Dobrý deň,
v danej veci vzhľadom na Vami popísaný skutkový stav prichádzajú do úvahy rôzne opravné prostriekdy.
Ak rozhodnutie, ktorým Vás uznali za vinného a ktorým Vám bol uložený trest ešte nenadobudlo právoplatnosť, môžete sa odvolať, a to do 15 dní od oznámenia rozsudku, oznámením rozsudku je už jeho vyhlásenie, ak bol vyhlásený vo Vašej prítomnosti (resp. podať v 8-dňovej lehote od doručenia odpor, ak bolo o Vašej vine a treste rozhodnuté trestným rozkazom a nie rozsudkom).
Keďže uvádzate, že vo Vašom prípade už bol nariadený výkon trestu, Vaše rozhodnutie by už malo byť právoplatné.
V takom prípade sú ale už podmienky na podanie opravného prostriedku prísnejšie a možnosť podať takéto opravné prostriedky aj limitovanejšie.
V zásade prichádza do úvahy možnosť podať dovolanie alebo požiadať o obnovu konania.
Dovolanie možno podať do troch rokov odo dňa doručenia rozhodnutia, avšak len za existencie jedného z dovolacích dôvodov, ktorými sú: a) vo veci rozhodol nepríslušný súd, b) súd rozhodol v nezákonnom zložení, c) zásadným spôsobom bolo porušené právo na obhajobu, d) hlavné pojednávanie alebo verejné zasadnutie bolo vykonané v neprítomnosti obvineného, hoci na to neboli splnené zákonné podmienky, e) vo veci konal alebo rozhodol orgán činný v trestnom konaní, sudca alebo prísediaci, ktorý mal byť vylúčený z vykonávania úkonov trestného konania, f) trestné stíhanie bolo vykonané bez súhlasu poškodeného, hoci jeho súhlas sa podľa zákona vyžaduje, g) rozhodnutie je založené na dôkazoch, ktoré neboli súdom vykonané zákonným spôsobom, h) bol uložený trest mimo zákonom ustanovenej trestnej sadzby alebo bol uložený taký druh trestu, ktorý zákon za prejednávaný trestný čin nepripúšťa, i) rozhodnutie je založené na nesprávnom právnom posúdení zisteného skutku alebo na nesprávnom použití iného hmotnoprávneho ustanovenia; správnosť a úplnosť zisteného skutku však dovolací súd nemôže skúmať a meniť, j) bolo uložené ochranné opatrenie, hoci na to neboli splnené zákonné podmienky, k) proti obvinenému sa viedlo trestné stíhanie, hoci bolo neprípustné, l) odvolací súd zamietol odvolanie podľa § 316 ods. 1, hoci na to neboli splnené zákonné dôvody, alebo zobral na vedomie späťvzatie odvolania obhajcom alebo osobou uvedenou v § 308 ods. 2 napriek tomu, že obvinený nedal výslovný súhlas na späťvzatie odvolania, m) pred podaním obžaloby generálny prokurátor zrušil právoplatné rozhodnutie prokurátora po lehote uvedenej v § 364 ods. 3 Trestného poriadku, n) bol obvinenému uložený trest odňatia slobody na doživotie a súd rozhodol, že podmienečné prepustenie z výkonu tohto trestu nie je prípustné.
Ako z uvedeného vyplýva, ak súd určil neprimeraný trest, toto nie je samo osebe dovolacím dôvodom, keďže daná právna úprava vychádza z toho, že proti tomu sa mal odsúdený brániť v odvolacom konaní, resp. v konaní o odpore.
Podmienky povolenia obnovy konania sú ešte prísnejšie stanovené ako pri možnosti podať dovolanie.
Obnova konania sa podľa § 394 ods. 1 Trestného poriadku povolí len vtedy, ak vyjdú najavo skutočnosti alebo dôkazy súdu skôr neznáme, ktoré by mohli samy osebe alebo v spojení so skutočnosťami a dôkazmi už skôr známymi odôvodniť iné rozhodnutie o vine alebo vzhľadom na ktoré by pôvodne uložený trest bol v zrejmom nepomere k závažnosti činu alebo k pomerom páchateľa, alebo uložený druh trestu by bol v zrejmom rozpore s účelom trestu, alebo vzhľadom na ktoré upustenie od potrestania alebo upustenie od uloženia súhrnného trestu by bolo v zrejmom nepomere k závažnosti činu alebo k pomerom páchateľa, alebo by bolo v zrejmom rozpore s účelom trestu.
Ako je ale vyššie uvedené, podmienkou je, že tieto skutočnosti by museli výjsť najavo neskôr - po skončení riadneho konania. V opačnom prípade nebudú splnené podmienky na to, aby súd obnovu konania povolil.