Dobrý deň,
pri odpovedi na Vašu otázku je potrebné vychádzať z definície závislej práce a porovnať ju z definíciou podnikania (živnosti) podľa živnostenského zákona. Podľa ustanovenia § 1 ods. 2 a 3 Zákonníka práce
Závislá práca je práca vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, osobne zamestnancom pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, v pracovnom čase určenom zamestnávateľom. Závislá práca môže byť vykonávaná výlučne v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo výnimočne za podmienok ustanovených v tomto zákone aj v inom pracovnoprávnom vzťahu. Závislá práca nemôže byť vykonávaná v zmluvnom občianskoprávnom vzťahu alebo v zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu podľa osobitných predpisov.
Podľa § 2 živnostenského zákona Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku alebo za účelom dosiahnutia merateľného pozitívneho sociálneho vplyvu, ak ide o hospodársku činnosť registrovaného sociálneho podniku podľa osobitného predpisu, a za podmienok ustanovených týmto zákonom.
Ak budú činnosti, ktoré vykonávate pre zamestnávateľa spĺňať charakteristiku závislej práce, potom ich nemôžete robiť v rámci živnosti (formálne). Mohli by ste sa totiž dopustiť nelegálnej práce a inšpektorát práce by Vás aj zamestnávateľa mohol sankcionovať pokutou. Ak budete danú činnosť, alebo činnosti vykonávať skutočne vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť a vo Vami určenom čase (nebude Vám ho určovať zamestnávateľ), potom by sa jednalo o živnosť a mohli by ste túto činnosť legálne vykonávať ako živnostník.