Priestupok a register trestov

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Bratislava

Otázka: Priestupok a register trestov

Môjho syna prichytili pri krádeži veci v hodnote 50 eur. Tento čin bol klasifikovaný ako priestupok. Chcem sa opýtať, či je tento priestupok zaznamenaný vo výpise z registra trestov, ktorý je potrebný pre zamestnávateľa. Ďakujem.

Odpoveď: Priestupok a register trestov

Dobrý deň, v registri trestov (či už vo výpise alebo v odpise) sa evidujú právoplatné odsúdenia súdov Slovenskej republiky, iných štátov EÚ alebo iných tretích štátov uznaných na Slovensku. Ak bol Váš syn prejednaný iba v rámci priestupkového konania, tento priestupok nie je evidovaný v registri trestov. Rovnako považujem za potrebné uviesť, že aj keby mu bol tento trest uložený súdom, tak sa peňažný trest zahladzuje jeho vykonaním (zaplatením), a preto by vo výpise z registra trestov nemal mať záznam (ak nevyvstala chyba v komunikácii súdu so správou registra).