky na iné osoby, resp. napr. len na jedno zo svojich detí alebo svoju manželku darovacou zmluvou, dôsledkom čoho v čase smrti už disponujú len nepatrným majetkom, ktorý súd spravidla vydá tomu, kto sa postaral o pohreb poručiteľa. Iba, ak by s tým táto osoba nesúhlasila, takýto majetok súd prejedná ako dedičstvo. 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Dedenie (Dedičské právo)

Dobrý deň, som matkou nemanželského dieťaťa, ktorého otec už nežije. Zomrela sestra tohto otca. Nemá priamych dedičov, len deti svojich súrodencov. Môže sa môj syn uchádzať o dedenie, ak testy DNA preukážu zhodu s jeho nevlastnými súrodencami? Je to dostatočný dôkaz? Ako donútime nevlastných súrodencov ísť na testy DNA? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dedenie

(odpoveď odoslaná: 08.04.2025)

Dobrý deň, z otázky predpokladáme, že otec maloletého je zapísaný aj v jeho rodnom liste ako biologivký otec.

Ak je to tak, potom ak sestra nebohého otca maloletého zomrela, treba kontaktovať príslušný okresný súd podľa miesta trvalého bydliska sestry otca maloletého a zisiť, ktorému notárovi bol pridelený dedičský spis. Následne môžete kontaktovť notára, najlepšie písomne.


Podotázka: Dedenie (Dedičské právo)

Dobrý deň, žijem s manželom v jeho dome. Máme spolu jedno dieťa. On má z predchádzajúceho manželstva dve deti. Dom je výlučne v jeho vlastníctve. Má to vysporiadané. Ako by sa dedilo v prípade jeho smrti a ako by to bolo v prípade mojej smrti? Ďakujem.

Odpoveď: Dedenie

(odpoveď odoslaná: 07.04.2025)

Dobrý deň,

v prípade, ak by sa dedilo podľa zákona, tak v prvej dedičskej skupine dedí manžel a deti poručiteľa rovnakým dielom. Manžel poručiteľa je však čiastočne de facto zvýhodnený, nakoľko mu pripadne aj polovica vecí, ktorú sú v režime bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM), pričom zostatok vecí v BSM a veci vo výlučnom vlastníctve poručiteľa sa následne rozdelia rovnakým dielom medzi deti a manžela. 

Ak je byt vo výlučnom vlastníctve manžela, tak tento sa rozdelí medzi Vás a deti manžela (aj s predchádzajúceho manželstva). Vo Vašom prípade by ste nadobudli podiel o veľkosti 1/4 na nehnuteľnosti a deti každé taktiež po 1/4. V prípade však, ak by manžel vyhotovil závet, tak môže dom rozdeliť aj inak. 

V prípade Vašej smrti platí to, čo je uvedené vyššie, s výnimkou, že dom by nebol súčasťou dedičstva po Vás, ak je vo výlučnom vlastníctve manžela. 


Trápi vás "Dedenie" a chcete pomôcť?

Podotázka: Dedenie (Dedičské právo)

Dobrý deň, ak sa dieťa vo veku 17 rokov rozhodlo, že chce byť zverené do starostlivosti starých rodičov, tí ho budú zastupovať v rodičovských povinnostiach a právach. Rodičia majú naďalej povinnosť platiť výživné. Má toto dieťa nárok dediť po svojich rodičoch? Ďakujem

Odpoveď: Dedenie

(odpoveď odoslaná: 04.04.2025)

Dobrý deň,

ak súd zverí maloleté dieťa do osobnej starostlivosti starých rodičov, neznamená to, že sa tým ruší vyživovacia povinnosť rodičov. Rodičia majú naďalej povinnosť platiť výživné, o čom súd rozhodne. Takisto týmto zverením dieťa nestráca právo dediť po svojich rodičoch. Nárok dieťaťa dediť po sovjich rodičoch zakladá priamo zákon a nie je dotknutý tým, kto dieťa aktuálne vychováva alebo zastupuje. Rodičia môžu dieťa zbaviť nároku na dedičstvo jedine cestou vydedenia, t. j. ani zriadením závetu ich nedokážu obísť, nakoľko deti sú neopomenuteľnými dedičmi. Aby došlo k vydedeniu je nutné, aby bol naplnený niektorý zo zákonných dôvodov vydedenia. 


Podotázka: Dedenie (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcem sa informovať, ako je to s dedením po manželovej smrti. Nemáme deti a bývame v dome, ktorý dostal darovacou zmluvou. Ďakujem.

