Kedy zaniká poistná zmluva?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Prešov

Otázka: Kedy zaniká poistná zmluva?

V roku 2014 som uzavrel zmluvu s poisťovňou. Mal som do určenej doby zaplatiť prvú splátku, avšak to sa mi nepodarilo. Z informácií, ktoré som sa dozvedel, vyplýva, že ak nezaplatím prvú splátku, zmluva zaniká. Takáto zmluva bude neplatná, pokiaľ nezaplatím poplatok. Problém nastal 23.5.2017, keď som od zamestnávateľa dostal oznámenie o exekučnom konaní, kde dátum bol uvedený ako 26.02.2016. Naozaj neviem, čo mám robiť, keďže môj účet nie je zablokovaný. Nevím, či mám toto exekučné konanie platiť alebo nie.

Odpoveď: Kedy zaniká poistná zmluva?

Dobrý deň, podľa § 801 Občianskeho zákonníka, poistenie zanikne aj tak, že poistné za prvé poistné obdobie alebo jednorazové poistné nebolo zaplatené do troch mesiacov odo dňa jeho splatnosti. Odrazom tejto úpravy je ustanovenie § 9 ods. 4 zákona č. 381/2001 Z.z., podľa ktorého poistenie zodpovednosti zanikne tiež, ak poistné nebolo zaplatené do jedného mesiaca od dátumu jeho splatnosti, ak pre takýto prípad nebola v poistnej zmluve dohodnutá dlhšia lehota pre zánik poistenia zodpovednosti, maximálne však na dobu troch mesiacov. Poistenie zodpovednosti zanikne uplynutím tejto lehoty. Vo svojom príspevku uvádzate, že Vám bola doručená písomnosť týkajúca sa exekučného konania. Predpokladom exekučného konania je exekučný titul, teda spravidla súdne rozhodnutie, ktoré nadobudlo vykonateľnosť. O tom, či bolo proti Vám vedené súdne, prípadne rozhodcovské konanie, v súvislosti s úhradou poistného, by ste mali mať vedomosť. V prípade, že existuje súdne rozhodnutie, prípadne rozhodnutie rozhodcovského súdu, ktoré už nadobudlo právoplatnosť a vykonateľnosť a ktorým bolo priznané právo poisťovne na zaplatenie poistného, Vaše šance na zrušenie Vašej povinnosti sú minimálne. Je preto nevyhnutné oboznámiť sa so všetkými relevantnými dokumentmi týkajúcimi sa Vášho prípadu.