Predaj bytu so zariadením

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Predaj bytu so zariadením

Dobrý deň, mala by som otázku týkajúcu sa kúpy bytu. V zmluve je uvedené, že predávajúci predáva byt vrátane jeho zariadenia, no nie sú v nej uvedené žiadne konkrétne špecifikácie o tom, čo to zahŕňa. Následne nám predávajúca volala s tým, že vstavanú skriňu (RollDoor) a práčku treba doplatiť, pretože nie sú zahrnuté v cene bytu. Chcela by som sa Vás opýtať, či môže predávajúca meniť podmienky aj keď je zmluva už vystavená. Domnievali sme sa, že vstavaná skriňa je súčasťou bytu. V nasledujúcich dňoch plánujeme zaslať peniaze a podpísať zmluvu, no táto pripomienka nás zarazila. Chceli by sme vedieť, či je to v poriadku, prípadne ako by to malo byť v zmluve formulované - či je dostatočné uvádzať to vo všeobecnosti, alebo by malo byť konkrétne vymenované, čo "zariadenie" zahrňuje. Za skorú odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď: Predaj bytu so zariadením

Dobrý deň,

pokiaľ ide o predaj bytu so zariadením, ak toto zariadenie nie je v zmluve špecifikované, potom v tejto časti je zmluva neurčitá a teda v tejto časti aj neplatná. Znamená to, že roldor a práčka neboli súčasťou zmluvy. V zmluve ste mali riadne špecifikovať, čo sa malo na mysli pod zariadením bytu. Skúste predávajúcej povedať, že byt ste kupovali so zariadením a to Vám bolo povedané na začiatku a preto nerozumiete, prečo mení podmienky. Do riadnej kúpnej zmluvy žiadajte zapísať aj to, čo sa rozumie zariadením bytu. Z právneho hľadiska samozrejme ťaháte za kratší koniec.

Riadnu zmluvu si radšej pre istotu nechajte spripomienkovať advokátom, pretože po podpise zmluvy môžu vzniknúť ďalšie problémy, ktoré v zmluve nie sú upravené a môže Vás to stáť ďalšie peniaze a čas.