Koho súd ustanoví za opatrovníka?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Koho súd ustanoví za opatrovníka?

Chcel by som sa opýtať, kto by mal väčšiu šancu uspieť v opatrovníckom konaní - matka alebo manželka, v prípade, že by situácia dospela až k súdnemu riešeniu? Muž je po nehode v kóme a momentálne je prepustený do domácej starostlivosti. Jeho matka a manželka si nevedia poradiť v názore na to, ako by mal vyzerať jeho ošetrovanie. Ich názory sú dokonca protichodné a každá by ho chcela mať na starosti u seba doma.

Odpoveď: Koho súd ustanoví za opatrovníka?

Dobrý deň, podľa § 27 ods. 2 a 3 Občianskeho zákonníka, zákonným zástupcom fyzickej osoby, ktorého súd rozhodnutím pozbavil spôsobilosti na právne úkony alebo ktorého spôsobilosť na právne úkony súd rozhodnutím obmedzil, je súdom ustanovený opatrovník. Ak sa za opatrovníka nemôže ustanoviť príbuzný fyzickej osoby ani iná osoba, ktorá spĺňa podmienky pre ustanovenie za opatrovníka, ustanoví súd za opatrovníka orgán miestnej správy, prípadne jeho zariadenie, ak je oprávnené vystupovať svojím menom. Z uvedeného vyplýva, že opatrovníkom fyzickej osoby, ktorá bola pozbavená spôsobilosti na právne úkony, má byť predovšetkým príbuzný a to ten, u ktorého sú väčšie predpoklady chrániť záujmy zastúpeného. Spravidla by opatrovníkom mal byť manžel tejto osoby, nakoľko tieto predpoklady obsah manželských práv a povinnosti upravený v zákone o rodine, predpokladá.