Predaj časti pozemku pri podielovom spoluvlastníctve

Online právna poradňa
Oblasť práva: Bratislava

Otázka: Predaj časti pozemku pri podielovom spoluvlastníctve

Dobrý deň, chcela by som kúpiť časť pozemku, ktorý je vo vlastníctve piatich rôznych osôb, pričom všetci majú rovnaké podiely. Ako by sa malo postupovať, ak by mi iba dvaja z nich chceli predať svoj podiel a ostatní s tým súhlasili? Nechcela by som byť vo spoluvlastníctve s ostatnými, ale chcela by som vlastniť túto časť pozemku samostatne. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Predaj časti pozemku pri podielovom spoluvlastníctve

Dobrý deň, v prípade, že by ste chceli kúpiť iba časti pozemku, ktoré vlastnia dvaja zo spoluvlastníkov, je dôležité si uvedomiť, že podielové spoluvlastníctvo nepredstavuje výhradné právo na konkrétnu časť pozemku. Každý spoluvlastnícky podiel je vnímaný skôr ako miera práv a povinností spojených s celým pozemkom, nie s jeho špecifickou časťou.

Ak by vám teda dvaja spoluvlastníci chceli svoje podiely predať a ostatní s tým súhlasia, stali by ste sa spoluvlastníkom spolu s ostatnými osobami, ktoré vlastnia zvyšné podiely na pozemku. Aby ste dosiahli stav, kedy by ste "vlastnili svoju časť pozemku, ktorú by ste vlastnili len vy", by bolo potrebné predmetné časti pozemku právne oddeliť, čo môže vyžadovať rozdelenie pozemku a následné nové vyčlenenie pozemkov v katastri nehnuteľností. Takýto proces musí byť zápisaný do katastra príslušným katastrálnym kdborim a zahŕňa aj geometrický plán, ktorý vypracuje geodet.

Preto, ak sú ostatní spoluvlastníci ochotní súhlasiť s predajom, je potrebné najskôr konzultovať s notárom alebo právnikom špecializovaným na nehnuteľnosti, aby sa zabezpečilo, že celý proces - od kúpy podielov až po eventualitu oddelenia a prevod konkrétnej časti pozemku do vášho výlučného vlastníctva - bude zrealizovaný v súlade so slovenským právom a katastrálnymi predpismi. Konkrétna časť pozemku by musela byť náležite vyčlenená a vložená do katastra nehnuteľností ako nová parcela s vami ako jediným vlastníkom.