Opätovná žaloba na zriadenie vecného bremena

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo,

Otázka: Opätovná žaloba na zriadenie vecného bremena

Dobrý deň, súd nariadil rozdelenie pozemku, ktorý bol predtým v spoluvlastníctve medzi mnou a môjim bratom, bez toho, že by zriadil vecné bremeno, hoci som o to žiadal. Môžem podať novú žalobu o zriadenie vecného bremena? Ďakujem.

Odpoveď: Opätovná žaloba na zriadenie vecného bremena

Dobrý deň,

ako uvádza § 142 ods. 3 Občianského zákonníka pri zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva rozdelením veci môže súd zriadiť vecné bremeno k novovzniknutej nehnuteľnosti v prospech vlastníka inej novovzniknutej nehnuteľnosti. Zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva nemôže byť na ujmu osobám, ktorým patria práva viaznúce na nehnuteľnosti.

Potvrdzuje to aj súdna prax, podľa ktorej súd o zriadení vecného bremena rozhoduje už pri reálnom delení pozemkov, a v zmysle zásady nebis in idem (nie dvakrát o tom istom/ tej istej veci) nie je možné podať novú žalobu (už po zrušení spoluvlastníctva a rozdelení pozemkov) pretože podľa názoru súdu by išlo o tých istých účastníkov a ten istý právny nárok.

Pripájam aj úryvok uznesenia NS ČR sp. zn. 22 Cdo 3214/2006, 22 Cdo 3215/2006

I.        Pokiaľ súd dospeje k záveru, že zriadenie vecného bremeno pri reálnom rozdelení pozemku nie je dôvodné, neznamená to, že takýto záver musí vyjadriť vo výroku rozsudku, ktorým podielové spoluvlastníctvo k tomuto pozemku zrušuje a pozemok medzi účastníkmi reálne rozdeľuje.

II.      Právoplatným rozsudkom, ktorým súd podľa § 142 OZ zruší podielové spoluvlastníctvo účastníkov k pozemku a pozemok medzi účastníkmi reálne rozdelil bez toho, aby zriadi vecné bremeno medzi pozemkami novovzniknutými týmto rozdelením, je právoplatne rozhodnuté o vyporiadaní zrušeného spoluvlastníckeho vzťahu vrátane toho, že pre jeho vyporiadanie aj zriadením vecného bremena nebol zistený dôvod. Takýto rozsudok zakladá prekážku rozhodnutej veci podľa § 159a ods. 5 ( v SR § 159 ods. 3 OSP) pre konanie o návrhu na zriadenie vecného bremena k pozemkom reálnym rozdelením vzniknutým podľa § 142 ods. 3 OZ, lebo ide o ten istý nárok medzi tými istými účastníkmi.