Práca na živnosť a neplatené voľno

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislava

Otázka: Práca na živnosť a neplatené voľno

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Som zamestnaná na dobu neurčitú a po materskej dovolenke sa mám vrátiť späť do práce. Našla som si však inú prácu, tentokrát na živnosť. Zaujímalo by ma, či môžem svojho zamestnávateľa požiadať o neplatené voľno (aby som neprišla o miesto, keby náhodou s tou živnosťou nevyšlo), a či by som počas neplateného voľna mohla pracovať na živnosť. Výpoveď by som chcela dať až keď uvidím, že práca na živnosť dobre funguje. Na aký dlhý čas môžem byť na neplatenom voľne a musí môj zamestnávateľ vedieť o práci na živnosť? Vopred ďakujem za Vašu odpoveď. Príjemný deň.

Odpoveď: Práca na živnosť a neplatené voľno

Dobrý deň, to, či Vám zamestnávateľ umožní neplatené voľno, závisí od dohody s ním. Ak by s tým nesúhlasil a Vy by ste potom neprišli do práce, je to dôvod na skončenie pracovného pomeru.

Zamestnávateľ nemusí vedieť o vašej novej práci, avšak ak to bude zasahovať do súčasnej práce, nemusí to tolerovať.