Poplatok za právne služby za pokutu v zahraničí

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Žilina

Otázka: Poplatok za právne služby za pokutu v zahraničí

Vošiel som na platenú cestu v Maďarsku a nemal som zaplatený poplatok za jej používanie. Bol som zaznamenaný kamerovým systémom, následkom čoho mi z právnickej kancelárie SR prišla výzva na zaplatenie pokuty, ktorá sa rovnala desaťkrátnej hodnote dialničnej známky, plus poplatok za právne služby vo výške 40,00 EUR. Pokutu som ihneď zaplatil, no voči poplatku právnickej kancelárie som sa písomne ohradil. Kancelária však tieto poplatky od mňa stále požaduje a zdôvodňuje to vyhláškou č. 655/2004 Z. z. o odmenách a náhradách nákladov advokátov v znení neskorších predpisov. Chcem vedieť, či má právnická kancelária právo požadovať uvedený poplatok a či som povinný ho zaplatiť, alebo mám právo ho nezaplatiť?

Odpoveď: Poplatok za právne služby za pokutu v zahraničí

Dobrý deň, ak ste dostali výzvu na zaplatenie poplatku za právne služby za pokutu v zahraničí zo slovenskej advokátskej kancelárie, vyžiadajte si splnomocnenie na zastupovanie, ak nebolo priložené.

Suma 40 eur nevyplýva zo žiadneho ustanovenia vyhlášky 655/2004 Z.z., preto nie je  zrejmé, ako dospela kancelária k tejto sume. Zrejme si ju určili sami. Pokiaľ s AK nemáte žiadnu zmluvu a ani nič podobné, nemusíte im uhrádzať trovy právneho zastupovania. To však nemusí platiť vo vzťahu k štátnemu orgánu z maďarskej republiky. To, či máte povinnosť zaplatiť náhradu trov zastupovania závisí od maďarských právnych predpisov, ktoré by sa vzťahovali na tento prípad.

K tejto otázke musíte kontaktovať advokáta v Maďarsku, nakoľko my sa špecializujeme iba na slovenské právne predpisy.