Pozbavenie spôsobilosti a kóma


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Trenčiansky
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Pozbavenie spôsobilosti a kóma

Dobry den, mam 32 ročného brata, ktorý je v bdelej kóme. Potrebujeme riesit rozne veci, je moze, aby som bola ustanovena za jeho opatrovnika, kvoli pravnym ukonom? Na koho sa mam obrátiť? Dakujem pekne.

Odpoveď: Pozbavenie spôsobilosti a kóma

Dobrý den, vo Vašom prípade je potrebné podať návrh na súd, ktorým budete žiadať o pozbavenie spôsobilosti na právne úkony a ustanovenie opatrovníka na všetky právne úkony. Pokiaľ je Váš brat v kóme, súd mu ustanoví opatrovníka. V návrhu na pozbavenie spôsobilosti navrhnete aj ustanoviť konkrétneho opatrovíka (prípadne aj seba).

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Pozbavenie spôsobilosti a kóma (Rodinné právo)

Dobrý deň! Od minulého roka bolo pozbavenie svojprávnosti na Slovensku zakázané. Ale môže byť osoba priznaná nesvojprávna na Slovensku iba podľa toho, že bola dakedy pozbavená v Rusku? Ďakujem!

Odpoveď: Pozbavenie spôsobilosti a kóma

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 07.05.2017)

Dobrý deň, na Slovensku nebolo zakázané pozbavenie spôsobilosti na právne úkony, bolo len upravené, že je možné pozbavenie spôsobilosti súdom určiť len konkrétne - teda vymedzuje sa v rozsudku rozsah obmedzenia.

Ak bolo rozhodnuté o pozbaveni spôsobilosti v Rusku, platí to aj na našom území.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Pozbavenie spôsobilosti a kóma (Rodinné právo)

Ale u dotyčného nie je žiadny záznam o zbavenia svojprávnosti na preukaze o povolení na pobyte na Slovensku. Takže žiadosť o zbavenie svojprávnosti sa môže dať na súd, čo potom človek bude aj tu nesvojprávny? Dotyčný je občan Ruska. Ďakujem.

Odpoveď: Pozbavenie spôsobilosti a kóma

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 07.05.2017)

Dobrý deň, to znamená, že ani nebolo ohlasované, že je nesvojprávny. Dajte to zapísať do povolenia na pobyt na základe rozhodnutia ruského súdu. Mal by to urobiť ustanovený opatrovník.

Na Slovensku nemusíte opätovne podávať návrh na zbavenie svojprávnosti ku konkrétnym úkonom.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Pozbavenie spôsobilosti a kóma (Rodinné právo)

Dobry den ja mam podobny problem.Moja mama zije sama cely dochodok co dostane minie na alkohol a vdaka tomu vznikaju nedoplatky na najme,elektrike,plyne a telefone .Trva to uz 3 roky.Vsetko potom davam do poriadku ale som z toho uz dost vycerpana. Vlastni byt a mam strach aby o ten byt neprisla a neostala na ulici bud vdaka nedoplatkom alebo s ludmi ktorymi sa stretava a vedia o jej zavislosti a demencii.Aku mam sancu zbavit ju sposobilosti na pravne ukony.Chodila aj k psychiatrovi a ten jej navrhoval liecenie ako aj ja ale odmietla aj s navsrevami prestala.Dakujem za vasu odpoved.

Odpoveď: Pozbavenie spôsobilosti a kóma

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 06.08.2016)

Dobrý deň,

od 01.07.2016 už nie je možné osobu úplne pozbaviť spôsobilosti na právne úkony. Občiansky zákonník síce obsahuje ustanovenie o pozbavení spôsobilosti v plnom rozsahu, no toto ustanovenie je už obsolentné, nakoľko nemá oporu v nových procesných pravidlách. Podľa Civilného mimosporového poriadku je možné osobe len obmedziť spôsobilosť na právne úkony, no nie úplne ju pozbaviť. Uvedené vychádza z judikatúry Európskeho súdu pre ľudské práva, podľa ktorého je pozbavenie osoby spôsobilosti na právne úkony v plnom rozsahu protiprávnym konaní v rozpore s ľudskými právami.

Je však stále možné podať návrh na obmedzenie spôsobilosti na právne úkony, pričom súd v rozhodnutí presne vymedzí, aké úkony osoba nebude môcť robiť.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Pozbavenie spôsobilosti a kóma (Rodinné právo)

Dobrý deň, som povodom Slovák žijúci v Čechách. V Bardejove žije moja mama, vyštudovaná inžinierka,ktorej sa úplne zmenila osobnosť. Od lekára má správu o začínajúcej demencii. Je veľmi nezodpovedná v oblasti peňazí, berie si požičky,ktoré nemá šancu splácať, neplatí nájom v byte (žije sama), požičia peniaze kdekomu na ulici a pod.. Dochádza za ňou dcéra (moja sestra), ale už to nezvláda. Aký je postup v takomto prípade, aby sme ju mohli zbaviť právnej zodpovednosti? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Pozbavenie spôsobilosti a kóma

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 05.02.2016)

Dobrý deň, 

podľa § 10 ods.1 Občianskeho zákonníka Ak fyzická osoba pre duševnú poruchu, ktorá nie je len prechodná, nie je vôbec schopný robiť právne úkony, súd ho pozbaví spôsobilosti na právne úkony. Návrh na začatie konania o pozbavneí spôsobilosti na právne úkony môže podať zdravotnícke zariadenie, štátny orgán alebo iná osoba. Ak návrh nepredloží zdravotnícke zariadenie alebo štátny orgán môžete naávrh na súd podať aj Vy, bude nutné súdu predložiť aj lekársku správu o závažnosti ochorenia Vašej matky. Návrh (pokiaľ ho už nepodalo zdravotnícke zariadneie) je potrebné podať na Okresný súd podľa bydliska Vašej matky. Je potrebné uviesť všetky skutočnosti, pre ktoré navrhujete pozbavenie. Dovoľujem si Vám však dať do pozornosti skutočnosť, že od 01.07.2016 nadobudne účinnosť nový Civilný mimosporový poriadok, podľa ktorého už nebude možné osobu pozbaviť spôsobilosti na právne úkony, len podať návrh na obmedzenie.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musia zhodovať a otázka musí byť vyplnená..
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..
Prosím vyberte svoj kraj..
Prosím vyberte kategóriu..
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..

Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku