Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Povinnosti spoluvlastníkov ku zdedenej nehnuteľnosti.

Online právna poradňa
Oblasť práva: Žilina

Otázka: Povinnosti spoluvlastníkov ku zdedenej nehnuteľnosti.

Dobrý deň, prosím vás, ako mám postupovať pri zdedení chalupy spolu so 6 spoluvlastníkmi? Som povinná uhrádzať náklady, ktoré si účtuje jeden zo spoluvlastníkov bez môjho predchádzajúceho súhlasu za úpravy a činnosti, ktoré on uzná za potrebné?

Odpoveď: Povinnosti spoluvlastníkov ku zdedenej nehnuteľnosti.

Dobrý deň,

pri spoluvlastníctve nehnuteľnosti, ako je chalupa, je dôležité rozlišovať medzi nevyhnutnými nákladmi a nákladmi, ktoré by si nevyžadovali súhlas všetkých spoluvlastníkov. Podľa § 139 Občianskeho zákonníka o hospodárení spoločnou vecou rozhodujú spoluvlastníci väčšinou hlasov, čo zahŕňa aj úpravy alebo investície do nehnuteľnosti.

Ak jeden zo spoluvlastníkov vykonal úpravy alebo zaplatil náklady bez Vášho súhlasu, nie je automaticky povinnosťou ostatných tieto náklady hradiť. Náklady, ktoré vzniknú iba užívaním, nemôže požadovať, pokiaľ sa nevyužívala nehnuteľnosť, pričom nevyhnutné opravy umožňujú tomu, kto ich platil, žiadať ostatných o náhradu.

Je rozdiel ak sú to nutné alebo vhodné investície. Ak by ste o tom chceli vedieť ešte viac, dajte nám vedieť.