Zbavenie svojprávnosti kvôli zlému psychickému stavu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Zbavenie svojprávnosti kvôli zlému psychickému stavu

Dobrý deň, rada by som sa opýtala, či je možné zbavit sa svojprávnosti na základe zlého psychického stavu, ktorý spôsobuje predávkovanie liekmi a následnú hospitalizáciu. Tá potom vedie k psychopatickým následkom a z toho vyplýva, že daná osoba nie je schopná uvažovať s čistým úsudkom a rozhodovať o veciach, ktoré ani poriadne nevníma.

Odpoveď: Zbavenie svojprávnosti kvôli zlému psychickému stavu

Dobrý deň, vychádzajúc zo skutočností uvedených vo Vašej otázke mám za to, že na základe týchto skutočností by súd osobu nepozbavil spôsobilosti na právne úkony. Tento prípad skôr spadá pod obmedzenie spôsobilosti na právne úkony, pričom pri takomto obmedzení súd presne uvedie, ktoré úkony môže alebo nemôže osoba robiť. Na pozbavenie spôsobilosti na právne úkony v tomto prípade podľa môjho názoru nie sú splnené zákonné podmienky. Súd osobu pozbaví spôsobilosti na právne úkony vtedy, ak trpí duševnou poruchou, táto choroba je dlhodobejšieho charakteru a osoba nie je schopná robiť vôbec žiadne právne úkony. Vo Vami uvedenom prípade však ide len o dočasnú neschopnosť robiť právne úkony pod vplyvom omamných látok. Preto mám za to, že súd vo Vašom prípade osobu spôsobilosti na právne úkony obmedzil a nie pozbavil. Ako som uviedol vyššie, vo výroku súdneho rozhodnutia by následne súd uviedol, ktoré právne úkony nemôže táto osoba robiť (napr. uzatvorenie kúpnej zmluvy na prevod nehnuteľnosti, uzatvorenie zmluvy o úvere...).