Odpoveď: Dedenie

(odpoveď odoslaná: 18.03.2025)

Dobrý deň,
ak nehnuteľnosť v ktorej bývate bola darovaná iba Vášmu manželovi, tak potom táto bude patriť do jeho výlučného vlastníctva. V prípade smrti manžela a následného dedenia majetku by sa postupovalo tak, že najprv by sa vyporiadalo Vaše bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (v skratke BSM), z tohto by Vám pripadla polovica. Druhá polovica BSM a zvyšok majetku poručiteľa by bol predmetom dedenia. Ak nemáte deti a manžel by nevyhotovil závet, tak by sa dedilo v druhej dedičskej skupine, nakoľko manžel nemôže dediť v prvej dedičskej skupine sám, a dedí v nej iba v prípade, ak poručiteľ zanechal aj deti. 

V druhej dedičskej skupine, a teda aj vo Vašej veci by sa dedilo podľa ust. § 474 Občianskeho zákonníka: 

(1) Ak nededia poručiteľovi potomci, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.

(2) Dedičia druhej skupiny dedia rovnakým dielom, manžel však vždy najmenej polovicu dedičstva.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Dedenie (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcela by som sa informovať. Moji rodičia už nežijú a vlastnili jeden byt. Sme traja súrodenci. Na dedičskom konaní som sa všetkého vzdala: brat zdedil pozemok a sestra celý byt. Obaja sú slobodní a bezdetní. Ja som vydatá a mám jedno dieťa. Moja otázka znie: kto zdedí byt po sestre a tiež čo sa stane s dlhmi, ktoré má? Ďakujem.

Odpoveď: Dedenie

(odpoveď odoslaná: 11.03.2025)

Dobrý deň,
podľa Občianskeho zákonníka, ak Vaša sestra zomrie bez závetu a nemá manžela ani deti, majetok sa dedí podľa zákona. V takom prípade by dedičmi boli primárne jej rodičia, avšak tí už nežijú. Následne dedenie prechádza na jej súrodencov (teda aj na Vás) a ak niektorý súrodenec zomrie skôr, potom dedí dieťa tohto súrodenca. Výška dedičských podielov závisí od celkovej situácie, no zásadne platí, že medzi súrodencami sa dedí rovnakým dielom. Dedí sa nielen majetok, ale i dlhy, pričom tieto môžu zmenšiť či celkom pohltiť hodnotu nadobudnutého dedičstva.

V tomto prípade platí okrem iných aj ust. § 470 Občianskeho zákonníka :

"Dedič zodpovedá do výšky ceny nadobudnutého dedičstva za primerané náklady spojené s pohrebom poručiteľa a za poručiteľove dlhy, ktoré na neho prešli poručiteľovou smrťou."

V prípade, že by došlo k úmrtiu sestry, nikto Vás však nemôže donútiť ani cestou súdu, aby ste prijali dedičstvo a dlhy, ktoré by zodpovedali hodnote nadobudnutého majetku.


Ak by sa Vaša sestra rozhodla usporiadať svoje záležitosti inak, môže spísať závet a určiť v ňom dedičov. V každom prípade odporúčam komunikovať so sestrou o možnosti závetu či prevodu majetku. Pokiaľ ide o spísanie závetu, v tomto smere sestre odporúčam kontaktovať notára, a závet bude registrovaný v centrálnom registri závetov


Trápi vás "Dedenie" a chcete pomôcť?

Podotázka: Dedenie (Dedičské právo)

Dobrý deň, s bratom sme zdedili po rodičoch rodičovský dom. Teraz sa idem vydávať a chcem sa spýtať: v prípade mojej smrti po svadbe by sa budúci manžel vzdal podielu na rodičovskom dome, ale nie na iné pozemky. Chcela by som vedieť, či by sme po svadbe mohli spísať čestné prehlásenie, kde by sa budúci manžel vzdal rodičovského domu. Je to takto vôbec možné a bolo by to platné? Brat sa obáva, čo by sa stalo v prípade mojej smrti. Ďakujem.

