Odpoveď: Možno vymôcť výživné aj po smrti?
Dobrý deň. K Vašej otázke uvádzame nasledovné:
Vyživovacia povinnosť rodičov všeobecne
Z obsahu Vašej otázky nie je zrejmé, či otec bol právoplatným a vykonateľným súdnym rozhodnutím zaviazaný prispievať na výživu Vašej dcéry ako voči maloletému alebo ako už k plnoletému dieťaťu a teda nie je zrejmé ani obdobie, za ktoré dlh otca na výživnom vznikol.
Z tohto dôvodu k Vašej otázke podávame širšie vysvetlenie postihujúce prípady plnenia povinnosti rodiča platiť výživné pre maloleté aj pre plnoleté dieťa.
Vyživovaciu povinnosť rodičov k deťom upravuje § 62 – 65 zákona č. 36/2005 Z. z. o rodine v platnom znení.
V súlade s § 62 ods. 1 Zákona o rodine platí, že plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť.
Vyživovacia povinnosť rodiča v oboch prípadoch, mimo iného, zaniká aj smrťou dieťaťa.
Podľa ust. 62 ods. 3 Zákona o rodine každý z rodičov bez ohľadu na svoje schopnosti, možnosti a majetkové pomery k povinnosti plniť svoju vyživovaciu povinnosť v minimálnom rozsahu vo výške 30% zo sumy životného minima na nezaopatrené neplnoleté dieťa alebo na nezaopatrené dieťa podľa osobitného zákona.
Zánik záväzkov
V súlade so zákonom ust. § 579 ods. 2 zákona č. 40/1964 Zb., Občianskeho zákonníka platí, že smrťou veriteľa právo zanikne, ak bolo plnenie obmedzené len na jeho osobu; zanikne aj právo na bolestné a na náhradu za sťaženie spoločenského uplatnenia.
Nakoľko Vaša dcéra, ktorá zomrela vo veku 35 rokov bola plnoletá, po jej smrti nemáte nárok domáhať sa zaplatenia dlžného výživného, nakoľko to bolo viazané na osobu Vašej dcéry. Rovnako ho nemôžete zahrnúť do dedičského konania.
Premlčanie
Vo Vašej otázke neuvádzate, kedy k rozvodu manželstva došlo. Predpokladáme, že v predmetnom rozsudku súdu, ktorým bolo Vaše manželstvo rozvedené, bola upravená aj vyživovacia povinnosť otca voči Vašej dcére .
Vychádzajúc z Vami uvádzaných skutočností, že ste po rozvode s manželom už prakticky neboli v kontakte predpokladáme, že k zmene výšky výživného na základe nového rozhodnutia súdu o výživnom nedošlo.
Vo Vašej otázke však nie je uvedené ani to, či súd v rozsudku uložil otcovi povinnosť uhradiť Vašej dcére určitú, presne vyčíslenú dlžnú sumu výživného za obdobie pred podaním žaloby na súde alebo súd zaviazal otca len na plnenie vyživovacej povinnosti voči Vašej dcére do budúcna.
Uvedené skutočnosti sú dôležité z hľadiska plynutia premlčacej doby.
V zmysle ust. § 110 ods. 1 zákona č. 40/1964 Zb., Občianskeho zákonníka totiž platí, že právo priznané právoplatným rozhodnutím súdu alebo iného orgánu sa premlčuje za desať rokov odo dňa, keď sa malo podľa rozhodnutia plniť.
Z vyššie uvedeného vyplýva, že v prípade ak Vám podľa rozsudku mal otec zaplatiť sumu výživného splatného v čase pred nadobudnutím právoplatnosti tohto rozsudku, Vaše právo na zaplatenie tejto sumy sa premlčalo 10 rokov po dátume vykonateľnosti rozsudku.
Následne v súlade s ust. § 110 ods. 3 Občianskeho zákonníka platí, že úroky a opakujúce sa plnenia sa premlčujú v troch rokoch.
V zmysle § 76 ods. 1 zákona č. 36/2005 Z. Z. O rodine v platnom znení „Výživné sa platí v pravidelných opakujúcich sa sumách, ktoré sú zročné vždy na mesiac dopredu.
