Osvedčenie v skúšobnej dobe

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Nitra

Otázka: Osvedčenie v skúšobnej dobe

Trestným rozkazom súdu mi bola uložená podmienka, že nesmiem viesť motorové vozidlo po dobu troch rokov a bol mi taktiež uložený trest odňatia slobody na tri mesiace s podmienečným odkladom. Po uplynutí polovice trestu súd upustil od jeho zvyšného výkonu, keďže som sa osvedčil. Uložil mi podmienečné upustenie od zvyšku trestu na dobu 18 mesiacov. Moja otázka teda znie: Ak už uplynulo 18 mesiacov a počas tejto doby som nespáchal žiadny dopravný priestupok ani iné porušenie zákona SR, musím opätovne žiadať o osvedčenie súdu po skúšobnej dobe, aby mohol byť môj trest kvalifikovaný ako keby sa neudial? Potrebujem výpis z registra trestov do zamestnania a chcem zabrániť tomu, aby mi nebol opäť uložený výkon zvyšku trestu v prípade aj toho najbanálnejšieho dopravného priestupku, ako je napríklad zabudnutie zapnutia pásu. Ďakujem za stručnú odpoveď.

Odpoveď: Osvedčenie v skúšobnej dobe

Dobrý deň. Pokiaľ potrebujete kvôli zamestnaniu predložiť výpis z registra trestov, odporúčam Vám, aby ste požiadali súd o vydanie osvedčenia po skúšobnej dobe. Ak súd vysloví, že ste sa v skúšobnej dobe osvedčili, má sa za to, že trest ste vykonali. Zároveň platí, že s výnimkou trestu odňatia slobody sa všetky druhy trestov ich vykonaním zahladzujú (tzn., že na páchateľa sa hľadí, akoby nebol odsúdený). Vo výpise z registra trestov sa teda zahladený trest zákazu činnosti neobjaví. Vždy to však trvá nejaký čas po rozhodnutí, kým sa to prejaví vo výpise z registra trestov.