Odpoveď: Dedenie

(odpoveď odoslaná: 24.02.2025)

Dobrý deň,

z právneho hľadiska je možné vzdať sa dedičstva v prospech iného dediča (uzavorením dedičskej dohody) alebo odmietnuť dedičstvo až počas dedičského konania po smrti poručiteľa. To znamená, že nemôžete uzatvoriť vopred právoplatnú dohodu či čestné prehlásenie, že sa váš budúci manžel po vašej smrti vzdá akejkoľvek časti vášho majetku. Totiž vopred sa nikto nemôže vzdať svojich budúcich práv. Dedičstvo je možné odmietnuť iba ako celok, a to písomným vyhlásením alebo ústne na súde. Ak teda váš budúci manžel chce po vašej smrti konkrétny majetok odmietnuť, bude to možné až po vašej smrti, a to v celom jeho rozsahu. 

Ak by ste chceli pred smrťou zabezpečiť, aby váš manžel nededil po vás tento majetok, potom vám odporúčam spísať závet, v ktorom tento majetok odkážete iba vášmu bratovi. Tu však treba pamätať na to, že ak by ste v čase smrti mali deti, tieto by sa mohli domáhať dedičstva aj z tohto majetku, nakoľko sú neopomenuteľnými dedičmi. Manžel ním nie je. 


Podotázka: Dedenie (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, ako postupovať v situácii, keď poručiteľ zomrel a zanechal dvoch synov ako dedičov. Jeden z nich má dlhy a zároveň syna, teda poručiteľovho vnuka. Obaja synovia sa dohodli a zvažujú, či je možné, aby dedil tento vnuk, hoci ešte nie je plnoletý. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dedenie

(odpoveď odoslaná: 22.02.2025)

Dobrý deň, možné je, aby vnuk poručiteľa dedil namiesto svojho otca, ak sa otec vzdá dedičstva. Podľa zásad dedenia zreteľne vyplýva, že ak sa dedič (otec) vzdá svojho podielu, môže jeho miesto prijať potomok, ktorým je v tomto prípade vnuk.

Napriek tomu, že vnuk ešte nie je plnoletý, jeho záujmy a práva ako dediča môžu byť zabezpečené ustanovením opatrovníka na jeho zastupovanie v dedičskom konaní. Je dôležité sa uistiť, že rozhodnutie vzdať sa dedičstva otcovi ani jeho synovi nespôsobí finančné ťažkosti, najmä ak je jeho otec ako zákonný dedič zadlžený.

V zmysle ust. § 42a/ Obč. zákonníka sa veriteľ môže domáhať odporovateľnosti tohto právneho úkonu :

"(1) Veriteľ sa môže domáhať, aby súd určil, že dlžníkove právne úkony podľa odsekov 2 až 5, ak ukracujú uspokojenie jeho vymáhateľnej pohľadávky, sú voči nemu právne neúčinné. Toto právo má veriteľ aj vtedy, ak je nárok proti dlžníkovi z jeho odporovateľného právneho úkonu už vymáhateľný alebo ak už bol uspokojený."  

Odporúčam konzultovať konkrétnu situáciu s advokátom, aby sa zabezpečil správny postup a ochrana záujmov vnuka v dedičskom konaní.

 


Podotázka: Dedenie (Dedičské právo)

Dobrý deň, som spoluvlastníkom nehnuteľností po otcovej smrti. Väčšinovým vlastníkom je moja mama, ktorá má 80 rokov a už dlhé roky sa lieči u psychiatra (užíva lieky). V poslednom čase sa jej stav zhoršuje, hoci si to nechce priznať. Chcem sa opýtať, či môže takto psychicky labilný človek zanechať závet, v ktorom daruje svoj podiel mojej sestre (ktorá po otcovej smrti prenechala svoj podiel mame), a tým ma z jej časti vydedí.

Odpoveď: Dedenie

(odpoveď odoslaná: 05.02.2025)

Dobrý deň,

vo vašom prípade je kľúčová otázka, či vaša matka je schopná právnych úkonov, keďže na to, aby mohla platne spísať závet, musí byť mentálne spôsobilá. Ak je osoba duševne nespôsobilá, jej právne úkony, vrátane spísania závetu, by mohli byť neplatné. Z právneho hľadiska, ak je stav vašej matky natoľko vážny, že ovplyvňuje jej schopnosť rozumne rozhodovať a toto by dokazoval lekársky posudok, závet, ktorý by za tohto stavu podpísala, by mohol byť napadnuteľný.

Ak by však spísala platný závet (bola by spôsobila v čase jeho spísania na právne úkony), potom v prípade, ak by Vás závetom ako neopomenuteľného dediča obišla, máte nárok sa v rámci dedičského konania domáhať neplatnosti takéhoto závetu v časti pripadajúcej na váš dedičský podiel, t.j. ak ste plnoletý, potom by vám patrila polovica zákonného podielu, ktorý ste mali po matke dediť v prípade, ak by žiadny závet nezanechala (maloletým potomkom patrí celý zákonný podiel). 


