Pokuta za nedodržanie "karantény"

V tomto článku si rozoberieme ako je to s pokutou za nedodržanie karantény. Koronavírus zasiahol azda do všetkých oblastí života. Za účelom ochrany života a zdravia obyvateľov štát pristúpil k rôznym opatreniam, ktoré majú často vážny dopad na naše životy. Niekedy je zložité v okamihu zmeniť zabehnutý štýl života a podriadiť sa im. Opatrenia netešia pravdepodobne nikoho z nás, no treba ich rešpektovať, pretože účel, ku ktorému smerujú je veľmi dôležitý - ochrana života a zdravia. V prípade, ak tieto opatrenia nie sú dodržané, má štát prostriedky na to, aby ich dodržiavanie vynútil, resp. ich nedodržanie potrestal. Ako? Na to sa pozrieme v tomto článku.

V prípade sankcie za porušenie povinností nariadených štátom, či nedodržanie opatrení hrozia sankcie z oblasti správneho práva, ale aj trestného práva. Záleží to od ich závažnosti.

V tomto článku sa budeme venovať sankciám za nedodržanie opatrení podľa zákona č. 355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, a to z pohľadu sankcií pre fyzické osoby, ale aj podnikateľov.

Čo všetko nariaďuje úrad?

Podľa tohto zákona Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky v tejto súvislosti môže nariaďovať rôzne opatrenia, či stanoviť zákazy, ako je napríklad hygienická očista osôb a dekontaminácia terénu, budov, materiálu a dopravných prostriedkov, zákaz alebo obmedzenie styku časti obyvateľstva s ostatným obyvateľstvom pri hromadnom výskyte závažného ochorenia, zákaz alebo obmedzenie hromadných podujatí, zákaz alebo obmedzenie prevádzky zariadení, v ktorých dochádza k zhromažďovaniu osôb, zákaz používania potravín, pokrmov alebo nápojov v zariadeniach spoločného stravovania, mimoriadny režim prevádzkovania kolektívnych zariadení, nútená izolácia osôb chorých na prenosné ochorenie, ktoré odmietajú nariadené opatrenie, a pod.

Aké povinnosti majú fyzické osoby?

Podľa zákona teda majú ľudia mnohé povinnosti, napr. oznámiť neodkladne ošetrujúcemu lekárovi a úradu verejného zdravotníctva alebo regionálnemu úradu verejného zdravotníctva všetky okolnosti dôležité na predchádzanie vzniku a šíreniu prenosných ochorení, poskytovať informácie dôležité pre epidemiologické vyšetrenie a posudzovanie ochorení vo vzťahu k vykonávanej práci, plniť opatrenia na predchádzanie ochoreniam, opatrenia pri ohrozeniach verejného zdravia, či podrobiť sa v súvislosti s predchádzaním prenosným ochoreniam lekárskym vyšetreniam a diagnostickým skúškam. Medzi ďalšie povinnosti patrí napríklad povinnosť podrobiť sa nariadenej izolácii alebo strpieť nariadený zvýšený zdravotný dozor, lekársky dohľad alebonariadené karanténne opatrenie.

Aké sú sankcie a ako sa brániť?

Za nedodržanie týchto  a iných opatrení, či zákazov podľa zákona, hrozí sankcia v podobe pokuty, a to pre spáchanie priestupku.  Úrad môže uložiť pokutu až do 1659 €. Na tomto mieste je potrebné poznamenať, že často dochádza k dezinterpretácii tejto sankcie, keď sa mnohí nazdávajú, že ak niekto poruší opatrenie, či zákaz, automaticky dostane pokutu 1659 €.

Nie je tomu tak. Nakoľko je pokuta stanovená formuláciou "až do 1659 €", môže správny orgán uložiť aj oveľa nižšiu pokutu. Táto pokuta nemôže byť svojvoľná a v rozhodnutí o jej uložení musí správny orgán dostatočne vysvetliť, z akých dôkazov vychádzal, ako ich vyhodnotil, ako dospel k danej výške pokuty a prečo sa mu javí ako správna.

Ide o aplikáciu tzv. správnej úvahy (úvahy správneho orgánu). Ak osoba dostane pokutu a domnieva sa, že nie je primeraná, môže sa voči rozhodnutiu brániť, a to podaním odvolania, ktoré však je potrebné dobre odôvodniť.

Ak však osoba dostane blokovú pokutu, voči nej sa už odvolať nemôže, pretože jednou z podmienok uloženia blokovej pokuty je, že obvinený z priestupku súhlasí s jej uložením.

V prípade porušenia napr.  nariadenej izolácie či zvýšeného zdravotného dozoru, lekárskeho dohľadu alebo sa nariadeného karanténneho opatrenia, môže v čase krízovej situácie byť uložená bloková pokuta obecnou, či štátnou políciou vo výške až do 1000 €.

Aj pri nej by mala polícia uvážiť okolnosti prípadu, závažnosť a následky konania a podľa toho stanoviť primeranú a najmä spravodlivú pokutu.

Aká pokuta hrozí prevádzke?

Pre úplnosť je potrebné povedať, že opatrenia a zákazy platia nielen pre fyzické osoby, ale aj pre podnikateľov, či právnické osoby, ktoré prevádzkujú rôzne zariadenia.

V tomto prípade sú sankcie oveľa vyššie. V prípade, ak napríklad Úrad nariadi zákaz alebo obmedzenie prevádzky zariadení, v ktorých dochádza k zhromažďovaniu osôb a tento zákaz nie je dodržaný, hrozí subjektu, ktorý ho porušil pokuta od 150 eur do 20 000 eur.

V tomto prípade je rozdiel v tom, že minimálna výška pokuty je 150 €.

Rozmedzie pokuty vždy závisí aj od druhu porušeného opatrenia.

Aj tu však existuje možnosť obrany, v podobe odvolania a tiež platia vyššie uvedené pravidlá "správnej úvahy správneho orgánu", kedy nemôže uložiť svojvoľnú pokutu, ale musí ju riadne zdôvodniť.

Rozhodnutie o uložení pokuty možno niekedy zvrátiť, prípadne znížiť výšku pokuty, no je potrebné preskúmať okolnosti a možnosti, ktoré v danej situácii prichádzajú do úvahy.

Autor
JUDr. Milan Ficek, advokát

Najnovšie články: