Mám povinnosť oznámiť pracovný úraz?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešov

Otázka: Mám povinnosť oznámiť pracovný úraz?

Moja mama utrpela pracovný úraz, o ktorom zamestnávateľ bol informovaný. Napriek tomu ju presvedčil, aby nevyzradila pravdu. Teraz je mama v nemocnici s vážnymi zraneniami a nechce o tejto záležitosti hovoriť. Jej zamestnávateľ tvrdí, že to nebola jeho chyba, ale chyba vodiča - avia sa totiž zhodou okolností pohla z kopca s robotníkmi. Neviem, ako by som mal túto situáciu riešiť.

Odpoveď: Mám povinnosť oznámiť pracovný úraz?

Dobrý deň, podľa § 195 ods. 2 Zákonníka práce, pracovný úraz je poškodenie zdravia, ktoré bolo zamestnancovi spôsobené pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním nezávisle od jeho vôle krátkodobým, náhlym a násilným pôsobením vonkajších vplyvov. Podľa predchádzajúceho odseku platí, že ak u zamestnanca došlo pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním k poškodeniu zdravia alebo k jeho smrti úrazom, zodpovedá za škodu tým vzniknutú zamestnávateľ, u ktorého bol zamestnanec v čase pracovného úrazu v pracovnom pomere. V zmysle § 17 zákona č. 124/2006 Z.z., zamestnanec je povinný bezodkladne oznámiť zamestnávateľovi vznik pracovného úrazu, ktorý utrpel, ak mu to dovoľuje jeho zdravotný stav. Rovnakú povinnosť má aj zamestnanec alebo fyzická osoba, ktorá bola svedkom vzniku uvedenej udalosti. Zamestnávateľ je povinný registrovať pracovný úraz, ktorým bola spôsobená pracovná neschopnosť zamestnanca trvajúca viac ako tri dni. Zamestnávateľ je taktiež povinný po prijatí oznámenia bezodkladne oznámiť vznik registrovaného pracovného úrazu 1.) zástupcom zamestnancov vrátane príslušného zástupcu zamestnancov pre bezpečnosť, 2.) príslušnému útvaru Policajného zboru, ak zistené skutočnosti nasvedčujú, že v súvislosti s pracovným úrazom bol spáchaný trestný čin, 3.) príslušnému inšpektorátu práce alebo príslušnému orgánu dozoru, ak ide o závažný pracovný úraz. Na základe uvedeného, je zákonnou povinnosťou Vašej matky oznámiť vznik pracovného úrazu, rovnako tak aj každého svedka. Je zrejmé, že zamestnávateľ Vašej matky sa snaží predmetnú udalosť utajiť, aby sa zbavil zodpovednosti, ako aj možných postihov, ktoré mu hrozia za nedodržanie ustanovení o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci.