Neoprávnené exekučné konanie

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Trenčín

Otázka: Neoprávnené exekučné konanie

Dobrý deň, potrebovala by som radu ohľadom postupu vo veci neoprávneného exekučného konania. Môj otec si pred rokmi vzal pôžičku a kvôli určitým nezrovnalostiam (omeškanie), ktoré však následne dal do poriadku (zaplatil pokutu), sa ocitol v exekučnom konaní. Po jeho smrti v roku 2011 prešli nároky na pohľadávku na nás so sestrou v rámci dedičského konania. Takže naše návštevy súdov a nekonečná korešpondencia pokračovali. Pohľadávku som uhradila v apríli tohto roku, a to voči spoločnosti aj v rámci náhrady trov exekúcie priamo exekútorke, pretože som už nemala energiu na ďalšie písanie a vysvetľovanie. No miestny súd v uznesení zo dňa 15.11.2012, v spojení s uznesením Krajského súdu v Trenčíne z 31.07.2013, vyhlásil exekúciu za neprípustnú a následne ju zastavil. Uznesenie o neprípustnosti exekúcie nadobudlo právoplatnosť dňa 16.9.2013. Napriek tomu, že som všetko už zaplatila, mi 23.10.2013 prišlo ďalšie uznesenie Okresného súdu v Bánovciach nad Bebravou, v ktorom sa uvádza, že súdnemu exekútorovi sa náhrada trov exekúcie nepriznáva. Odvolanie bolo možné podať do 15 dní, no zatiaľ mi nebolo doručené nič, tak neviem, či sa pani exekútorka odvolala, či nie. Rada by som vedela, či mám nárok žiadať späť neprávom vyplatené trovy exekúcie a akým spôsobom to mám urobiť. Za Vašu odpoveď vopred ďakujem. S pozdravom.

Odpoveď: Neoprávnené exekučné konanie

Dobrý deň, áno, máte právo na vyplatenie sumy, ktorú ste zaplatili. Pokiaľ bola exekúcia zastavená ako neoprávnená, potom sa veriteľ neoprávnene obohatil. Požiadajte o vrátenie sumy, ktorú ste zaplatili exekútorovi.