Potrebujem poradiť ohľadom výživného

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Žilina

Otázka: Potrebujem poradiť ohľadom výživného

Dobrý deň, potrebujem poradiť ohľadom zvýšenia výživného zo strany bývalej partnerky môjho manžela, s ktorou má šesťročnú dcéru. Momentálne majú súdom stanovenú dohodu vo výške 100 eur mesačne. Matka dieťaťa sa práve rozvádza a momentálne už žije u druhého partnera, ktorý ju živí. Požaduje zvýšenie výživného, s úmyslom použiť tieto prostriedky na splatenie svojich dlhov - presne toto povedala môjmu manželovi po telefóne. Vieme, že peniaze, ktoré jej dávame na dcéru, nepoužíva na jej potreby, ale na vlastné účty. Tri roky poriadne nepracuje, v roku 2015 dokonca nebola vôbec zamestnaná, len dva mesiace pracovala v krčme načierno. V podstate sa necháva hýčkať od iných mužov a keď sa s niektorým rozejde, nájde si iného, aby mala kam ísť bývať. Hnevá nás to a nevieme, ako sa máme brániť. Vidíme, aká je situácia: ja a môj manžel pracujeme poctivo, aby sme dokázali udržať domácnosť. Tiež by sme si chceli založiť rodinu, no ona stále požaduje viac peňazí a pritom vôbec sa nesnaží nájsť si prácu a tiež si niečo zarobiť. Vieme, že dieťa sa má podieľať na životnej úrovni oboch rodičov, ale čo robiť v našom prípade, keď mama nie je ochotná svojmu dieťaťu zabezpečiť žiadnu životnú úroveň a stále sa len presúva od muža k mužovi, pokým sú ochotní ju živiť. Akým spôsobom sa môže môj manžel brániť na súde proti zvýšeniu výživného? A ešte jedna otázka. Je možné na súde použiť nahrávku, na ktorej jej môj manžel povedal, že peniaze potrebuje na splatenie svojich dlhov? Je to protizákonné, ak nevie, že sme ju nahrávali? Ďakujem.

Odpoveď: Potrebujem poradiť ohľadom výživného

Dobrý deň, v zmysle zákona o rodine sa pri určovaní výšky výživného vychádza z odôvodnených potrieb maloletého dieťaťa a zo schopností, možností a majetkových pomerov povinného. Vo Vašom prípade Vám v súdnom konaní o zvýšenie výživného odporúčam poukazovať na to, že matka dieťaťa je, dá sa povedať, dobrovoľne nezamestnaná. Neprejavuje žiadnu snahu nájsť si prácu a tým zabezpečiť dostatočný príjem nielen pre seba, ale aj pre maloleté dieťa. Obaja rodičia majú totiž povinnosť prispievať na výživu svojho dieťaťa podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Rovnako je vhodné poukázať aj na fakt, že máte od nej informácie, že výživné, ktoré sa posiela dieťaťu používa na splácanie svojich dlžôb. V tomto smere však nemôžete použiť nahrávku rozhovoru, nakoľko ste ju nahrali bez jej súhlasu a tým pádom je to protizákonné. Túto skutočnosť však môžete preukázať výpoveďou ako svedkyňa i Vy a rovnako počas výsluchu aj Váš manžel. Rovnako by som v súdnom konaní poukázal na časté striedanie partnerov a tým pádom i výchovného prostredia maloletého dieťaťa. Je však dôležité dodať, že súd vo veciach starostlivosti o maloleté deti vždy prihliada na ich záujem. Tzn. že ak bude v záujme dieťaťa zvýšiť výživné, výživné súd s veľkou pravdepodobnosťou zvýši.