POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Opakovaná žiadosť o striedavú starostlivosť

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Nitra

Otázka: Opakovaná žiadosť o striedavú starostlivosť

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či sa môže nárok na striedavú starostlivosť premlčať. Môj manžel pri rozvode žiadal o striedavú starostlivosť, ale nebol mu ju priznaný. Teraz po štyroch rokoch žiada opäť... Nie je to premlčané? Veľmi ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Opakovaná žiadosť o striedavú starostlivosť

Dobrý deň, každé súdne rozhodnutie týkajúce sa úpravy výkonu práv a povinností rodičov k maloletým deťom je možné zmeniť, ak nastala taká zmena pomerov, ktorá odôvodňuje takúto zmenu. Medzi také súdne rozhodnutia patrí aj rozsudok o rozvode manželstva a úprave výkonu rodičovských práv a povinností na čas po rozvode. Ak súd vtedy rozhodol určitým spôsobom, ale počas uplynulých 4 rokoch došlo k takej zmene pomerov, ktorá odôvodňuje zmenu súdneho rozhodnutia. 4 roky sú dlhá doba a od posledného rozhodovania mohlo dôjsť k výrazným zmenám pomerov. Vášmu bývalému manželovi teda vzniklo právo podať návrh na súd. Toto právo sa nepremlčí. Druhou otázkou je však to, že súd jeho návrhu aj vyhovie. V každom konaní musí súd zohľadniť záujem maloletého dieťaťa. Pri rozhodovaní o striedavej starostlivosti je to ešte dôležitejší faktor rozhodovania. Súd totiž nenariadi striedavú osobnú starostlivosť, ak to nie je v záujme maloletého dieťaťa a rovnako ak dieťa nie je zvyknuté na častý styk s otcom. Ak je dieťa s otcom iba každý druhý víkend, je málo pravdepodobné, že by v takom prípade súd nariadil striedavú starostlivosť.