Lehota na vrátenie peňazí

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Trnava

Otázka: Lehota na vrátenie peňazí

Aká je podľa zákona lehota na vrátenie, resp. odovzdanie nájdenej peňažnej hotovosti v bankomate?

Odpoveď: Lehota na vrátenie peňazí

Dobrý deň, Občiansky zákonník v rámci ustanovení upravujúcich nájdenie stratenej veci (nálezu) neupravuje žiadnu lehotu na jej vydanie vlastníkovi, prípadne príslušnému orgánu ak vlastník veci nie je známy. Občiansky zákonník hovorí o povinnosti vydať takúto vec vlastníkovi. Nakoľko Občiansky zákonník neupravuje žiadnu lehotu, túto svoju povinnosť by ste mali splniť pri prvej príležitosti na jej splnenie. Vzhľadom na to, že v takýchto prípadoch vlastník zväčša nie je známy odporúčam Vám vydať tieto peniaze najbližšej pobočke konkrétnej banky a oznámiť im kedy a kde ste tieto peniaze našli. Za určitých okolností ponechanie nájdenej veci môže naplniť aj znaky skutkovej podstaty trestného činu upraveného v ustanovení § 236 Trestného zákona - Zatajenie veci.