'

Premlčanie pôžičky


Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Bratislavský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 10. 9. 2016

Otázka: Premlčanie pôžičky

dobrý den, prosim vas o radu dna 19.8.2005 som zobrala uver zo slovenskej sporitelni vo vyske 300000 tisic korun. zaplatila som okolo 250000 tisic pre nepriaznive finacne problemy som uver prestala splacat dna 8.4.2013 som mala schvaleny sudny zmier kde som sa zaviazala splacat 100 eur mesacne do mesiaca maj 2015 som si splatky riadne platila od juna 2015 som prestala platit znovu nakolko moj partener mal onkologicke ochorenie a chybali mi financie. po smrti partnera som sa starala o matku v terminalnom stadiu onkologickej choroby takze som bola nezemestana evidovana na urade prace matka zomrela 4.8.2015 a dna 15.6.2015 bol podany navrch na vykonanie exekucie a domahania sa zostatku pohladavky. Splatnost uveru bola 5 rokov momentalne exekutor ziada odomna konecnu sumu a nezaplatene uroky rocne uroky sudne trovy vo vyske 15273 eur. Je mozne s tym nieco robit pripadne podat namietku premlcania nakolko tento dlh nejsom schopna splatit momentalne som pn mam vyzivovacu povinost na jedno dieta zijem sama so synom, ktory nastavevuje SOS. exekuciu mam na plate aj na dochodku, ktory poberam vo vyske 170 eur. momentalne neplatim nic nakolko som pn som v zufalej situacii pomozte mi prosim. Poprosim o radu srdecna vdaka. S.

Odpoveď: Premlčanie pôžičky

Dobry den, pozicka nebude premlcana, pretoze ste mali sudne konanie a po sudnom rozhodnuti bola podana exekucia. Obavam sa, ze kedze uz prebehlo sudne konanie, nebude sa s tym dat robit nic.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Premlčanie pôžičky (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý večer, chcela by som sa spýtať v roku 2002 sme si s ex manželom brali hypotéku ja, som bola jeho spolu dlžník bývalý manžel prestal platiť a prišlo, že sme sa stali neplatičmi v roku 2005 sme boli v exekúcii kde nám byt predali za zostatkovú cenu a zaplatili niečo na zostatok hypotéky o byt sme prišli ale museli sme platiť ešte za hypotéku, ktorú sme neplatili a do dnešnej doby mi neprišlo nič platiť ani žiadnu upomienku to znamená, že do keď, je premlčacia doba lebo som si požiadala výpis z bankového registra kde 10. 04. 2015 dátum ukončenia. Neviem čo to ma ako znamenať to, akože bolo všetko vyplatené, keďže mi nič neprišlo.

Odpoveď: Premlčanie pôžičky

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 06.12.2018)

Dobrý deň, 

podľa ust. § 61o/ exek. poriadku platí, že Vám malo byť doručené exekútorom upovedomenie o ukončení exekúcie. Doručením upovedomenia o ukončení exekúcie súdu sa exekučné konanie končí.

Súčasne platí, že v exekučnom konaní nemožno podať žalobu na obnovu exekučného konania po jeho skončení; alebo inakšie, ak bolo exekučné konanie raz ukončené nie je  možné ho znova obnoviť.

Či je voči Vám vedené exekučné konanie môžete zistiť na stránke www.cre.sk.

 

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Premlčanie pôžičky (Vymáhanie pohľadávok)

Tu sú údaje uvedené na výpise. Na výpise je uvedené Poskytnutý úver 2250 e, Počiatočný stav 1593, 45 e a Konečný stav 3705, 05 e k 30. 9. 2015. Úrok bol vo výške 18% a sprostredkovateľ bol Consumer Finance Holding, a. S. Kežmarok.

Odpoveď: Premlčanie pôžičky

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 18.10.2018)

Dobrý deň, 

na základe Vami poskytnutých číselných údajov Vám nevieme poskytnúť kvalifikovanú právnu pomoc, lebo, ako sme už písali, potrebujeme vidieť všetky doklady. 

