Môžem využívať susedov plot?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Môžem využívať susedov plot?

Môj sused si na hranici našich pozemkov postavil betónový plot, a to všetko na svoje náklady. Môžem tento plot zo strany môjho pozemku využívať napríklad tak, že do neho nainstalujem háčiky a zavesím na nich kvetináče? Alebo by som mohla po ňom viesť popínavé rastliny? Ďakujem za informácie. S pozdravom.

Odpoveď: Môžem využívať susedov plot?

Dobrý deň, bez ohľadu na to, či sused postavil plot priamo na hranici pozemkov je tento plot výlučne jeho vlastníctvom. U nás sa neuplatňuje zásada superficies solo cedit (čo vzišlo na pozemku patrí majiteľovi pozemku) a z toho dôvodu, aj keď plot stojí sčasti na Vašom pozemku, stále ide o jeho majetok a nie o Váš spoločný plot. Z toho dôvodu si svojvoľne nemôžete do jeho majetku navŕtať diery alebo iným spôsobom využívať jeho majetok. Prichádzalo by to do úvahy iba v prípade, ak by ste sa s ním výslovne dohodli, že z druhej strany budete určitým spôsobom ten plot využívať aj Vy. Argumentovať môžete napríklad tým, že holý betónový plot kazí estetiku Vašej záhrady. Na druhej strane, ak jeho hrana jeho plotu končí na jeho pozemku a nezasahuje na Váš pozemok, môže Váš sused argumentovať tým, že Vám nič nebráni v tom, aby ste si na svojom pozemku postavili "svoj" plot a popínavé rastliny pestovali na ňom. V tomto smere je to výlučne na Vašej dohode so susedom.