Prechod vecného bremena na nadobúdateľa pri vyplatení spoluvlastníka


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Žilinský
Odpovedá: Advokát Bratislava
Odpovedané dňa: 10. 1. 2017

Otázka: Prechod vecného bremena na nadobúdateľa pri vyplatení spoluvlastníka

Dobrý deň. Na základe Vasej internetovej stránky by som sa chcela s Vami poradiť ohľadom znaleckého posudku na dom. Bývam spolu s mojím manželom a svokrou v ich rodičovskom dome. Manžel má ešte brata. Po smrti ich otca svokra prepísala dom na oboch synov rovnakym dielom. A to tak, že každý z bratov je vlastníkom 1/2 domu, avšak svokra je vecné bremeno. Švagor byva so svojou zenou v Piešťanoch a stavaju dom. V dome sme ostali my s muzom a so svokrou, kedze dom ma cca 23 rokov potrebuje ciastocnu rekonstrukciu ako je zateplenie a uprava exterieru. Z toho dovodu by sme chceli ohodnotit dom a neskor si vziat pozicku na vyplatenie a renovovanie domu. Avsak svokra a svagor nechcu zatial o vyplacani pocut, lebo svokra sa boji, ze ked by sme svagra vyplatili, jej vecne bremeno sa zrusi a nebude mat pravo na dozitie. Je mozne ho vyplatit aj z ťarchou a ako pripadne postupovat aby bol každý spokojny? Dakujem.

Odpoveď: Prechod vecného bremena na nadobúdateľa pri vyplatení spoluvlastníka

Dobrý deň,

podľa § 151n ods. 2 Občianskeho zákonníka vecné bremená spojené s vlastníctvom nehnuteľnosti prechádzajú s vlastníctvom veci na nadobúdateľa.

Teda, ak by Váš manžel odkúpil spoluvlastnícky podiel od Vášho brata nemalo by to žiadny vplyv na existujúce vecné bremeno, keďže vecné bremeno zaťažujúceho brata Vášho manžela by priamo zo zákona prešlo aj na Vášho manžela.

Aj po odkúpení spoluvlastníckeho podielu Vášho brata by preto naďalej bola Vaša svokra oprávnenou z vecného bremena, ktoré jej umožňuje doživotne užívať predmetnú nehnuteľnosť (a to bez ohľadu na to, kto je jej aktuálnym vlastníkom).

Čo sa týka odkúpenia spoluvlastníckeho podielu brata Vášho manžela Vaším manželom, k tomuto je potrebné uviesť, že brat Vášho manžela nie je povinný odpredať svoj spoluvlastnícky podiel. V danom prípade Vám ale možno odporúčiť, aby v prípade, ak nebude chcieť odpredať svoj spoluvlastnícky podiel, navrhnúť mu aby sa podielal na nákladoch spojených s rekonštrukciou nehnuteľnosti. Spoluvlastnícke právo totiž nielen oprávňuje, ale aj zaväzuje.

Rovnako môže Váš manžel podať na súd návrh na zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva. V takomto prípade by k zrušeniu a vyporiadaniu podielového spoluvlastníctva k nehnuteľnosti došlo súdnou cestou. Tento spôsob Vám však odporúčame najmenej, keďže súdne konania tohto typu trvajú spravidla niekoľko rokov a môžu byť spojené s vysokými trovmi konania (výdavkami).

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju tu:





Príbuzné otázky v PRÁVNEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí