Premlčanie a vyživovacia povinnosť

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Trnava

Otázka: Premlčanie a vyživovacia povinnosť

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, ako môžem postupovať, keď mi môj otec neplatil výživné od môjho ôsmeho roku (momentálne mám 24 rokov). Keď som mal 8 rokov, s mamou sme sa prestahovali do Belgicka a vtedy môj otec prestal platiť výživné. Tvrdil, že peniaze odkladá na účet a pošle mi ich, keď dosiahnem 18 rokov. Tieto peniaze som však nikdy nevidel. Od 19 rokov pracujem a už dva roky opäť žijem na Slovensku. Mám belgické občianstvo, ale trvalý pobyt mám na Slovensku. Ďakujem za radu.

Odpoveď: Premlčanie a vyživovacia povinnosť

Dobrý deň. V zmysle platnej právnej úpravy sa právo na výživné ako také nepremlčuje. Na druhej strane práva na jednotlivé opakujúce sa plnenia výživného a ostatné práva na peňažné plnenia vyplývajúce zo zákona o rodine sa premlčujú (viď § 77 zákona o rodine). Vzhľadom na to, že od 19 rokov sa živíte sám, mám za to, že Vaše nároky vyplývajúce z vyživovacej povinnosti vášho otca sa medzičasom premlčali. Pokiaľ sú tieto nároky premlčané, s najvyššou pravdepodobnosťou by ste v prípadnom súdnom konaní neuspeli. Otázne tiež zostáva, či Vám otec skutočne odkladal výživné tak, ako tvrdil. Domnievam sa, že pokiaľ by tak skutočne robil, peniaze by Vám vyplatil tak, ako avizoval, t.j. po dosiahnutí 18 rokov.