Poplatky pri prevode bytu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Trnava

Otázka: Poplatky pri prevode bytu

Dobrý deň. Rád by som sa informoval, koľko stojí prepis nehnuteľnosti (1-izbový byt) na inú osobu - v prípade, že ho chce matka prepísať na syna. Čo sú podmienky a v akých okolnostiach je to možné? Ďakujem.

Odpoveď: Poplatky pri prevode bytu

Dobrý deň. Pri prevode bytu treba počítať so správnym poplatkom za vklad vlastníckeho práva štandardne vo výške 66,- €. Ak by ste návrh podali elektronicky, poplatok by sa znížil o polovicu, t.j. na sumu 33,- €. Na druhej strane ak by ste chceli prevod urýchliť, môžete požiadať o urýchlené rozhodnutie o návrhu na vklad (do 15 dní), avšak v takom prípade je správny poplatok 266,- € a pri elektronickom podaní 133,- €. Rovnako treba počítať s nákladmi na osvedčenie podpisov (u notára, príp. na matrike).
Pokiaľ je predmetom prevodu byt, treba splniť nielen zákonné podmienky uvedené v Občianskom zákonníku a Katastrálnom zákone, ale aj podmienky osobitného zákona, ktorým je Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov. Uvedené predpisy spolu upravujú celý rad podmienok a náležitostí, ktoré musí zmluva o prevode vlastníctva k bytu obsahovať. Pre bezproblémový prevod bytu Vám odporúčam obrátiť sa na odborníka. V prípade záujmu Vám môže naša kancelária vypracovať zmluvu o prevode bytu spolu s návrhom na zápis vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností.