Máte
otázku?

Oslobodenie od dane z nehnutelnosti


Online právna poradňa
Oblasť práva: Správne právo, Bratislava

Otázka: Oslobodenie od dane z nehnutelnosti

Dobrý deň, chcela by som sa poradiť ohľadom dane z predaja nehnuteľnosti. Môj manžel a ja sme vo februári 2016 nadobudli byt darovacou zmluvou od mojej maminy. Žijem v tomto byte už vyše 20 rokov a som jeho užívateľkou. Môj manžel tu má trvalé bydlisko zhruba 3 roky a tiež je užívateľom. Ak by sme sa rozhodli tento byt predať skôr ako po 5 rokoch, budeme musieť platiť daň z predaja nehnuteľnosti? A ak áno, z akej sumy by sme museli uhradiť daň? Ďakujem vopred za skorú odpoveď.

Odpoveď: Oslobodenie od dane z nehnutelnosti

Dobrý deň, oslobodenie od platenia dani z príjmu podľa ustanovení § 9 ods. 1 písm. a) a b) sa vzťahuje na predaj nehnuteľností, ktoré predávajúci vlastnia aspoň 5 rokov, tak ako ste sama uviedla vo Vašej otázke. Vzťahuje sa to na vlastníctvo k tejto nehnuteľnosti a nie jej reálne užívanie (hoci tam máte nahlásený trvalý pobyt). Ak by ste sa rozhodli nehnuteľnosť predať pred uplynutím piatich rokov, museli by ste zaplatiť daň z príjmu z predajnej ceny nehnuteľnosti. Nakoľko ste túto nehnuteľnosť dostali darom, nemali ste s touto nehnuteľnosťou ani žiadne obstarávacie náklady, ktoré by sa dali od predajnej ceny odrátať.

Trápi vás "Oslobodenie od dane z nehnutelnosti" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Oslobodenie od dane z nehnutelnosti" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.