Máte
otázku?

Práva dieťaťa - otec alkoholik


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo,

Otázka: Práva dieťaťa - otec alkoholik

Dobrý deň, mám 17 rokov a chcel by som Vás požiadať o radu. Žijem s otcom, ktorý je neustále preč a aj keď sa vráti domov, len na mňa kričí a často ma aj zbije. Odkedy zomrela mama, chodí domov opitý a pozýva si sem kamarátov, s ktorými pije. Nadáva mi, prečo s nimi nepijem. Často ostávam doma sám a musím sa postarať o seba. Nevie, čo by som mohol v takom prípade robiť. Ďakujem, Adam.

Odpoveď: Práva dieťaťa - otec alkoholik

Dobrý deň Adam, 

situácia, ktorú popisujete je veľmi vážna a je nutné, aby to vyriešil súd. Keďže nie ste plnoletý na súde Vás bude zastupovať  opatrovník určený súdom. Na súde sa môžte domáhať toho, aby súd pozbavil Vášho otca výkonu rodičovských práv a povinností voči Vám. Bližšie  túto problematiku popisuje rozsudok NS ČR sp. zn. 21 Cdo 3909/2010, v ktorom sa súd vyslovil:

 

Pozbavenie rodičovskej zodpovednosti (pozbavenie výkonu rodičovských práv a povinností) je najtvrdším zásahom do vzťahov medzi rodičmi a deťmi. Na naplnenie skutkovej podstaty pozbavenia rodičovskej zodpovednosti musí byť splnená jedna z dvoch skutočností predpokladaných v hypotéze ustanovenia § 44 ods. 3 zákona o rodine (v SR § 38 ods. 4 ZR), a to že rodič svoju rodičovskú zodpovednosť alebo jej výkon zneužíva alebo ho vážnym spôsobom zanedbáva. Aby bol tento zásah odôvodnený, nestačí ojedinelé vybočenie alebo opomenutie rodičovskej starostlivosti. Najmä v prípade zanedbania povinností rodičom musí byť daný jeho taký značný stupeň, že pozbavenie rodičovskej zodpovednosti je jediným účinným prostriedkom ochrany dieťaťa.

Za zneužívanie rodičovskej zodpovednosti sa predovšetkým považuje ohrozenie telesného a duševného vývoja detí, umožnenie im páchať trestnú činnosť, navádzanie na nemorálny spôsob života, týranie detí a pod. Za závažné zanedbávanie rodičovskej zodpovednosti sa považuje najmä dlhodobé neplnenie rodičovských práv a povinností k maloletému, absolútny nezáujem o maloletého, najmä o jeho výchovu a výživu, trvalé ponechanie dieťaťa vo výchovnom zariadení spojené s nezáujmom o toto dieťa a s neprejavením snahy prevziať ho do rodinnej výchovy, nemorálny spôsob života rodičov, sústavné neplnenie vyživovacej povinnosti k dieťaťu, trestné postih pre zanedbanie povinnej výživy a pod.

Doba, počas ktorej jeden z rodičov rodičovskú zodpovednosť riadne nevykonával, sama osebe nepredstavuje rozhodujúcu skutočnosť pre pozbavenie rodičovskej zodpovednosti. Rozhodujúcou je intenzita takéhoto správania, ktoré musí byť závažné a zavinené.

Z uvedeného vyplýva všeobecný korektív pre uvedený krajný zásah do vzťahu medzi rodičom a dieťaťom spočívajúci v tom, že takýto zásah musí byť súčasne „jediným účinným prostriedkom ochrany dieťaťa“, potreba jeho vykonania musí byť v každom konkrétnom prípade z hľadiska intenzity riadneho nevykonávania rodičovskej zodpovednosti rodičom prevážiť nad právom dieťaťa na rodinný život, zachovanie rodinných zväzkov, na starostlivosť rodičov a osobný kontakt s nimi, nad právom poznať svojich rodičov. Inými slovami, takýto zásah musí byť v záujme dieťaťa, sledovať jeho blaho. Len takéto poňatie podmienok pozbavenia rodičovskej zodpovednosti zodpovedá jeho ústavne konformnému výkladu.