Požičaná suma 33 000 Sk zodpovedá sume 1 095 €, a nie sume 2250 € atď. Naviac spoločnosť Consumer Finance Holding a.s. právne neexistuje /bola rozdelená/ a zrejme došlo k postúpenie pohľadávky z uvedenej spoločnosti na ďalšiu spoločnosť. 

V každom prípade je potrebné napísať na súd, že vznášate námietku premlčania.

Odporúčame kontaktovať advokáta, prípadne sa obrátiť na nejakú organizáciu na ochranu spotrebiteľa, napr. spotrebiteľské centrum /link : https://spotrebitelskecentrum.sk/.

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Premlčanie pôžičky (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň. V roku 12/2005 som si vzala úver vo výške 33. 000 sk s mesačnou splátkou 1 100 sk. Splácala som nepravidelne, potom mi úver a splátky navýšili kvôli omeškaniu. Posledný krát som uhradila 19. 8. 2013 a prestala som splácať úver. V roku 11/2015 bol vydaný platobný rozkaz, na ktorý som nereagovala. Na výpise je uvedené úver 2250 €, počiatočný stav 1593,45 € a konečný stav 3705,05 €  k 30. 9. 2915. Medzičasom ma čaká pojednávanie kde žiadajú zaplatiť od 1. 1. 2009 do 30. 9. 2015 sumu 3705, 05 € s príslušenstvom a trovy vymáhania 358,75 €.  Vo februári 2018 som sa mala písomne vyjadriť k žalobe z 11/2015 no neurobila som tak. Môžem použiť premlčaciu dobu ale už mi nič nepomôže ?

Odpoveď: Premlčanie pôžičky

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 17.10.2018)

Dobrý deň, na Vašu otázku predkladáme nasledovnú odpoveď :

Najprv je potrebné uviesť, že so súdom musíte komunikovať. 
Odporúčame dodatočne vo veci napísať vyjadrenie na súd, že žiadate, aby súd posúdil samotnú zmluvu o úvere  ako spotrebiteľský spor, či táto zodpovedá podmienkam zákona a či nedošlo k porušeniu jeho ustanovení z hľadiska ochrany spotrebiteľa. 
Vo vyjadrení na súd z dôvodu právnej istoty môžete uviesť, že vznášate námietku premlčania.

Dôvod je ten, že aj keď ste poslednú splátku uhradili v roku 2013, pričom  suma 33 000 Sk bola požičaná v roku 2005 a platobný rozkaz bol vydaný v 11/2015, je možné, že pohľadávka veriteľa je aspoň čiastočne premlčaná.
K posúdeniu celej veci  by sme však potrebovali vidieť samotnú zmluvu o úveru, ako bolo dojednané splácanie úveru /istina, úroky, poplatky, ich výška/, ako aj históriu samotného splácania úveru. V otázke neuvádzate, akú sumu celkom ste k dnešnému dňu uhradili.

V prípade potreby, aby sme Vás vo veci zastupovali, môžete nás kontaktovať podľa inštrukcií na úvodnej stránke našej poradne.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Premlčanie pôžičky (Vymáhanie pohľadávok)

S bývalým partnerom som bola vo vzťahu 7 rokov. Platila som mu napr. tel. účty, energie, internet, úver na jeho dom. Vždy mi zavolal, že nestíha, alebo nemá pri sebe peniaze, že mi to vráti. Nikdy mi nič nevrátil. Po rozchode od neho žiadam uhradiť dlžnú sumu, Nereaguje, neazajíma sa. Potvrdenky, ktoré som mu platila sú od roku 2012-2017. Mám nárok, aby mi dlžnú sumu uhradil a v akom období? Je tam nejaká premlčacia doba? Dlžná suma je 1456,58€. Na nákup auta som mu požičala 700,-€, žiaľ bola to len ústa dohoda, môžem vymáhať aj tých 700,-€? Ďakujem za poradenstvo.

