Neplatiči nechcú odísť

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Banská Bystrica

Otázka: Neplatiči nechcú odísť

Prenajímam dvojizbový byt pre dvoch dospelých a dve deti. Momentálne žijú ako partneri. Neuhradili mi nájomné a odmietajú opustiť byt s tým, že s deťmi ich nemôžem vyhnať na ulicu. Ako sa dá takáto situácia riešiť? V nájomnej zmluve mám stanovené, že v prípade nezaplatenia nájomného musia byt vypratať do troch dní, ale nechcú ani odísť, ani platiť. Ďakujem za radu.

Odpoveď: Neplatiči nechcú odísť

Dobrý deň

pre ukončenie nájmu bytu sa vzťahujú ust. § 710, § 711 zák. č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník. Jedným z výpovedných dôvodov je podľa § 711 ods. 1 písm. d):

“nájomca hrubo porušuje svoje povinnosti vyplývajúce z nájmu bytu najmä tým, že nezaplatil nájomné alebo úhradu za plnenia poskytované s užívaním bytu za dlhší čas ako tri mesiace, alebo tým, že prenechal byt alebo jeho časť inému do podnájmu bez písomného súhlasu prenajímateľa.”

Podľa § 710 ods. 3, 4: “3) Ak bola daná písomná výpoveď, skončí sa nájom bytu uplynutím výpovednej lehoty.

Výpovednálehota je tri mesiace a začína plynúť prvým dňom mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bola nájomcovi doručená výpoveď.

Prenajímateľ môže nájomcovi písomne určiť dlhšiu výpovednú lehotu. Na doručovanie písomnej výpovede nájmu bytu sa primerane použijú ustanovenia osobitného predpisu.

4) Ak bola daná výpoveď z dôvodu podľa § 711 ods. 1 písm. d), že nájomca nezaplatil nájomné alebo úhradu za plnenia poskytované s užívaním bytu, a preukáže, že ku dňu doručenia výpovede bol v hmotnej núdzi z objektívnych dôvodov, výpovedná lehota sa predlžuje o ochrannú lehotu, ktorá trvá šesť mesiacov.”

Vypratanie rodiny s deťmi je naozaj komplikované i z právneho hľadiska. Pretože pokiaľ by táto rodina nemala kam ísť, súd ich nemusí vypratať.