Prístup k pozemkom popri mojom plote

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Prístup k pozemkom popri mojom plote

Dobrý večer, veľmi pekne by som Vás chcela poprosiť o radu. Plánujem oplotiť pozemok vo svojom vlastníctve. Viem, že je potrebné ohlásiť drobnú stavbu na obecnom úrade. Vedľa môjho pozemku sa nachádzajú ďalšie, ktoré využívajú fyzické osoby len na poľnohospodárske účely (sadenie zemiakov, zeleniny, atď.), a kde sa nenachádza žiadna iná nehnuteľnosť. Vo vlastníckych listoch majú všetci uvedené, že ide o ornú pôdu. Všetky pozemky sa však nachádzajú v intraviláne. V katastrálnej mape je zakreslený prístup k týmto pozemkom, a to chodník v šírke 2 metrov. Tento chodník neprechádza cez môj pozemok, a ani ho nepotrebujem, pretože môj pozemok sa nachádza priamo vedľa miestnej komunikácie. Rada by som sa opýtala, či vlastníkom ostatných pozemkov postačuje v zmysle zákona tento 2 metrový prístup, keďže mi hrozia, že na mojom pozemku zriadia vecné bremeno prístupovej cesty, aby sa mohli k svojej ornej pôde dostať autom. Mohli by ma z tohto dôvodu žalovať? Veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď a prajem príjemný zvyšok večera.

Odpoveď: Prístup k pozemkom popri mojom plote

Dobrý deň, v zmysle príslušného zákonného ustanovenia sa môže vlastník nehnuteľnosti domáhať na súde zriadenia vecného bremena práva prechodu cez nehnuteľnosť iba v takom prípade, ak nemožno zabezpečiť prístup k nehnuteľnosti inak. Vy však uvádzate, že majú dvojmetrový chodník ako prístupovú cestu. Vzhľadom na to, že ste neuviedli ako presne vedie tento chodník popri Vašich pozemkov bude potrebné zohľadniť to, či dokážu tento chodník rozšíriť na svojich pozemkoch. Ak by totiž Váš plot ohraničil tento chodník iba z jednej strany a z druhej strany by boli ich polia, orné pôdy môžu tento chodník rozšíriť smerom na svoj pozemok a získať tým širší chodník. V takomto prípade mám za to, že by ich žaloba na súde ohľadom zriadenia vecného bremena práva prechodu cez Váš pozemok nebola úspešná, nakoľko by existovala iná možnosť ako zabezpečiť prístup k ich pozemkom (rovnako zákon hovorí o tom, ak nemožno zabezpečiť prístup k pozemkom inak, pričom oni už prístup zabezpečený majú).