Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Podielovi spoluvlastník na pozemok .

Online právna poradňa
Oblasť práva: Bratislava

Otázka: Podielovi spoluvlastník na pozemok .

Dobrý deň, spoluvlastním pozemok (1/2). Druhá spoluvlastníčka sľúbila susedovi, že mu pozemok predá, lenže ja mám predkupné právo. Tým pádom sme sa dohodli, že pozemok predá mne. Navrhli sme susedovi, aby odstúpil od zmluvy a vyplatili by sme mu pokutu, ale on nesúhlasil. Ďalšia vec: pozemok delí plot, ktorý nikto z nás nepostavil, bol tam už v čase kúpy domu. Plot chcem odstrániť, pretože sused pozemok využíva a ja, ako spoluvlastník, nemôžem. Sused mi to nedovoľuje. Môžem plot odstrániť so súhlasom druhého spolumajiteľa? Ďakujem.

Odpoveď: Podielovi spoluvlastník na pozemok .

Dobrý deň,

pokúsim sa vám pomôcť s vaším problémom.

1. Predkupné právo: Podľa zákona máte ako spoluvlastník predkupné právo na podiel druhého spoluvlastníka, ak neprevádza svoj podiel blízkej osobe. Ak už druhá spoluvlastníčka uzavrela zmluvu o budúcej zmluve s tretou osobou bez toho, aby vám ponúkla svoj podiel, túto zmluvu môžete napadnúť na súde a domáhať sa predkupného práva.

2. Odstránenie plotu: Pokiaľ plot nepatrí vám alebo vašim spoluvlastníkom, ale bol tam už predtým, teda nie je vaším vlastníctvom, jeho odstránenie nie je také jednoduché. Ak plot postavil sused alebo iný vlastník, musíte mať ich súhlas na jeho odstránenie. So súhlasom druhého spoluvlastníka by ste mohli odstrániť plot len za predpokladu, že by bol na vašom pozemku a bol vaším majetkom, čo podľa uvedeného nie je prípad.

Odporúčam tiež zvážiť bližšie právne poradenstvo, aby sa predišlo komplikáciám.