Ak bola v rozsudku uložená Vášmu otcovi povinnosť platiť Vám mesačné platby výživného do budúcna, na všetky tieto platby sa vzťahuje trojročná premlčacia doba, každá samostatne!
To znamená, že napr. právo na platbu výživného, ktorá bola splatná (t. j. ktorú ste mali obdržať najneskôr do) 31. januára 2010, sa premlčalo 31. januára 2013, výživné splatné do 30.februára 2010 sa premlčalo 30.februára 2013 a pod.
Zánik trestnosti
Dlhodobé neplatenie výživného nápĺňa znaky skutkovej podstaty trestného činu zanebania povinnej výživy v zmysle § 207 zákona č. 300/2005 Z. z., Trestného zákona.
V tomto prípade však v súlade § 87 ods. 1 písm. e) Trestného zákona platí, že trestnosť činu zaniká uplynutím premlčacej doby, ktorá je v prípade prečinu zanedbania povinnej výživy 3 roky.
Vy alebo aj Vaša dcéra ste mali možnosť počas jej života podať trestné oznámenie.
Možnosti rodičov pri neplatení výživného povinným rodičom, okrem podania trestného oznámenia
Rozsudok, ktorým súd zaviaže rodiča, ktorý nemá dieťa v osobnej starostlivosti, prispieť na jeho výživu je zároveň právoplatným a vykonateľným exekučným titulom v zmysle ust. § 45 ods. 1 zákona č. 233/1995 Z. z., Exekučného poriadku.
Na základe tohto rozhodnutia má oprávnený rodič, alebo aj plnoleté dieťa právo podľa § 48 ods. 2 Exekučného poriadku právo podať návrh na vykonanie exekúcie.
Ak ste teda ešte počas života Vašej dcéry Vy, alebo vaša dcéra podali návrh na vykonanie exekúcie pre vymoženie výživného a exekučné konanie stále prebieha tak v tom prípade, by ste túto skutočnosť mali uviesť v dedičskom konaní a vstúpiť do exekučného konania na stranu oprávnenej.
V zmysle § 37 Exekučného poriadku
Zmena účastníkov konania po vydaní poverenia na vykonanie exekúcie
Ak po vydaní poverenia na vykonanie exekúcie nastane skutočnosť, na základe ktorej dochádza k prevodu alebo prechodu práv alebo povinností vyplývajúcich z exekučného titulu, sú účastníci konania povinní bezodkladne túto skutočnosť oznámiť exekútorovi a jej vznik doložiť. Počas exekúcie je postúpenie vymáhaného nároku účinné iba vtedy, ak sa postúpi celý vymáhaný nárok. V pochybnostiach platí, že pôvodný oprávnený postúpil celý vymáhaný nárok. Ustanovenie § 36 ods. 2 sa použije rovnako.
Kontaktujte preto súdneho exekútora a oznámte mu, že Vaša dcéra zomrela a že Vy ako dedič po skončení dedičského konania vstúpite do exekučného konania na stranu oprávnenej z exekučného titulu a to na základe návrhu na zmenu účastníka konania. O tejto zmene bude rozhodovať exekučný súd a ak zmenu pripustí, budete v exekučnom konaní vystupovať namiesto Vašej dcéry Vy ako oprávnená. Ak zmenu nepripustí exekučný súd exekúciu zastaví.
Náhradné výživné
V zmysle § 2 ods. 1 písm a) zákona č. 201/2008 Z. z. o náhradnom výživnom má oprávnená osoba v prípade, ak si povinný rodič neplní povinnosť platiť výživné v plnej výške, v lehote a spôsobom určených právoplatným rozhodnutím súdu alebo súdom schválenou dohodou najmenej tri po sebe nasledujúce mesiace od splatnosti poslednej splátky výživného a ak exekučné konanie trvá najmenej tri mesiace od doručenia návrhu na vykonanie exekúcie exekútorovi a povinný rodič nezačal platiť výživné, má oprávnený rodič nárok požiadať úrad práce, sociálnych vecí a rodiny o náhradné výživné.
V súlade s § 4 ods. 1 Zákona o náhradnom výživnom sa náhradné výživné prriznáva vo výške výživného určeného právoplatným rozhodnutím súdu alebo súdom schválenej dohody, najviac vo výške 1,2 násobku sumy životného minima pre nezaopatrené dieťa.