Je možné pracovať na základe sprostredkovateľskej zmluvy?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Žilina

Otázka: Je možné pracovať na základe sprostredkovateľskej zmluvy?

Dobrý deň, v firme, do ktorej mám záujem o pozíciu asistentky, je možnosť pracovať nie na základe klasického pracovného pohľadu (zamestnanec je chránený Zákonníkom práce), ale na základe sprostredkovateľskej zmluvy, na ktorú však nie je potrebné mať živnosť. Rada by som sa dozvedela, aké práva a povinnosti mi plynú z tejto zmluvy ako zamestnancovi, či je pre mňa výhodné pracovať na takúto zmluvu, a aké povinnosti mám napríklad voči štátu, čo sa týka odvodov atď. Za podrobnejšie vysvetlenie, čo znamená práca na takúto zmluvu, vopred veľmi pekne ďakujem.

Odpoveď: Je možné pracovať na základe sprostredkovateľskej zmluvy?

Dobrý deň, sprostredkovateľská zmluva je zmluva, ktorou dochádza k sprostredkovaniu a nie k výkonu práce ako takej. Ak budete vykonávať prácu a pôjde o sústavnú činnosť vykonávanú Vami osobne vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť, ide o podnikanie a potrebujete živnosť.
Ak Vás zamestnávateľ núti vykonávať túto prácu inak ako zamestnanca obchádza tým zákon. V tomto prípade podľa môjho názoru ide o závislú prácu. Závislá práca je definovaná ako práca vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, osobne zamestnancom pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, v pracovnom čase určenom zamestnávateľom, za mzdu alebo odmenu. Ak má vykonávaná práca uvedené znaky závislej práce, na výkon takejto práce musí byť uzatvorený pracovnoprávny vzťah. Závislá práca nemôže byť vykonávaná v zmluvnom občianskoprávnom vzťahu alebo v zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu podľa osobitných predpisov.