Súčasťou rodičovskej zodpovednosti tak, ako je vymedzená v ustanovení § 31 ods. 1 zákona o rodine (v SR § 28 ods. 1 ZR), nie je vyživovacia povinnosť rodiča k dieťaťu. Tá vypláva zo samej podstaty právneho vzťahu rodičovstva. Preto tiež skutočnosť, že rodičia boli obmedzení alebo pozbavení rodičovskej zodpovednosti, resp. bol pozastavený výkon rodičovskej zodpovednosti, nemá vplyv na trvanie ich vyživovacej povinnosti k dieťaťu.

 

Z vyššie uvedeného rozsudku je zrejmé, že musí ísť o opakované zanedbávanie, čiže nie o jendorázové zaváhanie. Vo vašom prípade je táto podmienka splnená, keďže Váš otec Vás očividne zanedbáva a navyše nabáda k nemravnému životu. Súd by vo Vašom prípade mal vyhovieť návrhu na pozbavenie výkonu rodičovských práv a povinností, pretože ak by nezasiahol mohlo by to ohroziť Váš ďalší vývoj ba dokonca aj zdravie (spomínali ste že Vás bije). Ďalšia vec je vyživovacia povinnosť. Názov inštitútu pozbavenia rodičovských práv a povinností síce hovorí aj o pozbavení povinnosti, ale toto pozbavenie sa nedotýka vyživovacej povinnosti, keďže tá ako vyplýva z tohto rozsudku je daná samou podstatopu rodičovstva, čiže rodičia už tým,že sú to Vaši rodičia sú povinní dať Vám minimálne takú kvalitu života, akú majú oni.

Trápi vás "Práva dieťaťa - otec alkoholik" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Práva dieťaťa - otec alkoholik (Rodinné právo)

Dobrý deň, mám 14 rokov a môj otec je alkoholik, približne od mojich 6 rokov s ním bývam a som mu zverený súdom, nakoľko moja mama je drogovo závislá. Už od mojich 6 rokov nepretržite pije; kedysi vedel piť aj 4 dni do týždňa, hoci aj cez pracovný týždeň. Keď mal ísť ráno do práce, často býval do noci vonku a bol neskutočne opitý, často ma aj bil a slovne urážal. Medzi mojimi 6 až približne 12 rokmi stále chodil piť, ale bol som malé dieťa a nevedel som, čo s tým mám robiť. Okolo mojich 12 rokov si našiel priateľku, vďaka ktorej prestal piť, ale v roku 2022, keď raz prišiel po troch dňoch, počas ktorých sa neukázal a nedal o sebe vedieť, opitý domov, musela si pre mňa prísť moja teta, lebo sa to s ním nedalo zvládnuť. Volal na nich políciu, že ma uniesli, pritom nebol absolútne schopný sa o mňa v danom momente postarať. Potom, čo prepil od 22. do 24. decembra a pokazil Vianoce, od Silvestra 2023 prestal piť, no stále bol nervózny, podráždený a často agresívny. Roku 2023, približne okolo mojich 13. narodenín, 23. decembra, začal znova piť a prepil celé Vianoce, čím ich tiež pokazil. Od Vianoc 2023 je situácia nezvládnuteľná; minimálne raz do týždňa sa poriadne opije, chodí domov v noci alebo nad ránom, je agresívny, povyšuje sa, vyhráža sa a slovne ma uráža. Nebije ma, ale zaháňa sa a vyhráža, že ma zbije. Mám tri diery vo dverách do izby, ktoré raz rozmlátil v noci, keď bol opitý, pričom mi nadával a urážal ma. Krvácal a stále pokračoval v udieraní do dverí a nadávaní. Mám už 14 rokov a po približne 8 rokoch s ním je to nezvládnuteľné. Chodili sme po psychológoch, ale vždy mi len nadával, že kvôli mne musí niekam ísť, že sa všetko zle deje kvôli mne a že za všetko môžem. Chcem to riešiť súdom a odísť od neho, buď k tete, alebo k mame môjho najlepšieho kamaráta, ktorá mi tiež dosť pomohla. Bol by som rad, keby ste mi vedeli povedať, čo s tým mám robiť a ako do toho ísť, lebo to nezvládam.

Odpoveď: Práva dieťaťa - otec alkoholik

(odpoveď odoslaná: 27.06.2024)

Dobrý deň,

je mi veľmi ľúto Vašej situácie.  Ako prvý krok kontaktujte Vašu tetu a zistite či by bolo ochotná sa o Vás starať, ak áno, tak môže podať návrh na nariadenie neodkladného opatrenia, aby ste boli zverený do jej starostlivosti opierajúc sa o ust. § 365 ods. 1 Civilného mimosporového poriadku:

Ak sa ocitne maloletý bez akejkoľvek starostlivosti alebo ak je jeho život, zdravie a priaznivý vývoj vážne ohrozený alebo narušený, súd neodkladným opatrením nariadi, aby bol maloletý dočasne, najdlhšie na šesť mesiacov, zverený do starostlivosti fyzickej osoby alebo právnickej osoby, ktorú v uznesení určí. Obmedzenie času trvania neodkladného opatrenia neplatí, ak do šiestich mesiacov od nariadenia neodkladného opatrenia je začaté konanie vo veci samej, ak bolo do starostlivosti fyzickej osoby alebo právnickej osoby zverené maloleté dieťa bez sprievodu alebo ak nebolo možné v lehote šiestich mesiacov zlúčiť maloletého cudzinca s jeho rodinou.

Prípadne by bolo vhodným krokom, aby Vaša teta pred podaním návrhu vyhľadala aj pomoc advokáta, nakoľko ide o pomerne komplexný problém. Advokát Vám môže súčasne pomôcť aj s vypracovaním samotného návrhu ako aj so zastupovaním v konaní.

Ďalšia vec, ktorú môžete urobiť je kontaktovať orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, toto môžete urobiť aj priamo Vy. Kontakty nájdete na odkaze: https://www.upsvr.gov.sk/kontakt.html?page_id=233 

Ak sa uvedené konania otca preukážu, tak by mal byť obmedzený alebo pozbavený jeho rodičovských práv. Podľa ust. § 38 Zákona o rodine: 

(1) Ak niektorému z rodičov bráni vo výkone jeho rodičovských práv a povinností závažná prekážka a ak je to v záujme maloletého dieťaťa, súd môže pozastaviť výkon rodičovských práv a povinností.

(2) Ak je to potrebné v záujme maloletého dieťaťa, súd rodičom obmedzí výkon ich rodičovských práv, ak

a) žijú trvalo neusporiadaným spôsobom života,

b) svoje povinnosti vyplývajúce z rodičovských práv a povinností nevykonávajú vôbec, alebo

c) nezabezpečujú výchovu maloletého dieťaťa.

(3) V rozhodnutí o obmedzení výkonu rodičovských práv podľa odseku 2 súd uvedie rozsah práv a povinností, na ktoré sa obmedzenie vzťahuje.

(4) Ak rodič zneužíva svoje rodičovské práva a povinnosti najmä týraním, zneužívaním, zanedbávaním maloletého dieťaťa alebo iným zlým zaobchádzaním s maloletým dieťaťom, alebo výkon rodičovských práv a povinností napriek predchádzajúcim upozorneniam závažným spôsobom zanedbáva, súd pozbaví rodiča výkonu rodičovských práv.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Práva dieťaťa - otec alkoholik" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie