'

Práca na živnosť a neplatené voľno


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislavský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 25. 12. 2016

Otázka: Práca na živnosť a neplatené voľno

Dobry den, hcela by som Vas poprosit o radu. Som zamestnana na dobu neurcitu, mam sa vratit teraz po materskej naspat do roboty. Nasla som si vsak inu robotu na zivnost. Zaujimalo by ma, ci mozem mojho zamestnavatela poziadat o neplatene volno (aby som neprisla o miesto, keby to nahodou s tou zivnostou nevyslo) a ci by som pocas neplateneho volna mohla pracovat na zivnost. Vypoved by som chcela dat, az ked budem vidiet, ze praca na zivnost dobre bezi. Na ako dlho mozem byt na neplatenom volne a musi moj zamestnavatel vediet o praci na zivnost? Vopred dakujem za Vasu odpoved. Pekny den.

Odpoveď: Práca na živnosť a neplatené voľno

Dobrý deň, to, či Vám zamestnávateľ umožní neplatené voľno, závisí od dohody s ním. Ak by s tým nesúhlasil a Vy by ste potom neprišli do práce, je to dôvod na skončenie pracovného pomeru.

Zamestnávateľ nemusí vedieť o vašej novej práci, avšak ak to bude zasahovať do súčasnej práce, nemusí to tolerovať.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo



Podotázka: Práca na živnosť a neplatené voľno (Pracovné právo)

Dobrý deň. Môže občan SR pracovať u jedného zamestnávateľa aj ako živnostník aj ako zamestnanec? Ak áno za akých podmienok.

Odpoveď: Práca na živnosť a neplatené voľno

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 10.08.2018)

Dobrý deň,

pri odpovedi na Vašu otázku je potrebné vychádzať z definície závislej práce a porovnať ju z definíciou podnikania (živnosti) podľa živnostenského zákona. Podľa ustanovenia § 1 ods. 2 a 3 Zákonníka práce 

Závislá práca je práca vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, osobne zamestnancom pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, v pracovnom čase určenom zamestnávateľom. Závislá práca môže byť vykonávaná výlučne v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo výnimočne za podmienok ustanovených v tomto zákone aj v inom pracovnoprávnom vzťahu. Závislá práca nemôže byť vykonávaná v zmluvnom občianskoprávnom vzťahu alebo v zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu podľa osobitných predpisov.

Podľa § 2 živnostenského zákona Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku alebo za účelom dosiahnutia merateľného pozitívneho sociálneho vplyvu, ak ide o hospodársku činnosť registrovaného sociálneho podniku podľa osobitného predpisu, a za podmienok ustanovených týmto zákonom.

Ak budú činnosti, ktoré vykonávate pre zamestnávateľa spĺňať charakteristiku závislej práce, potom ich nemôžete robiť v rámci živnosti (formálne). Mohli by ste sa totiž dopustiť nelegálnej práce a inšpektorát práce by Vás aj zamestnávateľa mohol sankcionovať pokutou. Ak budete danú činnosť, alebo činnosti vykonávať skutočne vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť a vo Vami určenom čase (nebude Vám ho určovať zamestnávateľ), potom by sa jednalo o živnosť a mohli by ste túto činnosť legálne vykonávať ako živnostník.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:



1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií

GoPay Visa SecureCode Visa Visa MasterCard MasterCard MasterCard


Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Musíte súhlasiť s podmienkami.



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk