Otcovstvo a súhlas matky

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Otcovstvo a súhlas matky

Dobrý deň, rád by som sa opýtal na jednu otázku. Moja bývalá priateľka otehotnela s iným mužom, ale tvrdí, že sa chce o dieťa postarať. Jeho správanie je však voči bývalej priateľke neúnosné. Pokiaľ by môj meno bývalá priateľka uviedla v rodnom liste ako otca, môže si dotyčný muž nárokovať dieťa alebo sa berie do úvahy hlavne súhlas matky?

Odpoveď: Otcovstvo a súhlas matky

Dobrý deň, pokiaľ by sa domáhal určenia otcovstva skutočný biologický otec a dal by vec na súd, potom by sa skúmalo, či je skutočným otcom. DNA testy by odhalili jeho otcovstvo a následne by sa mohol domáhať svojich práv. Zároveň však musí platiť na dieťa výživné. Preto je otázne, či sa do takého konania pustí. Ak je ako otec zapísaný niekto iný, nebráni to podajiu žaloby na súde na určenie otcovstva.