Odstúpenie od zmluvy


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešovský
Odpovedá: Advokát Bratislava
Odpovedané dňa: 28. 1. 2017

Otázka: Odstúpenie od zmluvy

Dobrý deň, kúpila som si tovar cez internetovú predajňu. Tovar však nesplnil moje očakávania, a tak som sa ho rozhodla vrátiť predajcovi do 14 dní od doručenia tovaru - teda v zákonnej lehote. Predajca mi však odmieta vrátiť sumu uhradenú za tovar s odôvodnením, že peniaze za tovar nevracia. Môže mi zaslať len poukážku v uvedenej sume, ktorú ja môžem vyčerpať v lehote 24 mesiacov, avšak len na nákup na jeho stránke. Odporúča mi prečítať si jeho obchodné podmienky, takto to má totiž uvedené na stránke. Myslela som si, že tento problém je ošetrený zákonom a predajcovia si ho nemôžu ľubovoľne prispôsobovať. Prosím Vás o odpoveď, či je možný takýto postup, že mi predajca nechce vrátiť sumu späť na účet. Vopred Vám ďakujem za odpoveď. S pozdravom,

Odpoveď: Odstúpenie od zmluvy

Dobrý deň,

presne ako uvádzate. Zákon o ochrane spotrebiteľa pri zmluvách uzavretých na diaľku striktne vymedzuje povinnosti predávajúceho. Ak ste od zmluvy odstúpili v lehote, pričom išlo o tovar, ktorý je možné vrátiť (ten, ktorý nie je možné vrátiť vymedzuje zákon (https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2014/102/20160201#paragraf-7.odsek-6) je predávajúci Vám povinný po doručení tovaru vrátiť peniaze. Aj spôsob vrátenia ustanovuje zákon.

Podľa § 9 zákona 102/2014 Predávajúci je povinný bez zbytočného odkladu, najneskôr do 14 dní odo dňa doručenia oznámenia o odstúpení od zmluvy vrátiť spotrebiteľovi všetky platby, ktoré od neho prijal na základe zmluvy alebo v súvislosti s ňou, vrátane nákladov na dopravu, dodanie a poštovné a iných nákladov a poplatkov; tým nie je dotknuté ustanovenie § 8 ods. 5.

Predávajúci je povinný vrátiť spotrebiteľovi platby podľa odseku 1 rovnakým spôsobom, aký použil spotrebiteľ pri svojej platbe. Tým nie je dotknuté právo spotrebiteľa dohodnúť sa s predávajúcim na inom spôsobe platby, ak v súvislosti s tým spotrebiteľovi nebudú účtované žiadne ďalšie poplatky.

Z toho vyplýva, že je na Vás, či sa s predávajúcim dohodnete na inom spôsobe. Ak nie, je povinný Vám sumu vrátiť rovnakým spôsobom.

Ak nebude ochotný spolupracovať, môžete sa obrátiť na súd a samozrejme na Slovenskú obchodnú inšpekciu.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Odstúpenie od zmluvy (Občianske právo)

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať na vec ohľadne odstúpenia od zmluvy na vrátenie tovaru do 14 dni. Všetko som si riadne naštudoval takže postup poznám ale jednu vec som sa nedočítal. Obchod ignoruje moje e-maily o vystavenie formulára na odstúpenie od zmluvy. Môžem si formulár sám vytlačiť a poslať im to alebo to musí byt formulár priamo od predajcu? Keďže mi ho nechce poslať neviem ako mám ďalej postupovať resp., či môžem nájsť nejaký vzor formuláru na internete riadne ho vypísať a poslať mu to Ďakujem.

Odpoveď: Odstúpenie od zmluvy

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 14.03.2019)

Dobrý deň, ak obchod ignoruje Vaše e-maily, stačí ak im zašlete vlastné odstúpenie od zmluvy. Musí to byť však určitý a jasný prejav. Odporúčame spísať odstúpenie od zmluvy, v ktorom uvediete, medzi kým bola zmluva uzatvorená a špecifikujete zmluvu a výslovne uvediete, že od zmluvy odstupujete. Takéto odstúpenie od zmluvy môžete zaslať aj e-mailom, ale odporúčame zaslať ho doporučene poštou, aby ste mali aj dôkaz o doručení a prevzatí.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk