Odstúpenie od darovacej zmluvy

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Žilina

Otázka: Odstúpenie od darovacej zmluvy

Dňa 6. 3. 2017 som uzavrel darovaciu zmluvu s jedným domovom pre seniorov v hodnote 1000 eur. V ten istý deň sme matku aj premiestnili tam. Matka zomrela 10. 3. 2017 a teraz by som sa chcel spýtať, či je možné odstúpiť od tejto zmluvy. Samozrejme, samotnú darovaciu zmluvu, ako aj výšku sumy, navrhli oni.

Odpoveď: Odstúpenie od darovacej zmluvy

Dobrý deň.

Občiansky zákonník umožňuje účastníkovi zmluvy od zmluvy odstúpiť len vtedy, ak je to v tomto alebo v inom zákone ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté. Darca sa môže však aj domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.

Ak darovacia zmluva, ktorú ste uzavreli s domovom seniorov, umožňuje odstúpenie od tejto zmluvy, tak budete môcť od zmluvy odstúpiť, ak nie, nebude z Vašej strany možné od darovacej zmluvy odstúpiť. Mohli by ste sa však domáhať vrátenia daru, ak by ste preukázali hrubé porušovanie dobrých mravov zo strany obdarovaného.