SVB - rekonštrukcia - kontrola ?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Košice

Otázka: SVB - rekonštrukcia - kontrola ?

Dobrý večer, potrebovala by som poradiť. Sme spoločenstvo vlastníkov bytov, máme zvoleného predsedu a jeho zástupcu. Vytvorila sa skupina ľudí, ktorí sa tvária ako exkluzívni vlastníci. Pred tromi rokmi začalo zatepľovanie a rekonštrukcia bloku, ktorá do dnešného dňa nie je ukončená. Predseda a spoločníci odmietajú poskytnúť vysvetlenie. Chcela by som sa opýtať, či ako vlastníčka bytu a členka spoločenstva mám možnosť podať trestné oznámenie na predstavenstvo spoločenstva za nehospodárne nakladanie so zverenými prostriedkami. Ak áno, ako by som mala postupovať? Prípadne, na koho by sme sa mali obrátiť? Sme dôchodcovia a nevieme si poradiť. Ďakujem.

Odpoveď: SVB - rekonštrukcia - kontrola ?

Dobrý deň,

na Vašu otázku odpovedáme nasledovné :

1./ Najprv trocha teórie zo zákona o vlastníctve bytov, ktorý je Vám určite známy :

§ 7b a 7c/ : Spoločenstvo môže uzavrieť zmluvu o úvere na opravu, rekonštrukciu alebo modernizáciu spoločných častí, spoločných zariadení a príslušenstva domu. Zhromaždenie tvoria všetci vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome, rozhoduje o úvere a o zabezpečení pohľadávok vyplývajúcich z poskytnutého úveru a o vstavbe a nadstavbe bytov alebo nebytových priestorov,

§ 11 : Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo nahliadať do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv.

§ 11a/ Štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome má právo zvolať schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie, ak na ich žiadosť nezvolal schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie správca alebo rada do 15 dní od doručenia žiadosti.

Oznámenie o schôdzi vlastníkov alebo o zhromaždení spolu s programom musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu a nebytového priestoru v dome minimálne päť dní pred dňom konania schôdze vlastníkov alebo zhromaždenia. Oznámenie o schôdzi vlastníkov alebo o zhromaždení spolu s programom sa doručuje aj správcovi alebo predsedovi, ak má schôdza vlastníkov alebo zhromaždenie rozhodovať o úlohách pre správcu alebo predsedu.

2./ Pozrite aj Vašu zmluvu so spoločenstvom.

3./ Odporúčame na základe uvedeného nahliadnuť do dokumentácie o hospodárení spoločenstva, prípadne sa dohodnite ako vlastníci bytov na žiadosti o zvolanie zhromaždenia. Ak by ste nedosiahli žiadne výsledky, resp. toto už môžete urobiť aj teraz, žiadajte o vysvetlenie radu spoločenstva. Rada spoločenstva je dozorný orgán spoločenstva, ktorá zvoláva zhromaždenie najmenej raz za rok,

b) kontroluje vedenie účtovníctva a iných dokladov,

c) navrhuje odvolanie predsedu,

d) kontroluje činnosť spoločenstva a navrhuje opatrenia na nápravu nedostatkov.

4./ Ak nepochodíte resp. odpoveď pre Vás nebude dostačujúca, môžete - nemusíte prípadne počkať na doručenia vyúčtovania za byty, ktoré Vám má byť doručené do konca mája 2017 za rok 2016. Následne reklamovať vyúčtovanie na rade, ktorá je dozorným orgánom spoločenstva. Len poznamenávame, že Štátna obchodná inšpekcia vo vzťahu k spoločenstvu VB kontroluje vyúčtovania ohľadom tepla a TÚV. Podanie trestného oznámenia je samozrejmé možné, len tam je potrebné uviesť konkrétne dôvody a k porušeniu čoho došlo, v čom vidíte porušenie trestných predpisov.

5./ Do úvahy by mohlo ísť o podvod, spreneveru, ale je to vec posúdenia prípade, prípadne by a mohlo jednať aj o trestnú zodpovednosť podľa zákona o trestnej zodpovednosti práv. osôb, ktorý však platí len od 01.07.2016.