Priestupky a ich zahladenie

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Banská Bystrica

Otázka: Priestupky a ich zahladenie

Dobrý deň, mám zaznamenaný priestupok v podobe krádeže, ale nebol som za to stíhaný a register trestov mám čistý. Je možné požiadať o zahladenie tohoto záznamu?

Odpoveď: Priestupky a ich zahladenie

Dobrý deň

v súčasnej právnej úprave nie je upravený inštitút zahladenia priestupkov resp. správnych deliktov. Trestný zákon upravuje zahladenie v ust. § 92, § 93, avšak ak ste boli postihnutý za priestupok, oblasť správneho trestania danú možnosť nepozná. Danú skutočnosť konštatuje vo svojom náleze aj ÚS SR: “Zákon o priestupkoch v znení neskorších predpisov ani nijaký iný platný a účinný zákon nepozná inštitút zahladenia, t.j. priestupky nemožno podľa platného právneho poriadku Slovenskej republiky zahladiť.”