Odstúpenie od nájomnej zmluvy

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Odstúpenie od nájomnej zmluvy

Vázený tím advokátov! Mám uzavretú nájomnú zmluvu na byt na 1 rok, byt obývam tretí mesiac. Moj problém spocíva v tom, ze uz od prvého dna nájmu sused nad mojim bytom rusí nocný klud. Kazdú noc sa niekolkokrát budím na jeho nocné akcie, kedy presúva nábytok, trieska dverami, nahlas vykrikuje, robí vrmol na balkóne. Cez víkendy zúruje. Z tohto dovodu som uz dlhodobo nevyspatá, neviem si oddychnut, uz sa nedokázem sústredit ani v práci, mám zdravotné problémy (pravidelne navstevujem kardiológa). V záujme mojho celkového zdravotného stavu by som chcela nájom ukoncit odstúpením od zmluvy, kedze v danom byte sa nedá normálne zit, kazdú noc je hore nejaká akcia a ja musím o 6-tej vstávat do práce, co uz nezvládam. Prenajímatela, ako i samotných nájomcov nad mojim bytom som viackrát upozornovala, no nájomcovia sú alkoholici a moj prenajímatel to neriesi, moje písomné staznosti ignoruje. Na moju reakciu, ze chcem odstúpit od zmluvy, kedze mám z tohto nepretrzitého nocného zivota zdravotné problémy, prenajímatel reagoval odmietavo a pozaduje, aby som sa drzala dohodnutej výpovednej lehoty. Ja vsak v tom byte dalej zit nemozem, pretoze sa mi zhorsuje zdravotný stav, co viem potvrdit lekárskym nálezom a riskujem, ze prídem o prácu. Vsetky nocné akcie so mnou pretrpel aj moj druh, cize mám aj svedka... Prosím poradte, ci mám v tomto prípade právo na odstúpenie od nájomnej zmluvy a ci v prípade takéhoto ukoncenia nájomnej zmluvy mám normálne právo na vrátenie kaucie (prenajímatel sa vyhráza, ze mi ju zadrzí, ked sa nebudem drzat normálnej výpovede, i ked v zmluve nie je dohodnuté penále). Resp. ako postupovat, aby som neprisla o peniaze za byt, v ktorom sa nedá zit.. Dakujem pekne.

Odpoveď: Odstúpenie od nájomnej zmluvy

Dobrý deň, v prvom rade je potrebné uviesť, že odstúpiť od zmluvy je možné iba v prípadoch, ktoré predpokladá zákon alebo upravuje zmluva. Vtedy dochádza k zrušeniu zmluvy od počiatku. Vo Vašom prípade zákon neupravuje možnosť odstúpiť od zmluvy pre rušenie nočného kľudu susedom. Preto prichádza do úvahy iba výpoveď. Pri výpovedi je potrebné dodržať výpovednú lehotu, tak ako Vám uviedol Váš prenajímateľ. V zákone je výpovedná lehota upravená na tri mesiace, ale zmluvou môžete mať dohodnutú aj kratšiu alebo dlhšiu výpovednú lehotu. Samozrejme po vypovedaní zmluvy nie ste povinná naďalej užívať nehnuteľnosť (ak ohrozuje Vaše zdravie), ale napriek faktickému neužívaniu bytu ste povinná hradiť nájomné až do uplynutia výpovednej lehoty. Nájomná zmluva skončí až uplynutím výpovednej lehoty a až potom dochádza ku skončeniu právneho vzťahu. Vo Vašom prípade by bolo najlepším riešením dohodnúť sa s prenajímateľom na ukončení nájomného vzťahu písomnou dohodou. V dohode by ste si určili presný deň ukončenia nájomnej zmluvy a vypratania bytu. Tým by ste neboli nútená naďalej zotrvať v nehnuteľnosti.