Dobrý deň. V súčasnosti už nie je možné osobu úplne zbaviť spôsobilosti na právne úkony. Je však naďalej možné obmedziť osobu na spôsobilosti na právne úkony. Vychádzajúc z Vami uvedených skutočností som toho názoru, že na obmedzenie spôsobilosti na právne úkony sú dané zákonné dôvody.
Z pohľadu procesného postupu je potrebné podať odôvodnený návrh na obmedzenie spôsobilosti na právne úkony. Ako blízka osoba ste takýto návrh oprávnený podať aj Vy (syn). V návrhu je potrebné detailne opísať dôvody, pre ktoré sa má takýto zásah vykonať. Taktiež je vhodné priložiť k návrhu aj lekárske správy o aktuálnom zdravotnom stave.
V tomto type súdneho konania sa povinne vykonáva aj znalecké dokazovanie a tiež výsluch dotknutej osoby. Len výnimočne sa od výsluchu upustí, ale aj v takom prípade by mal sudca vidieť danú osobu (tzn. mal by ju vzhliadnuť). V rozhodnutí sa určí rozsah úkonov, ktoré ešte môže dotknutá osoba vykonávať, spravidla ide o dispozíciu majetkom do určitej sumy, napr. 20 € a pod.
V rámci konania bude jednak ustanovený procesný opatrovník, ktorý bude zabezpečovať procesné práva dotknutej osoby a v rozhodnutí o obmedzení spôsobilosti na právne úkony sa určí hmotnoprávny opatrovník, ktorý bude vykonávať tie úkony, na ktoré už dotknutá osoba nebude spôsobilá.
Tu sa teda dostávame aj k prevodu bytu. Prevod bytu určite nebude schopná spraviť dotknutá osoba, ale na druhej strane ani samotný opatrovník (bez súdu), keďže nepôjde o bežnú dispozíciu majetkom. Pre tento prípad - predaj bytu bude potrebné začať ďalšie súdne konanie, ktorého predmetom bude schvaľovanie takéhoto úkonu.