Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Neoprávnené exekučné konanie


Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Trenčín

Otázka: Neoprávnené exekučné konanie

Dobrý deň, potrebovala by som radu ohľadom postupu vo veci neoprávneného exekučného konania. Môj otec si pred rokmi vzal pôžičku a kvôli určitým nezrovnalostiam (omeškanie), ktoré však následne dal do poriadku (zaplatil pokutu), sa ocitol v exekučnom konaní. Po jeho smrti v roku 2011 prešli nároky na pohľadávku na nás so sestrou v rámci dedičského konania. Takže naše návštevy súdov a nekonečná korešpondencia pokračovali. Pohľadávku som uhradila v apríli tohto roku, a to voči spoločnosti aj v rámci náhrady trov exekúcie priamo exekútorke, pretože som už nemala energiu na ďalšie písanie a vysvetľovanie. No miestny súd v uznesení zo dňa 15.11.2012, v spojení s uznesením Krajského súdu v Trenčíne z 31.07.2013, vyhlásil exekúciu za neprípustnú a následne ju zastavil. Uznesenie o neprípustnosti exekúcie nadobudlo právoplatnosť dňa 16.9.2013. Napriek tomu, že som všetko už zaplatila, mi 23.10.2013 prišlo ďalšie uznesenie Okresného súdu v Bánovciach nad Bebravou, v ktorom sa uvádza, že súdnemu exekútorovi sa náhrada trov exekúcie nepriznáva. Odvolanie bolo možné podať do 15 dní, no zatiaľ mi nebolo doručené nič, tak neviem, či sa pani exekútorka odvolala, či nie. Rada by som vedela, či mám nárok žiadať späť neprávom vyplatené trovy exekúcie a akým spôsobom to mám urobiť. Za Vašu odpoveď vopred ďakujem. S pozdravom.

Odpoveď: Neoprávnené exekučné konanie

Dobrý deň, áno, máte právo na vyplatenie sumy, ktorú ste zaplatili. Pokiaľ bola exekúcia zastavená ako neoprávnená, potom sa veriteľ neoprávnene obohatil. Požiadajte o vrátenie sumy, ktorú ste zaplatili exekútorovi.

Trápi vás "Neoprávnené exekučné konanie" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Neoprávnené exekučné konanie (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň, prosím vás o radu. Pri návšteve exekútora za účelom spísania hnuteľného majetku exekuovanej osoby si nie som 100 percentne istá, ako preukážem veci, ktoré mi boli darované, a teda nemám k nim doklady, avšak nesúvisia s exekúciou danej osoby, ktorá má u mňa trvalý pobyt. Ako sa mám brániť, aby mi tieto veci neboli odobrané? Napríklad notebook, lyže, lyžiarky a ďalšie veci, ktoré sú staršie a neuchovala som si k nim doklady. Ďakujem.

Odpoveď: Neoprávnené exekučné konanie

(odpoveď odoslaná: 26.08.2024)

Dobrý deň, možnosťou riešenia vo vami uvedneom prípade v prípade problémov s exekútorom, riešením je len kontaktovať osobu, ktorá vám predmetné veci darovala a spísala dodatočne buď darovaciu zmuvu k uvedeným veciam, prípadne minimálne čestné prehlásenie vo váš prospech. Z niektorých vecí je však zrejmé, že nemôžu patriť povinnému v exekučnom konaní /napr. lyžiarske topánky z dôvodu ich veľkosti/.

Ak by napriek uvedneému došlo zo strany súdneho exekútora k súpisu uvedených vecí, budete musieť podať žalobu na súd o vylúčenie veci z exekúcii /§ 44 a nasl. exekučného poriadku/.

V prípade problémov kontaktujte advokáta.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Neoprávnené exekučné konanie (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň, po 22 rokoch súd vyhlásil exekúciu, ktorá bola vedena proti mne ako voči povinnému, za nepripustnú a následne ju zastavil. Počas tohto obdobia sa vystriedali traja exekútori. Mám otázku: Je možné nejakým spôsobom získať späť už zrazené peniaze, približne 5400 eur? V uznesení súdu je uvedené, že exekúcia bola nezákonná, z čoho logicky vyplýva, že aj zrážky z mzdy boli neoprávnené. Ako povinný som bol predmetom poverenia na exekúciu a uznesenia o jej zastavení, ktoré vydal ten istý súd. Môžem požiadať štát o náhradu škody? Vopred ďakujem za odpoveď. S pozdravom, R.

Odpoveď: Neoprávnené exekučné konanie

(odpoveď odoslaná: 27.04.2024)

Dobrý deň,v zmysle vami uvedneého uznesenia súdu súk konanie zastavil s poukázaním na ust. § 57 ods. 1 písm. g/ exekučného poriadku účinného do 31.3.2017. Uznesenie ste obdržali v týchto dňoch.

Podľa ust. § 451 Občianskeho zákonníka platí :

"(1) Kto sa na úkor iného bezdôvodne obohatí, musí obohatenie vydať. (2) Bezdôvodným obohatením je majetkový prospech získaný plnením bez právneho dôvodu, plnením z neplatného právneho úkonu alebo plnením z právneho dôvodu, ktorý odpadol, ako aj majetkový prospech získaný z nepoctivých zdrojov."

Premlčacia doba na vydanie ebzdôvodného obohatenia je podľa ust. § 107 Občianskeho zákonníka je dva maximálne 3 roky /citujeme/ :

"(1) Právo na vydanie plnenia z bezdôvodného obohatenia sa premlčí za dva roky odo dňa, keď sa oprávnený dozvie, že došlo k bezdôvodnému obohateniu a kto sa na jeho úkor obohatil. (2) Najneskôr sa právo na vydanie plnenia z bezdôvodného obohatenia premlčí za tri roky, a ak ide o úmyselné bezdôvodné obohatenie, za desať rokov odo dňa, keď k nemu došlo."   Vo veci treba žiadať vydanie bezdôvodného obohatenia od veriteľa, ktorému zo strany súdneho exekútora boli poukazované zrážky zo mzdy. Odporúčam vo veci kontaktovať advokáta. Môžete kontaktovať aj našu advokátsku kanceláriu.

Podotázka: Neoprávnené exekučné konanie (Vymáhanie pohľadávok)

Zdravím, v roku 2012 som nevedomky dlhovala Antiku Košice 6 eur. V roku 2016 som zaplatila exekútorovi 89 eur a telefonicky mi uistili, že je to vyplatené a nie sú povinní mi poskytnúť doklad. Teraz v roku 2019 mi však prišli zrážky zo mzdy vo výške 389 eur. Popierajú, že ma telefonicky uistili. Čelím aj nejakým iným poplatkom. Mám však pocit, že nie všetko je úplne legálne - o posledných exekúciách nemám ani žiadne doklady a tvrdia, že mi ich poslali cez email, čo je nesprávne. Ako by som mala postupovať? Ako si môžem pomôcť?

Odpoveď: Neoprávnené exekučné konanie

(odpoveď odoslaná: 12.04.2019)

Dobrý deň, na Vašu otázku predkladáme nasledovnú odpoveď :
Požiadajte zamestnávateľa, aby Vám predložil písomný doklad na základe ktorého vykonáva zrážky z Vašej mzdy.
Pokiaľ máte doklady ešte z roku 2016, kedy ste uhradili celú istinu a trovy exekúcie, požiadajte súd o zastavenie exekúcie /súd, ktorý vydal poverenie na vykonanie exekúcie/ a pripojte doklady o úhrade dlžných súm. Súčasne treba uviesť Vami uvedené skutočnosti, ktoré uvádzate v otázke.
Súčasne odporúčame podať písomnú sťažnosť na súdneho exekútora na Slovenskú komoru exekútorov, kde rovnako uvediete skutočnosti uvedené v otázky /uhradený dlh, uhradené trovy v roku 2016 a ďalšie vymáhanie v roku 2019/.



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Neoprávnené exekučné konanie" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.