Odpoveď: Premlčanie pôžičky

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 29.10.2018)

Dobrý deň,

Na základe Vami uvedených skutočností môžeme konštatovať, že sa Váš partner bezdôvodne obohatil. Podľa ustanovení § 454 OZ "Bezdôvodne sa obohatil aj ten, za koho sa plnilo, čo podľa práva mal plniť sám."  Premlčacia doba na vydanie plnenia z bezdôvodného obohatenia je však 2 roky odo dňa, kedy sa oprávnený (v tomto prípade Vy) dozvie, že došlo k bezdôvodnému obohateniu a kto sa na jeho úkor bezdôvodne obohatil. Teda sa plnenia musíte domáhať v lehote 2 rokov. 

V prípade, že by Vám partner písomne uznal právo čo do výšky a dôvodu, premlčacia doba by bola 10 rokov od uznania. Ak však bola v uznaní uvedená lehota na plnenie, plynie premlčacia doba od uplynutia tejto lehoty.

POZOR! Ak by Váš partner uznával premlčaný dlh, v uznaní sa musí uviesť, že uznáva PREMLČANÝ dlh. V uznaní teda musí byť výslovne uvedené, že sa jedná o premlčaný dlh.
 

Čo sa týka požičaných 700€, ak čas splnenia nie je dohodnutý, ustanovený právnym predpisom alebo určený v rozhodnutí, je dlžník povinný splniť dlh prvého dňa po tom, čo ho o plnenie veriteľ požiadal. Vzhľadom na to, že Občiansky zákonník neustanovuje formu uzavretia zmluvy o pôžičke, môže byť táto zmluva uzatvorená aj ústne. Je však ťažšie ju preukázať, ak nemáte svedkov, alebo iné dôkazy. Ak dokážete preukázať, že zmluva o pôžičke existuje, môžete plnenie vymáhať súdnou cestou. Pri pôžičke je premlčacia doba 3 roky od poskytnutia pôžičky.

Bohužiaľ sú pravdepodobne všetky Vaše pôžičky pred rokom 2015 premlčané.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Premlčanie pôžičky (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň, prosím Vás o radu dňa 1. 9. 2010 som uzatvorila zmluvu o pôžičke podľa § 657 občianskeho zákonníka na sumu 10 000 EUR s 0% úrokom. K zmluve mi bol vystavený splátkový kalendár v 60 mesačných splátkach. Posledná splátka mala byť uskutočnená 1. 8. 2015. Doteraz mám pokryté len necelé 2 splátky, ktoré boli splatné 25. 10. 2010, nestíham platiť pre závažné zdravotné problémy. Naposledy som úhradu realizovala 1. 2. 2018 vo výške 50 EUR a mala by byť priradená k 2 splátke splatnej 25. 20. 2010. V zmluve je uvedené, že ak sa omeškám 3 mesiace s platením splátky stáva sa celý dlh splatným. Vzťahuje sa aj na tento typ zmluvy o pôžičke premlčacia lehota 3 roky od nezaplatenia splátky? Teda v mojom prípade 1. 1. 2011? V tomto termíne som nebola vyzvaná na zaplatenie celého dlhu, ani upozornená na nezaplatenie niektorej zo splátok. Naposledy som uhradila 50 EUR 1. 2. 2018. V prípade, že odo mňa bude požadovať úhradu, bude mať nárok aj na úroky, keď v zmluve sú 0%? Ďakujem za skorú odpoveď. Poprosím o radu srdečná vďaka.

Odpoveď: Premlčanie pôžičky

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 28.03.2018)

Dobrý deň, na tento záväzok sa vzťahuje trojročná premlčacia doba ako ste uviedli vo svojej otázke. To by neplatilo iba v tom prípade, ak by ste svoj dlh v súčasnosti dodatočne uznali. Nakoľko však ide o premlčaný dlh, v uznaní dlhu by bolo potrebné uviesť, že ste si vedomá premlčania svojho dlhu.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií

GoPay Visa SecureCode Visa Visa MasterCard MasterCard MasterCard


Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Musíte súhlasiť s podmienkami.Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk