Dobrý deň,
na uvedenú otázku nám poskytuje odpoveď Trestný poriadok v § 135 ods. 1, ktorý hovorí o výsluchu maloletej osoby:
"Ak je ako svedok vypočúvaná osoba mladšia ako 18 rokov o veciach, ktorých oživovanie v pamäti by vzhľadom na jej vek, vzťah k páchateľovi alebo závislosť od páchateľa, povahu a okolnosti spáchania trestného činu mohlo nepriaznivo ovplyvňovať jej duševný a mravný vývoj alebo vystaviť ju riziku druhotnej viktimizácie alebo ak ide o trestný čin proti ľudskej dôstojnosti, treba výsluch vykonávať obzvlášť ohľaduplne a po obsahovej stránke tak, aby sa výsluch v ďalšom konaní už nemusel opakovať. K výsluchu sa priberie psychológ alebo znalec, ktorý so zreteľom na predmet výsluchu a stupeň duševného vývoja vypočúvanej osoby prispeje k správnemu vedeniu výsluchu a zástupca orgánu sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, ak nie je na výsluchu prítomný opatrovník podľa § 48 ods. 2. Ak to môže prispieť k správnemu vykonaniu výsluchu, prizve sa k výsluchu aj zákonný zástupca alebo pedagóg. "
Teda v zmysle uvedeného ustanovenia sa zákonný zástupca, resp. rodič prizve k výsluchu iba vtedy, ak to môže prispieť k správnemu vykonaniu výsluchu a teda nemusí to tak byť vždy. Môže teda nastať aj situácia, že pôjdete na výsluch sama, avšak uvedené ustanovenie existuje z dôvodu, aby Vám ako maloletej daný výsluch uľahčilo.
Taktiež treba poznamenať, že výsluch maloletej osoby treba viesť obzvlášť ohľaduplne, pričom ďalší výsluch maloletého už môže byť v konaní realizovaný len so súhlasom zákonného zástupcu.