Platí nájomná zmluva aj pri prevode nehnuteľnosti?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Žilina

Otázka: Platí nájomná zmluva aj pri prevode nehnuteľnosti?

Ak som podpísala nájomnú zmluvu na časť pozemku (ktorá slúži ako prístup na môj pozemok) a pôvodný majiteľ tento pozemok neskôr daroval, pričom nového vlastníka neinformoval o tejto skutočnosti, platí aj naďalej táto nájomná zmluva?

Odpoveď: Platí nájomná zmluva aj pri prevode nehnuteľnosti?

Dobrý deň.

Z ustanovení Občianskeho zákonníka upravujúcich nájomnú zmluvu vyplýva, že zmenou vlastníctva k nehnuteľnej veci, vstupuje nový vlastník do právneho postavenia prenajímateľa, bez ohľadu na to, či mu to prenajímateľ oznámil alebo nie. Nájomná zmluva je stále platná a vypovedať ju môžete z dôvodu zmeny vlastníctva len Vy, nie nový vlastník.