Pozemky v podielovom spoluvlastníctve a ich prenájom

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Nitra

Otázka: Pozemky v podielovom spoluvlastníctve a ich prenájom

Vlastním pozemky v podielovom spoluvlastníctve. Je potrebné zabezpečiť súhlasy väčšinových spoluvlastníkov k vypracovaniu nájomnej zmluvy, ak ide o trvalú stavbu na daných pozemkoch? Prečo nemôže byť spoluvlastnícky podiel predmetom nájmu? Je súhlas spoluvlastníkov podmienkou prenájmu pozemku? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Pozemky v podielovom spoluvlastníctve a ich prenájom

Dobrý deň, o hospodárení a nakladaní so spoločnou vecou rozhodujú podieloví spoluvlastníci spolu na základe ich dohody. Ak sa nedokážu dohodnúť, tak o predmetnom spôsobe naloženia so spoločnou vecou (napr. prenájom) hlasujú. Pri hlasovaní sa uplatní väčšinový princíp. Tzn. že väčšina počítaná podľa spoluvlastníckych podielov rozhoduje. Ak väčšinoví spoluvlastníci nebudú chcieť prenajať predmetnú nehnuteľnosť, nebudete ju môcť prenajať sám. Je to potrebné brať do úvahy najmä vo Vašom prípade, kedy chcete na nehnuteľnosti vybudovať stavbu, pričom by išlo o výrazný zásah do doterajšieho spôsobu nakladania s nehnuteľnosťou. Takáto zmluva by bola relatívne neplatná. Samotný spoluvlastnícky podiel sa nedá prenajať, je ho však možné predať alebo darovať (ak už nechcete zotrvať v podielovom spoluvlastníctve). Pri takýchto prevodoch spoluvlastníckeho podielu je však potrebné zohľadniť zákonné predkupné právo ostatných podielových spoluvlastníkov (to neplatí ak spoluvlastnícky podiel prevádzate na blízku osobu).