Kto kontroluje správcu bytového domu?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Kto kontroluje správcu bytového domu?

Prosím o radu. Kto kontroluje správcu bytových a nebytových priestorov? Náš správca sa totiž nezaoberá konaním schôdzí a bez rozhodnutia väčšiny vlastníkov bytov rozdeľuje finančné prostriedky určené na opravný fond prostredníctvom vchodových dôverníkov, a to bez existencie konkrétneho plánu údržby a opráv. Pri svojej činnosti sa správca nepodriadiľuje zákonu č. 182/1993 Z.z. a nerieši správu bytov. Len rozdeľuje finančné prostriedky a dôverníci ich následne používajú podľa vlastného uváženia. Kvôli týmto nezrovnalostiam už odstúpil dôverník nášho vchodu, pretože nemohol sledovať tento stav. Správca nespôsobí schôdzu ani pre vytvorenie účtovania, ani pre plán údržby a opráv, čo by malo zabezpečiť hospodárne nakladanie s finančnými prostriedkami v súlade so zákonom. Na koho by som sa mal obrátiť, aby sme mohli v tejto situácii dosiahnuť nápravu? Ďakujem.

Odpoveď: Kto kontroluje správcu bytového domu?

Dobrý deň, v zmysle § 8 ods. 1 zákona č. 182/1993 Z.z.o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, je správcom právnická osoba alebo fyzická osoba podnikateľ, ktorá vykonáva činnosti správy a údržby bytového fondu. Správcom je spravidla bytové družstvo, ale môže ňou byť aj iná osoba, ak s ňou vlastníci bytov uzavreli zmluvu o výkone správy k bytovému domu. Predpokladám preto, že minimálne nadpolovičná väčšina vlastníkov bytov uzatvorila so správcom predmetnú zmluvu, na základe ktorej je správca povinný plniť si všetky povinnosti z nej vyplývajúce a taktiež povinnosti, ktoré mu ukladá zákon. Pokiaľ správca svoje povinnosti neplní, máte právo vypovedať zmluvu. Podľa § 8a ods. 6 zákona, vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome môžu vypovedať zmluvu o výkone správy len na základe rozhodnutia podľa § 14. Výpovedná lehota je tri mesiace, ak sa zmluvné strany v zmluve o výkone správy nedohodnú inak. V zmysle § 11a a 14 zákona, ak hlasovanie schôdze vlastníkov nezvolá správca do 15 dní od doručenia žiadosti, právo zvolať schôdzu ma štvrtina vlastníkov bytov. Na vypovedanie zmluvy o správe je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých vlastníkov.