Odpoveď: Dedenie

(odpoveď odoslaná: 05.02.2025)

Dobrý deň,

vo vašom prípade je kľúčová otázka, či vaša matka je schopná právnych úkonov, keďže na to, aby mohla platne spísať závet, musí byť mentálne spôsobilá. Ak je osoba duševne nespôsobilá, jej právne úkony, vrátane spísania závetu, by mohli byť neplatné. Z právneho hľadiska, ak je stav vašej matky natoľko vážny, že ovplyvňuje jej schopnosť rozumne rozhodovať a toto by dokazoval lekársky posudok, závet, ktorý by za tohto stavu podpísala, by mohol byť napadnuteľný.

Ak by však spísala platný závet (bola by spôsobila v čase jeho spísania na právne úkony), potom v prípade, ak by Vás závetom ako neopomenuteľného dediča obišla, máte nárok sa v rámci dedičského konania domáhať neplatnosti takéhoto závetu v časti pripadajúcej na váš dedičský podiel, t.j. ak ste plnoletý, potom by vám patrila polovica zákonného podielu, ktorý ste mali po matke dediť v prípade, ak by žiadny závet nezanechala (maloletým potomkom patrí celý zákonný podiel). 


Trápi vás "Dedenie" a chcete pomôcť?

Podotázka: Dedenie (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcem sa na vás obrátiť s otázkou, na ktorú by som rada poznala odpoveď, či by sa dalo niečo ešte zmeniť. Máme sestru, ktorá pred smrťou našej matky, umiestnenej v zariadení sociálnej starostlivosti - domove dôchodcov, vybrala z jej vkladnej knižky peniaze bez nášho vedomia. Na základe prehlásenia so sfalšovanými našimi podpismi vybrala 40 000 Sk (v roku 2004). Máme kópiu dokladu od pracovníčok zariadenia. Pri vysporiadaní dedičstva sme to nepoužili proti nej. Bolo nám to ľúto, viac nás bolela smrť našej matky ako peniaze. Druhý raz zariadila, aby nás vydesila stará mama. Ešte za jej života ju postavila proti nám a nedovolila, aby sme sa s ňou mohli normálne stretávať (zomrela v roku 2008). Tiež sme s druhou sestrou neriešili majetok po starej mame. Teraz sa objavili nejaké pozemky po starom otcovi a dobehla nás benevolencia z toho času. Dedia sa smiešne časti týchto pozemkov a dozvedeli sme sa, že sme nemali súhlasiť s predchádzajúcimi dedičstvami. Teraz sa údajne s tým už nedá nič robiť. Je to naozaj tak? K dedičskému konaniu sa dostaviť musíme, ale nemáme žiadnu možnosť zmeniť aspoň v tejto časti spôsob dedenia. S jedinou správnou odpoveďou: nemali ste vtedy súhlasiť. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dedenie

(odpoveď odoslaná: 12.12.2024)

Dobrý deň,

veľmi ma mrzí situácia, ktorou ste si prešli. Pokiaľ ide o vybratie peňazí z vkladnej knižky so sfalšovaným podpisom, mohlo by ísť o trestný čin podvodu a je možné podať trestné oznámenie, ak je to podľa vašej situácie stále relevantné.

Čo sa týka možností zmeny dedičského rozhodnutia, ak už dedičské konanie bolo právoplatne ukončené, podľa súčasnej právnej úpravy vo veci dedičstva typicky nemožno urobiť spätne veľké zmeny. Žalobu na obnovu konania je možné podať najneskôr do troch rokov od právoplatnosti uznesenia o dedičstve za predpokladu naplnenia jednej z podmienok ustanovených zákonom. Ak dedičské konanie skončilo v roku 2008, uplynula Vám aj táto lehota.

Môžete však podať návrh na dodatočné dedičské konanie, ak existuje majetok, ktorý nebol pôvodne zahrnutý do dedičstva a de facto ešte nebol prejednaný.

Čo sa týka nových pozemkov po starom otcovi, dedičia sa môžu dohodnúť na spôsoboch ich rozdelenia za prepdokladu, že sa nejedná o pozemky na ktoré sa vzťahuje zákaz delenia pod určitú výmeru.

Ak by ste sa chceli hlbšie poradiť, odporúčam vám konzultovať vec s advokátom. 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Dedenie" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.