POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Je už moja pôžička premlčaná ?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Bratislava

Otázka: Je už moja pôžička premlčaná ?

Dňa 27.08.2008 bola známemu požičaná suma 120 000,- SK (približne 4000,- EUR). Doklad - pôžička je notársky overená. Je možné túto sumu začať vymáhať aj teraz (marec 2014)? (Je / nie je premlčaná?) Za odpoveď ďakujem.

Odpoveď: Je už moja pôžička premlčaná ?

Dobrý deň, to či je pohľadávka premlčaná závisí od dátumu splatnosti, nie od dátum požičania peňazí. Ak sa zmluva spravuje občianskym zákonníkom, premlčacia lehota je 3 ročná a začína plynúť dňom nasledujúcim po dátume, kedy mal byť vrátená.

Premlčanie pôžičky teda nastáva uplynutím 3 rokov odo dňa splatnosti.