Disponent bankového účtu a dedičské konanie

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Žilina

Otázka: Disponent bankového účtu a dedičské konanie

Dobrý deň. Osoba, ktorá žila s nami v jednej domácnosti, zomrela minulý rok. Presne v deň jej úmrtia som vybral z jej účtu peniaze, ktoré mi mala požičané (4000 €), keďže som bol na tomto účte vedený ako disponent. Pred dvoma týždňami prebehlo dedičské konanie, kde bol spomenutý iba zostatok na účte (2000 €). Dobičské konanie bolo právoplatne skončené. V týchto dňoch dedičia napádajú mňa (ja som nič nezdedil), tvrdia, že im nesúladuje zostatok na účte a chcú to riešiť cez políciu alebo súd. Moja otázka znie: Je možné získať od banky výpis z účtu zosnulého na základe preukázaného dedičského konania, aj keď už bolo právoplatne rozhodnuté a dediči s ním súhlasili? A zároveň, ako je možné, že do dedičského konania bola zarátaná iba suma zostatku (spomenutých 2000 €)? Je možné to napadnúť a nahlásiť ma na políciu, prípadne ma súdne stíhať? Neviem, ako mám ďalej postupovať. Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Disponent bankového účtu a dedičské konanie

Dobrý deň,
pokiaľ do dedičského konania bola zahrnutá len suma 2000 € a táto predstavuje zostatok na bankovom účte v čase úmrtia, postup notára bol správny.

Vám ako disponentovi na bankovom účte zaniklo oprávnenie nakladať s účtom majiteľa dňom jeho úmrtia.

Uvádzate, že z účtu ste si vybrali sumu 4000 € z dôvodu, že Vám ju dlhoval majiteľ účtu titulom pôžičky. Podstatné v tomto smere je to, či máte doklad o poskytnutí pôžičky, ako ste sa dohodli na jej vrátení od majiteľa účtu ako poručiteľa.

Uvádzame, že v prípade, že by dedičia podali trestné oznámenie na políciu, banka je oprávnená im podať informáciu o pohyboch na bankovom účte majiteľa účtu.

Odporúčam kontaktovať advokáta.