Predsedom bytového domu môže byť len vlastník

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Žilina

Otázka: Predsedom bytového domu môže byť len vlastník

Dobrý večer, mám záujem robiť predsedom bytového domu, v ktorom nie som vlastníkom. Mám tam trvalý pobyt a tiež tam bývam. Byt patrí svokrovcov. Môže byť svokor zapísaný v registri a mne udeliť všeobecnú plnú moc na výkon tejto funkcie? Nehodlám sa odsťahovať. Ďakujem. Podľa zákona od januára tohto roku môže byť predsedom len vlastník – dá sa tento zákon obísť?

Odpoveď: Predsedom bytového domu môže byť len vlastník

Dobrý deň, konanie právnických osôb, ktorým je aj spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov, je upravené v § 20 Občianskeho zákonníka. Podľa uvedeného ustanovenia právne úkony právnickej osoby vo všetkých veciach robia tí, ktorí sú na to oprávnení zmluvou o zriadení právnickej osoby, zakladacou listinou alebo zákonom (štatutárne orgány). V prípade spoločenstva vlastníkov bytov je podľa § 7c ods. 2 zákona č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v aktuálnom znení štatutárnym orgánom, ktorý je oprávnený robiť právne úkony predseda spoločenstva vlastníkov bytov a nebytových priestorov.

Z rozhodovacej činnosti súdov taktiež vyplýva, že konanie štatutárneho orgánu, ktorým fyzická osoba ako štatutár udelila generálnu plnú moc tretej osobe bolo považované za absolútne neplatný právny úkon pre obchádzanie zákona (analogicky napr. rozhodnutie NS ČR sp. zn. 32Cdo 4133/2009, 29Cdo 1227/2007).

Okrem toho, Ústavný súd Slovenskej republiky rovnaký právny záver konštatoval aj v prípade, ak by takéto generálne plnomocenstvo tretej osobe bolo udelené samotnou právnickou osobou - spoločenstvom vlastníkom (a nie štatutárom ako fyzickou osobou). Uvedený právny záver vychádza z rozhodnutia ÚS SR, sp. zn. III. ÚS 353/2012-17 zo dňa 01.08.2012, v ktorom súd konštatoval, že: "...ak by sa predmetné splnomocnenie malo interpretovať tak, že je udelené spoločnosťou a v rozsahu oprávnenia robiť právne úkony spoločnosti vo všetkých veciach, ústavný súd považuje za potrebné ako obiter dictum vysloviť názor, že by šlo o právny úkon absolútne neplatný podľa (§ 39 Občianskeho zákonníka), pretože zo zákona (§ 20 ods. 1 Občianskeho zákonníka) patrí tento rozsah právomoci výlučne iba konateľom" (pozn. štatutárom).

So zreteľom na vyššie uvedené zákonné ustanovenia ako aj rozhodovaciu činnosť súdov je preto nutné konštatovať, že udelenie generálneho plnomocenstva (či právnickou osobou alebo štatutárom ako fyzickou osobou) na výkon funkcie štatutára - predsedu spoločenstva vlastníkov bytov a nebytových priestorov by bolo považované za absolútne neplatný právny úkon.